Niezbędne narzędzia ogrodnicze – Które z nich są niezbędne?

0
121

Wiosna to najlepszy czas na porządki w domu, ale także w ogrodzie, na działce czy w sadzie. Wiosna to najlepszy czas na przygotowanie gleby do siewu. Zwykle przycinamy też żywopłoty, przycinamy drzewa owocowe, naprawiamy trawnik po zimie. Wiele prac ogrodniczych można wykonywać tylko sezonowo. Ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o rośliny, ponieważ są one sezonowe. Musisz wiedzieć, jakich niezbędnych narzędzi powinieneś używać, aby mieć pewność, że Twoja praca zostanie wykonana prawidłowo, a także, że są one trwałe i niezawodne. Ergonomiczne, dobrze wykonane narzędzia będą nam służyły przez wiele sezonów. Powinny znacznie ułatwić nam pracę.

Narzędzia ręczne

Narzędzia te mogą być używane ręcznie i nie wymagają żadnego dodatkowego zasilania. Funkcjonowanie tych narzędzi opiera się na sile mięśni, wiedzy i umiejętnościach. Narzędzia te pozostają niezmienne pomimo postępu technologicznego od wielu lat. Warto zainwestować w narzędzia trwałe, wykonane z wysokiej jakości materiałów, które nie będą korodować w wilgotnej glebie. Równie ważna jest ich ergonomia. Praca w ogrodzie będzie łatwiejsza i bardziej efektywna, jeśli narzędzia będą dobrze wyprofilowane. Można również zainwestować w narzędzia lepszej jakości, które wpłyną na piękno i wzrost ogrodu, kwitnące rośliny oraz szybką i wydajną produkcję warzyw i owoców. Do wykonania każdego zadania, czy to koszenia trawnika, czy przycinania drzew lub siewu warzyw w sadzie, potrzebne są odpowiednie narzędzia. Ważne jest, abyś zdecydował, czego chcesz od swoich roślin, zanim zaczniesz decydować, jakich narzędzi potrzebujesz do jakiej pracy.

Kopanie i spulchnianie

Przekopywanie grządek z warzywami lub kwiatami to jedno z najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych zadań w ogrodzie. Oto kilka niezbędnych narzędzi ogrodniczych: szpadel, łopata i widły. Łopata służy do przemieszczania ziemi, a szpadel jest zalecany do kopania. Widły ogrodnicze mogą nie tylko przekopywać glebę, ale także ją spulchniać i napowietrzać. Widły mogą być również używane do wprowadzania obornika lub kompostu do gleby w celu jej nawożenia i odżywiania. Narzędzia te są niezbędne dla każdego ogrodnika, zarówno początkującego, jak i profesjonalisty. Wybierając model, należy zwrócić uwagę na materiał i ergonomię. Łodygi powinny mieć odpowiednią długość. Niektóre modele mają możliwość regulacji. Uchwyt można dostosować do wzrostu użytkownika. Wiele modeli wyposażonych jest w antypoślizgowe materiały, które ułatwiają trzymanie. Do wyboru są uchwyty z metalu, drewna lub włókna szklanego.

W sklepie dostępnych jest wiele rodzajów szpadli. Różnią się one końcówką w zależności od ich przeznaczenia. Szpadel z płaską końcówką jest najbardziej uniwersalny i standardowy. Model w kształcie szpadla (znany również jako spłaszczony z boku) jest idealny do kopania w ciężkiej glebie (CAT 10-102). Można również wykończyć szpadel ząbkowaną krawędzią. Ułatwia to kopanie w kamienistej ziemi lub korzeniach. Szpadel półokrągły to specjalny typ, który warto znać. Służy on do wyrównywania i przycinania krawędzi trawnika. Łopata ogrodowa to przydatne narzędzie zarówno do pielęgnacji, jak i odśnieżania. Do kopania polecamy narzędzia ogrodnicze wykonane z trwałych materiałów, takich jak stal hartowana. Lżejsze narzędzia wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego są lepsze do odśnieżania. Typowe dla wideł ogrodowych są cztery zęby. Mogą być używane do spulchniania gleby, rozdrabniania kompostu i zbierania skoszonej trawy. Widły ogrodowe są wykonane z szerokimi zębami. Widły z wąskimi zębami mogą być używane do lekkich prac. Motyka jest prostym narzędziem, które może być używane do rozbijania gleby, dużych grudek brudu i usuwania chwastów. Może być również używana do pikowania i sadzenia.

Grabienie i zamiatanie

Proste narzędzie, jakim są grabie, może być przydatne w ogrodzie, ale warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Plastikowe grabie są dobre do wyrównywania i grabienia lekkiej gleby. Grabie z mocnymi metalowymi zębami są lepsze do ciężkiej, gliniastej gleby. Do grabienia suchych liści dobrze jest używać sprzętu, który ma elastyczne zęby i szeroki rozstaw zębów. Pozwoli to na jednoczesne zgrabienie większej powierzchni. W przypadku małych powierzchni dobrym rozwiązaniem jest grabienie liści grabiami. Na dużych powierzchniach jest to czasochłonne. Dmuchawa do liści idealnie sprawdzi się do usuwania suchych liści z betonu, granitu lub kostki brukowej. Grabie mogą spowodować uszkodzenie powierzchni lub liści. Miotła może być również używana do zamiatania na działce, patio lub przed domem.

Przycinanie i wycinanie

Przez cały rok dostępne są narzędzia do cięcia i przycinania roślin. Można ich używać do przycinania trawy, żywopłotów i roślin, a także do pielęgnacji krzewów i drzew owocowych. Różne rodzaje żywopłotów wymagają różnych narzędzi. Warto zapoznać się z rodzajami nożyc do żywopłotu i sekatorów, które będą potrzebne do pielęgnacji roślin. Bez względu na to, jaki model wybierzesz, musisz zwrócić uwagę na dwie rzeczy: kąt cięcia i ostrze. Ostrze powinno pozostać ostre przez jak najdłuższy czas. Ponadto, kąt cięcia nie powinien być zbyt szeroki. Pozwoli to zaoszczędzić czas i zminimalizować wysiłek fizyczny. Sekator jest najbardziej podstawowym narzędziem dla każdego ogrodnika, zarówno początkującego jak i profesjonalisty. W zależności od przeznaczenia, narzędzie to można znaleźć w wielu rozmiarach i rodzajach. Mały sekator, który można nosić w dłoni, jest idealny do przycinania gałązek i formowania niskich żywopłotów. Może być również używany do cięcia grubszych roślin do bukietów. Wydłużone rączki umożliwiają jednoczesne użycie obu rąk podczas pracy z sekatorem. Przydaje się do przycinania grubszych gałęzi, które znajdują się wysoko oraz tych, które znajdują się w obrębie krzewu.

Do grubszych gałęzi potrzebna jest siekiera. Ważne jest, aby ciężar siekiery był dobrany indywidualnie dla każdego ogrodnika, a trzonek wygodnie leżał w dłoni. Sekatory są doskonałym uzupełnieniem skrzynki z narzędziami. Wyglądają podobnie do sekatorów i są dostępne w podobnych stylach. Małe można używać jedną ręką, a większe obiema. Różnica tkwi w ostrzach. Nożyce mają długie, płaskie ostrza. Najczęściej używa się ich do cięcia trawy w trudno dostępnych miejscach lub w pobliżu krawężników i wzniesień. Idealnie nadają się do równomiernego formowania żywopłotów.

Zestaw małych narzędzi ogrodniczych

Aby ułatwić sobie prace ogrodnicze na działce lub w ogrodzie, warto rozważyć również zakup większych narzędzi z dłuższymi rączkami. W sklepie dostępnych jest wiele narzędzi, a o tym, które wybierzesz, zadecydują Twoje potrzeby. Pokażemy Ci, jak pielęgnować rośliny i jakie narzędzia są potrzebne do drobnych prac w ogrodzie. Łopata, spychacz i pazurki to najbardziej podstawowe narzędzia. Spychacz służy do zasypywania redlin, na których wysiano warzywa i kwiaty. Pazur jest podobny do małych grabi, ale służy do tego samego celu co większe. Można również zakupić narzędzie do pikowania, aby ułatwić tworzenie otworów w glebie w celu późniejszego pikowania. Małe narzędzia można kupować pojedynczo lub nabyć zestaw do przechowywania ich w zorganizowany sposób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here