Jakie produkty pozwolą Ci odświeżyć buty?

0
168

W Twojej szafce na obuwie z pewnością znajduje się kilka par butów, które straciły na swojej dawnej świeżości. Jeśli nie chcesz ich wyrzucać, a wizja odnowienia ukochanej pary wydaje się być nad wyraz atrakcyjna – sprawdź nasz poradnik i przygotuj swoje buty do nowego sezonu!

Czy buty można… prać? O zastosowaniu detergentów piorących

Jeśli myślisz o praniu w pralce, pamiętaj, że do takiego odświeżenia nadają się jedynie buty sportowe, materiałowe i wykonane z najwyższej jakości tkanin. Tanie tenisówki z marketu po długotrwałym kontakcie z wodą mogą się rozwarstwić i rozkleić.

Zasady prania są dość proste. Po pierwsze – wybraną parę przygotuj – wyjmij sznurowadła i wewnętrzne wkładki. Wszystkie te elementy należy uprać osobno, najlepiej ręcznie w misce czy umywalce. Po drugie – otrzep buty z kurzu, piasku i zeskrob największe plamy błota.

Pralkę nastaw na program prania ręcznego lub, jeśli takiego nie ma, na pranie delikatnych materiałów w temperaturze do 30 stopni Celsjusza i z niskim wirowaniem (do 600 – 800 obrotów). Specjalne preparaty do prania obuwia powinny wystarczyć, by pozbyć się z butów brudu i bakterii. Po wypraniu buty wyłóż zwiniętymi gazetami i wymieniaj je tak często, dopóki nie będą suche. Jeśli pogoda sprzyja – możesz zostawić buty pod zadaszeniem, na świeżym powietrzu. Uważaj tylko na białe buty – światło słoneczne może przyczyniać się do ich żółknięcia.

Obuwie skórzane traktuj ostrożnie!

Znacznie trudniej odświeża się obuwie wykonane ze skóry, czy to gładkiej, czy zamszowej. Nie możesz uprać takich butów w pralce, zazwyczaj w ogóle nie powinno się ich nadmiernie zmoczyć. Na szczęście na rynku znajdziesz sporo preparatów i akcesoriów, którymi bezpiecznie pozbędziesz się poważniejszych zabrudzeń.

Niewielkie uszkodzenia, przede wszystkim związane z miejscowym zarysowaniem powierzchni czy też odbiciem w skórze naturalnych zagięć, zniwelujesz dzięki preparatom renowacyjnym. Te, oferowane są w kolorach zbliżonych do najpopularniejszych odcieni obuwia – brązy, czernie czy szarości możesz łatwo odświeżyć właśnie za ich pomocą. Jeśli masz buty skórzane w nietypowym kolorze, na przykład czerwonym czy niebieskim, wybieraj produkty odświeżające w formule bezbarwnej. Kosmetyki tego typu nawilżą i uelastycznią strukturę butów, nie zmieniając ich barwy. Ich szeroki wybór oferuje ci sklep Wielki Shoe.

W przypadku obuwia każdego rodzaju, czy to sportowego, czy skórzanego, dbaj również o czystość wewnątrz butów. To naturalne, że na wkładce skupia się pot, a wraz z nim bakterie i przykry zapach. Regularne stosowanie dezodorantów do obuwia, a także wymienianie wkładek i zmienianie obuwia co kilka dni (staraj się nie nosić jednej pary non stop!) pozwala zachować buty w dobrym stanie i chroni stopy przed ewentualnymi infekcjami.

Na poważne uszkodzenia – firma szewska

Niektóre buty, na skutek znoszenia, nieprzewidzianej sytuacji czy po prostu nieszczęśliwego splotu wydarzeń ulegają uszkodzeniom, których nie uda Ci się usunąć samodzielnie, domowymi sposobami. Czy to wyrok dla ulubionej pary czółenek? Niekoniecznie!

Na polskim rynku obserwujemy boom na usługi szewskie, ale w zupełnie innym stylu niż ten, który pamiętamy jeszcze sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Teraz Twoje buty mogą trafić do salonu na drugim końcu kraju – np. do https://wielkishoe.com/ – gdzie specjalista zajmie się wymianą fleków, podszyciem cholewki, uzupełnieniem braków w zdartej na nosku skórze. I to za cenę znacznie mniejszą, niż trzeba wydać na parę nowych, markowych butów. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here