Jednoosobowa działalność gospodarcza

0
234

Niektóre osoby, które pracują na etacie chciałaby założyć własną działalność gospodarczą, jest to kilkuetapowy proces, ale nie jest on zbyt trudny. Warto zastanowić się co chcemy robić i może uda nam się coś samodzielnie wytwarzać, a następnie to sprzedawać. Niektórzy mają doskonały pomysł na biznes, ale nie potrafią się odważyć, oczywiście wiąże się to z pewnego rodzaju ryzykiem, ale warto pamiętać o tym, że prowadzenie własnej firmy daje wiele korzyści.

Zwłaszcza jeżeli uda nam się utrzymać ją przez pierwszy rok, z każdym kolejnym miesiącem zwiększa się szansa na to, że będzie ona coraz bardziej dochodowa. Przez pierwsze 2 lata mamy możliwość skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Oznacza to, że będziemy płacić niespełna 600 zł miesięcznie. Dla młodych przedsiębiorców może wydawać się to dosyć dużym kosztem, trzeba jeszcze pamiętać o podatkach. Wybór odpowiedniej formy opodatkowania jest kluczowy jeśli chodzi o prowadzenie firmy. Przekłada się to bowiem na rzeczywiste nasze dochody i stan budżetu firmy. Rozliczanie się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych daje wiele korzyści jeśli nie przekroczymy kwoty 85 528 zł, możemy płacić 18% stawkę podatku jeśli tą kwotę przekroczymy, przechodzimy na 32% stawkę podatku.

Jest jeszcze propozycja, którą jest podatek liniowy wynoszący 19% od zarobionego dochodu i nie zależy on od tego, ile zarabiamy. Możemy również rozliczać się ryczałtowo, jednak ta forma ma tę wadę, że nie możemy uwzględniać w niej kosztów. Podatek więc płacimy od przychodu. W praktyce oznacza to, że jeśli nasz przychód wyniósł 1000 zł, ale koszt jego uzyskania wynosił 800 zł, podatek musimy zapłacić od kwoty 1000 zł, a nie od 200 zł, jakby to było w przypadku zasad ogólnych. Trzeba więc bardzo rzetelnie przeanalizować te formy opodatkowania i wybrać najlepszą z nich dla siebie.

Jest jeszcze coś takiego, jak karta podatkowa.
Pozwala ona rozliczać się z urzędem skarbowym stałą opłatą.

Jednoosobowa działalność gospodarcza podatki

Jak widać to ważne zagadnienie, jeżeli źle dobierzemy formę opodatkowania, może się okazać, że nie będziemy wypłacalni. Nasze podatki mogą być na tyle wysokie, że prowadzenie działalności nie będzie opłacalne. Inne koszty związane z prowadzeniem działalności sprawiają, że będziemy uzyskiwać niewielkie dochody.

Rozliczając się na zasadach ogólnych, możemy również korzystać z ulg podatkowych na przykład jeśli mamy dzieci. Jeśli jesteśmy podatnikami VAT również możemy tutaj wiele odnieść z tego korzyści. Warto zastanowić się również, czy nie byłoby warto założyć spółki, której główną zaletą jest to, że za zobowiązania spółki, nie odpowiadamy własnym majątkiem. Są tutaj jednak w tym przypadku wyższe koszty prowadzenia księgowości. Przeanalizowanie wszystkich zależności rządzących prawem podatkowym, pozwoli nam wybrać, jak najkorzystniejszą opcję i prowadzić swoją działalność bez obawy o to, że jest nieopłacalna. Dobry pomysł, przedsiębiorczość, rozwój i elastyczność to cechy, które się obronią i sprawią, że zawsze będziemy mieć wielu klientów.

novapr.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here