Jak przygotować się do ciąży?

0
184

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety, dziewięć wyjątkowych miesięcy oczekiwania na upragnione maleństwo. To również ogromne wyzwanie dla Twojego organizmu, dlatego musisz wiedzieć jak zwiększyć szanse, aby przebiegała prawidłowo. Jak przygotować się do ciąży?

Przygotowania do ciąży – od czego zacząć?

Kiedy decyzja, że chcesz zostać mamą została już podjęta, wraz z partnerem zacznij przygotowania do ciąży. Pomóż swojemu ciału, które niedługo będzie odpowiedzialne za dwa życia. Zmiany, które wkrótce nadejdą w Waszym życiu dotyczą Was obojga, dlatego omówcie wspólnie priorytety i postarajcie się wdrożyć kilka modyfikacji dotychczasowych przyzwyczajeń. Jeżeli szukasz sprawdzonych wskazówek, porady dla kobiet w ciąży znajdziesz na beebaby.pl, gdzie opisano szczegóły planowania rodzicielstwa.

Pierwszym krokiem przed zajściem w ciążę jest wizyta u ginekologa, który musi wiedzieć o Twoich planach. Lekarz zleci konkretne badania i otoczy Cię niezbędną w tym czasie opieką. Co najmniej 3 miesiące przed ciążą zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej, Twój organizm musi uregulować gospodarkę hormonalną. Udaj się też koniecznie do stomatologa i wylecz wszystkie ubytki. W ciąży nie będziesz mogła skorzystać z RTG i wielu środków znieczulających, co znacznie utrudni przeprowadzanie zabiegów.

Przed zajściem w ciążę popracujcie nad Waszą kondycją fizyczną, wybierzcie rodzaj aktywności, który sprawia Wam przyjemność. Możecie pływać, biegać, jeździć wspólnie na rowerach, każda forma wysiłku dotleni organizm, usprawni krążenie i działanie układu oddechowego.

Jak przygotować się do ciąży – dieta

Jeżeli Wasza dieta pozostawia wiele do życzenia, zanim zaczniecie starać się o dziecko, zmieńcie nawyki żywieniowe. Odstawcie wszystkie używki, oboje zrezygnujcie z papierosów, alkoholu i narkotyków, które wpływają destrukcyjnie na jakość nasienia i zdrowie komórek jajowych. Zadbajcie o właściwy sposób odżywiania, zbilansowana dieta, regularne posiłki pełne nieprzetworzonej żywności pozytywnie wpływają na późniejsze zdrowie Waszego dziecka. Wprowadź do jadłospisu zdrowe tłuszcze, wykorzystaj rozmaite źródła białka, spożywaj produkty bogate w wapń. Koniecznie pamiętaj o suplementacji kwasem foliowym, który zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u maluszka. Zapytaj lekarza, czy w jego opinii powinnaś również przyjmować dodatkowo witaminę D. Jeżeli borykasz się z nadprogramowymi kilogramami, przed zajściem w ciążę spróbuj zredukować masę ciała.

Jak psychicznie przygotować się do ciąży?

Emocjonalne przygotowanie do ciąży pozwala łatwiej przejść przez wszystkie zmiany, które nadejdą w tym czasie. Zaakceptuj wszystkie modyfikacje i ewentualne niedogodności, czytaj na temat ciąży i rozmawiaj o swoich wątpliwościach z zaufaną osobą. Spróbuj panować nad stresem, zwolnij dotychczasowe tempo życia i nie zrzucaj na swoje barki zbyt wielu obowiązków. Zadbaj o relacje z partnerem, szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here