Jak usunąć silikon z płytek?

0
268

Jak usunąć silikonowy uszczelniacz bez używania intensywnych chemikaliów? Jedną z ostatnich rzeczy, które przychodzą nam do głowy to uszkodzenie nowych płytek w łazience lub kuchennego blatu podczas pozbywania się silikonowego uszczelniacza, który kosztował nas kilkanaście złotych. Oto rozwiązanie, które pozwoli ci w bezpieczny sposób zająć się pozostałościami po silikonie, które przywarły do płytek:

Niemal każdy z nas ma w domu suszarkę do włosów i ostrza do golenia lub prostą brzytwę. Wykorzystaj zatem artykuły dostępne pod ręką i zaoszczędź na zakupie potencjalnej chemii lub narzędziach, które mogą potencjalnie uszkodzić strukturę płytek. Wszystko, czego potrzebujesz w tym przypadku to zwykła, domowa suszarka do włosów, ostrze od żyletki i rękawiczki do czyszczenia. W przypadku silnych zabrudzeń, gdzie silikon mocno przywarł do płytek, możesz pomóc sobie wybielaczem.

Sposób z suszarką

Podczas wykorzystania suszarki, będziemy wytwarzać ciepło, które pozwoli nam nieco rozpuścić strukturę zaschniętego silikonu. Uważaj jednak, aby nie wytworzyć zbyt wysokiego ciepła. Jeżeli korzystasz z nowoczesnej suszarki o dużej mocy, ukierunkowanie ciepłego podmuchu wiatru na elementy, takie jak na przykład płytki między elementami prysznicowymi, mogłyby nieco stopić plastikowe łączenia.

Dlatego też warto ustawić suszarkę na niską temperaturę. Metoda jest niezwykle efektywna i prosta w zastosowaniu. Po prostu podgrzewaj za pośrednictwem suszarki elementy zaschniętego silikonowego uszczelniacza, a następnie zedrzyj go z płytek przy pomocy przygotowanej wcześniej żyletki. Ten sposób pozwala na zaoszczędzenie ogromnej ilości czasu, którą musielibyśmy poświęcić podczas korzystania ze środków chemicznych.

Jak pozbyć się pozostałości spleśniałego silikonu?

Jeżeli pozostałości silikonu, które znalazłeś na płytkach, okazały się spleśniałe, warto podjąć dodatkowe kroki podczas czyszczenia. Zatem jak usunąć spleśniały silikon z płytek?

Jeżeli obawiasz się o to, że pleśń na silikonie pozostawi szkodliwe zarodniki, zacznij od umycia całej powierzchni ciepłą, czystą wodą

Dodaj 3/4 szklanki wybielacza do miski z wodą, po czym rozcieńczoną mieszanką umyj ponownie miejsca oblepione silikonowym uszczelniaczem

Za pośrednictwem gąbki zacznij przecierać silikon z pleśnią

Pozostaw wodę z wybielaczem na płytkach przez około 5 minut

Na koniec przemyj całość czystą wodą i poczekaj aż płytki wyschną

Tak, to prawda, że metoda przedstawiona w poście proponuje czyszczenie bez użycia chemikaliów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pleśń, która może pojawić się na silikonie, wymaga podjęcia specjalnych środków ostrożności w trosce o zdrowie. Pleśń jest zupełnie inną kwestią, która może być groźna z uwagi na bakterie, które przenosi do okolicznego powietrza za pośrednictwem swoich oparów.

Pamiętaj jednak o tym, że jeżeli nie dopuścisz do sytuacji, w której uszczelniacz silikonowy zdąży spleśnieć, zaproponowana powyżej metoda będzie wymagała od ciebie jedynie prostej żyletki, suszarki do włosów i odrobiny czasu połączonego z cierpliwością.

Artykuł opracowany we współpracy z https://citymeble.com/gdansk/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here