Opieka nad osobą starszą lub chorą – podstawowe zasady

0
224

Choroba lub niedołężność bliskiej osoby to ogromne wyzwanie, z którym mierzy się wiele osób. W takiej sytuacji niektórzy decydują się na wynajęcie wyspecjalizowanej opiekunki, inni chcą lub są zmuszeni samodzielnie opiekować się wymagającą tego osobą. Jeżeli należysz do drugiej grupy osób, zwróć szczególną uwagę na kilka podstawowych kwestii, od których zależy zdrowie i komfort członka Twojej rodziny.

Lekarstwa i wizyty u lekarza

Pierwszą rzeczą, o której powinieneś pamiętać, gdy opiekujesz się starszą lub schorowaną osobą, jest zadbanie o właściwe i regularne podawanie lekarstw, a także o systematyczne wizyty u lekarza. Niewłaściwa dawka lekarstw lub jej pominięcie może mieć bardzo poważne konsekwencje, a w  niektórych przypadkach gra toczy się o życie. Najlepiej już na początku zaopatrz się w segregator na leki, który pomoże uniknąć ewentualnych pomyłek. Jest to bardzo prosty przedmiot, składający się z przegródek na leki opatrzonych dniem tygodnia. Dzięki temu, unikniesz przypadkowego podania podwójnej dawki lekarstwa i nie zapomnisz o ich podaniu.

Odpowiednia dieta

Ważną sprawą jest też zachowanie właściwej diety. Osoby starsze często nie mają apetytu, a podawanie posiłków chorym, którzy nie są w stanie samodzielnie przyjmować pokarmów, bywa niezwykle trudne. Jednak bez odpowiedniej dawki kalorycznej i wartości odżywczych nie będą one funkcjonować tak dobrze, jak jest to możliwe. Jeżeli dana osoba ma trudności z prawidłowym odżywianiem, lekarz może zalecić zakup specjalnych napojów wysokoenergetycznych takich jak Fresubin. Tego typu napoje mogą być uzupełnieniem codziennej diety lub całkowicie zastąpić tradycyjne pokarmy. Korzystając z preparatów Fresubin, stosuj się do zaleceń lekarza. Będzie to najlepsze rozwiązanie, które pozwoli zachować optymalną dawkę niezbędnych substancji. Kupisz je w dobrych aptekach stacjonarnych lub internetowych. Dostępne smaki napojów Fresubin pozwolą zachować różnorodność i nie pozwolą na nudę.

Podstawowa higiena

Higiena osób starszych i chorych budzi często spore emocje ze względu na swój intymny charakter. Jednak, gdy opiekujesz się bliską osobą, trzeba przyzwyczaić się do nowej sytuacji i zachęcić do dbania o czystość lub jeśli to konieczne – pomóc w codziennym myciu i pielęgnacji. Ten element wielu osobom sprawia trudność, ale pamiętaj, że bez właściwej higieny, osoba znajdująca się pod Twoją opieką, może odczuwać silny dyskomfort i stres. Co więcej, zaniedbanie tej kwestii nierzadko prowadzi do pogłębienia się problemów zdrowotnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here