Meble ogrodowe z drewna – jakie drewno będzie najlepsze?

0
209

Gdy nadchodzi ciepła pora roku, mamy ochotę częściej wychodzić z domu na świeże powietrze, by nacieszyć się słońcem, bawiącym się promieniami na naszej skórze. Aby jednak można było wypocząć, warto wyposażyć ogród w meble. Najlepsze jednak będą meble nie z plastiku, który na gorącu nagrzewa się w tak dużym stopniu, że nie da się go dotknąć, lecz z drewna, które oprócz klasy, jaką mają w sobie, potrafią nam posłużyć przez długie lata, oczywiście przy odpowiednim dbaniu o nie. 

Jakie drewno wybrać na meble do ogrodu? 

Przy wyborze drewna na meble ogrodowe należy zwrócić uwagę na jego wytrzymałość, ścieralność oraz odporność na warunki atmosferyczne. Każde drzewo ma inne parametry pod względem tychże aspektów. Jeśli chcemy, by drewniane meble ogrodowe służyły nam przez wiele lat ważne jest więc, by wybrać takie, które będzie możliwie jak najbardziej odporne na  obciążenia, zginanie, odkształcenia oraz warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wysokie temperatury, czy mrozy, a także by miało podwyższoną ścieralność. Dobrym wyborem na meble ogrodowe będzie przykładowo drewno z dębu, sosny, a także modrzewia. 

Meble ogrodowe z dębu 

Meble ogrodowe z dębu charakteryzują się ogromną wytrzymałością, są ciężkie, piękne i niezwykle odporne na ścieranie. Dzięki temu, że zawiera spore ilości garbników, dobrze chronią się przed chorobami i szkodnikami. Wszystkie cechy dębu sprawiają, że jest on najlepszym wyborem do mebli ogrodowych. Wadą jednak mebli z dębu jest ich wysoka cena. 

Drewno sosnowe na meble ogrodowe 

Meble z drewna sosnowego są lekkie, łatwe do suszenia, dobrze przyjmują farby i impregnaty. Nie jest ono najwyższej jakości, co jednak idzie w parze z ceną, która również nie jest zbyt wysoka, dlatego też meble te są bardzo popularne. Przy zbyt szybkim suszeniu drewno sosnowe podatne jest na pękanie, z tego względu lepiej dobrze je zabezpieczyć przed wilgocią. 

Meble ogrodowe z drewna modrzewiowego 

Drewno modrzewiowe uznawane jest za jedno z najtrwalszych z gatunków drzew rodzimych. Nadaje się bardzo dobrze na meble ogrodowe, gdyż nie posiada skłonności do pękania, gnicia i wypaczania się. Dobrze się je suszy, a co najważniejsze – dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne. 

Jak dbać o drewniane meble? Konserwacja 

Aby przedłużyć żywotność naszych mebli ogrodowych, powinniśmy je regularnie czyścić i oliwić, mniej więcej 2-3 razy w ciągu sezonu oraz raz zimą. W przypadku, gdy meble są przez długi czas narażone na działanie promieni słonecznych, należy je konserwować częściej. 

Co zrobić, gdy na drewnianych meblach ogrodowych pojawi się pleśń lub grzyby? 

Jeśli pojawi się pleśń lub grzyby, musimy zacząć od wyczyszczenia mebli specjalnym środkiem, zgodnie z instrukcją lub gdy środek nie zadziała, można użyć do ich przemycia silnego roztworu chloru, następnie je spłukać. Innym sposobem jest użycie papieru ściernego, starcie zaatakowanego miejsca, po czym, po wykonanym zabiegu należy pamiętać o tym, by je olejować. 

Meble drewniane do ogrodu można wykonać również własnoręcznie, do czego trzeba przygotować się w odpowiedni sposób – potrzebne będą sprzęty dobrej jakości, jaką zapewnia marka drillo, na której stronie możemy znaleźć narzędzia potrzebne do obróbki drewna, takie jak ośnik do korowania, czy szlifierka mimośrodowa Dewalt. W ofercie sklepu, bardzo przydatny do pracy na ogrodzie możemy znaleźć także kanister na wodę 10l, który z pewnością usprawni pracę. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here