Jak urządzić mieszkanie dla seniora?

0
264

Mieszkanie to miejsce, w którym chcemy czuć się bezpiecznie i swobodnie. Jego zadaniem jest zaspokajanie naszych różnorakich potrzeb. A te zmieniają się z wiekiem. Mieszkanie seniora znacznie różni się od mieszkania osób młodych.

Wygoda na co dzień

Sporo zależy od sprawności fizycznej osoby w średnim i starszym wieku. Jeśli czas okazał się łaskawy, nie trzeba się troszczyć o usprawnienia w domowej przestrzeni. Jednak często zdarza się, że szafka kuchenna nagle wisi za wysoko (to już nie te lata, by skakać po stołkach), progi między pokojami zaczynają przeszkadzać w poruszaniu się, wąski korytarz utrudnia swobodne przejście zwłaszcza z kulami bądź balkonikiem. Niegdyś ulubiony miękki, głęboki fotel stał się pułapką, z której trudno się wydostać. Zmiany są nieuniknione. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba urządzić mieszkanie jak dla osoby niepełnosprawnej. Jednak dbałość o wygodę nie powinna być traktowana w kategorii porażki.

Miejsce na sprzęt sportowy

Wydaje się, że domowa siłownia to domena ludzi młodych. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie, to w mieszkaniu osoby starszej powinno znaleźć się miejsce na rowerek treningowy, czy drobny sprzęt sportowy. Można go wygospodarować kosztem wymiany części mebli, szczególnie tych starych, niepraktycznych, zajmujących bardzo dużo miejsca. Ważne, by mieć do owego sprzętu swobodny dostęp. Tylko wtedy jest szansa, że będzie używany na co dzień.

Zdjęcia rodzinne – zawsze na widoku

Cechą charakterystyczną ludzi starszych jest posiadana w widocznym miejscu duża liczba zdjęć. Przedstawiają dzieci i wnuki w różnym wieku i różnych sytuacjach życiowych. Niestety często traktowane po macoszemu drą się, blakną, zasłaniają siebie nawzajem. Tymczasem taki kącik ze zdjęciami dla osoby starszej jest ważnym miejscem w domu. Może tam wypocząć, oddać się zadumie, choćby w myślach towarzyszyć bliskim sobie osobom.

Klasyczne ramki na zdjęcia nadal królują i pewnie jeszcze długo będą królować w domach seniorów. Jednak warto podpowiedzieć starszym członkom rodziny o innych możliwościach wyeksponowania rodzinnych zdjęć – ramkach multimedialnych, stojakach na zdjęciach, ramkach do powieszenia na ścianie, ramkach na więcej niż jedno zdjęcie.

Podłoga, czyli to, co senior ma pod nogami

Najwięcej wypadków przytrafia się nie na schodach, ale właśnie na podłodze. Powód jest dość prosty – mniejsza czujność osoby starszej. Tymczasem podłodze też przyda się świeże spojrzenie. Zamiast dywanów i chodników lepiej postawić na drewniane panele lub wykładzinę podłogową. W łazience trzeba zrezygnować ze śliskich chodników, na podłodze położyć płytki antypoślizgowe. Warto też zadbać o ogrzewanie podłogowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here