Obserwacja przyrody dla hobbystów

0
265

Natura fascynuje wiele osób, a jej obserwacja może sprawić naprawdę ogromną frajdę. Niektórym jej amatorom wystarczy sam spacer na łonie przyrody i spokojna relaksacja w otoczeniu roślin i ptaków. Część ludzi preferuje jednak bardziej dogłębne jej poznanie i w tym przypadku okazują się przydatne rozmaite metody i gadżety.

Spokój i lornetka dla łagodnych obserwatorów

W przypadku fauny dobrą metodą obserwacji jest zaopatrzenie się w dobrej jakości lornetkę i spokojne oraz uważne przemierzanie parku lub łąk. Dla cierpliwych badaczy natury taka metoda może okazać się jak najbardziej skuteczna. W miejscach, w których rzadko pojawiają się inni ludzie, nietrudno spotkać popularne zające, sarny czy dziki. Jeżeli ma się wyjątkowe szczęście, w Polsce trafić można także na takie okazy jak łoś czy wilk. Oczywiście w tym drugim przypadku należy zachować szczególną ostrożność i dystans. Korzystanie z lornetki pozwala zachować bezpieczną odległość od potencjalnie zagrażających zwierząt, a z drugiej strony umożliwia obserwację, która nie zakłóca spokoju płochliwych okazów. Spokój i lornetka to odpowiedni zestaw dla osób, które chcą rzeczywiście uczestniczyć w życiu lasu czy łąki, ale nie zawsze są wystarczająco skuteczne. Zdarza się, że przy dużych odległościach osiągany obraz nie jest satysfakcjonujący, a godziny poszukiwań mogą nie przynieść żadnego ciekawego efektu.

Kamera leśna dla osób, dla których liczy się sukces

Jeżeli niekoniecznie odpowiada Ci przemierzanie dziesiątek kilometrów dla niepewnej wizji obserwacji zwierząt, warto rozważyć zakup sprytnego urządzenia jakim jest kamera leśna. Ten ciekawy gadżet, zwany inaczej fotopułapką to nic innego jak aparat, który fotografuje lub filmuje poruszające się w jego zasięgu obiekty. Kamera leśna posiada wbudowane czujniki ruchu, dzięki czemu nie traci energii oraz pamięci na nagrywanie pustej przestrzeni. Inwestując w tego typu sprzęt co prawda nie będziesz współuczestniczył w życiu lasu czy łąki, ale z pewnością zgromadzić świetny materiał do analizy. Kamera leśna występuje w dwóch popularnych wersjach – GSM oraz bez GSM. Fotopułapka GSM po zapisaniu jakiegoś materiału, wysyła zgromadzone dane na Twój telefon lub e-mail, dzięki czemu od razu posiadasz wgląd w interesujące Cię materiały. Natomiast opcja bez GSM ma tę zaletę, że jest tańsza, a posiada podobne funkcjonalności. Jedyną różnicą jest brak natychmiastowej informacji o zgromadzonych rekordach.

Mikroskop dla miłośników świata mikro

Jest jeszcze jedna popularna możliwość, jeżeli chodzi o obserwację przyrody. Niektóre osoby są szczególnie zafascynowane roślinnością lub żyjącymi obok nas owadami. Oglądając je gołym okiem nie zawsze będziemy w stanie zaobserwować ciekawe szczegóły. Jeżeli jesteś zainteresowany dogłębnym poznaniem napotykanych przez Ciebie roślin lub owadów, zainwestuj w mikroskop. W większości przypadków wystarczy zakupić model przeznaczony dla dzieci, którego ceny oscylują w okolicy 200-500zł, co stanowi ogromną oszczędność w porównaniu do modeli laboratoryjnych, których możliwości są często niewspółmiernie duże do potrzeb amatora obserwacji mikroprzyrody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here