Pokój nastolatka w stylu skandynawskim? Oto inspiracje

0
330

Styl skandynawski cechują surowość i minimalizm. Dominują kolory jasne, np. biały, i naturalne: zieleń, brąz. Meble czy stół z krzesłami są drewniane lub z elementami szkła. Proste geometryczne formy wygrywają z przepychem. Esencję aranżacji stanowią ład oraz harmonia. Jak ten styl sprawdzi się w pokoju młodzieżowym?

Stanowisko do nauki: stół z krzesłami

Nastolatek to z jednej strony młody dorosły, z drugiej jednak wciąż dziecko. Planując skandynawską aranżację jego pokoju, nie można zapomnieć o stanowisku do nauki. Może to być tradycyjny zestaw, czyli biurko z fotelem, jednak do stylu skandynawskiego lepiej pasuje stół z krzesłami. Świetnie sprawdzi się model prosty, surowy, wykonany z jak najmniejszej liczby elementów. Blat może być biały, nogi zaś albo białe, albo utrzymane w naturalnym kolorze drewna. Stylizowana na zniszczoną faktura doda meblom charakteru. Krzesła mogą zostać obłożone białą imitacją futra, by siedziało się na nich wygodniej.

Stanowisko do odpoczynku: łóżko

Możliwie daleko od stołu powinna znaleźć się wyodrębniona strefa odpoczynku z głównym meblem: łóżkiem. W stylu skandynawskim ma ono stelaż drewniany z prostym zagłówkiem. Jeśli stoi na nóżkach, przyczynia się do łatwego zachowania w pokoju czystości. Cenione są różne odcienie koloru szarego, ale także pudrowe. Surowy charakter stylu skandynawskiego nie wyklucza stosowania poduszek – warto jednak ograniczyć ich ilość i wybrać te lepsze jakościowo, trwalsze.

Stanowisko do przechowywania rzeczy: meble

W każdym pokoju potrzebne są meble, a u nastolatka szczególnie, ponieważ wciąż rośnie i musi wymieniać garderobę. Wybierając odpowiednie produkty, warto zadbać o to, by były stylistycznie i kolorystycznie spójne ze stołem i krzesłami. Nie wszystkie kolekcje obejmują zarówno szafy, jak i stoły, dlatego wystarczy, że elementy te będą podobne. Sprawdzą się drewniane oraz utrzymane w jasnych kolorach. Białe fronty z matowym wykończeniem doskonale oddają styl skandynawski i pasują do zielonych roślin. Biblioteczka z przeszkleniami na drzwiach pięknie podkreśli książki i ozdoby kolekcjonowane przez nastolatka.

Dekoracje w stylu skandynawskim

Mimo iż minimalistyczny, styl skandynawski dopuszcza stosowanie dekoracji. Często spotyka się tu duże lustra optycznie powiększające wnętrze i galerie utworzone z ramek na zdjęcia – to idealne propozycje do pokoju dla nastolatki. U nastolatka, nad stołem z krzesłami i komputerem, może znaleźć się tablica korkowa, mapa świata czy nawet rower zawieszony na hakach. Wśród tradycyjnych motywów skandynawskich znajdziemy przede wszystkim takie, które kojarzą się z naturą. Są to np. motywy botaniczne, przeważnie liście, rośliny zielone lub drzewa: sosny, brzozy, knieje. Symbolem stylu skandynawskiego stały się zwierzęta: łosie, wiewiórki. Dowartościowywane są także motywy folkowe i geometryczne. Nierzadko spotkamy się z ozdobami, na których pojawiają się wyłącznie cytaty lub złote myśli, sentencje, albo wręcz pojedyncze litery. Za ich pomocą nastolatek może spersonalizować swoją przestrzeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here