Jak prawidłowo segregować śmieci?

0
213

Jak przebiega segregacja śmieci? Jakie pojemniki powinieneś mieć w swoim domu lub mieszkaniu? Przeczytaj nasz krótki poradnik i dowiedz się, jak segregować śmieci – łatwo, szybko i wygodnie!

Segregacja śmieci – co to takiego i na czym polega?

Nie ulega wątpliwości, że śmieci produkowane przez człowieka stanowią jedno z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego na naszej planecie. Wciąż rosnąca ilość odpadów powoduje coraz większe trudności z ich przechowywaniem oraz utylizacją, która nie byłaby zabójcza dla przyrody. Z tego też względu na świecie sortuje się śmieci.

Segregacja śmieci jest sortowaniem odpadów do specjalnych pojemników, którymi mogą być np. worki lub kontenery oznaczone specjalnie przygotowaną kolorystyką zgodnie z ich materiałem produkcji. Śmieci segregowane w obszarze gospodarstw domowych określane są natomiast mianem odpadów komunalnych. Segregacja śmieci jest pierwszym krokiem ku przetworzeniu odpadów oraz ich ponownemu wykorzystaniu – proces ten to recykling.

Nie można zatem podważyć wagi i roli segregacji śmieci w skali całego globu. Warto jednak odpowiedzieć na pytanie, jak segregować śmieci, i poznać najważniejsze zasady dotyczące właściwego sortowania odpadów.

Jak segregować śmieci?

Zasadniczo segregacja śmieci jest bardzo łatwa i nie powinna sprawiać większych problemów. Oczywiście jak w przypadku wszystkich zasad, tu także obecnych jest kilka wyjątków, mimo to bez trudu znajdziesz w sieci odpowiedź na każde pytanie dotyczące sortowania odpadów. Ciekawą pomocą są też specjalne wyszukiwarki, gdzie można wpisać typ odpadu, a następnie zostanie wyświetlony pojemnik, w jakim należy go umieścić.

Odpady komunalne dzieli się na następujące grupy wraz z kolorami pojemników, w jakich należy je umieszczać:

  • szkło białe – pojemniki o kolorze białym
  • szkło kolorowe – pojemniki o kolorze zielonym
  • makulatura i papier – pojemniki o kolorze niebieskim
  • metal i tworzywa sztuczne – pojemniki o kolorze żółtym
  • odpady biodegradowalne – pojemniki o kolorze brązowym
  • odpady zmieszane – kolor czarny
  • odpady medyczne i niebezpieczne – kolor czerwony

W tym miejscu należy wspomnieć o kilku istotnych wytycznych dotyczących tego, czego w wybranych pojemnikach nie umieszczać. W workach lub kontenerach na papier nie wkłada się brudnego i zatłuszczonego papieru, kartonów po napojach, worków po nawozach, podpasek czy pieluch. Natomiast w pojemnikach białych lub zielonych nie mogą się znaleźć znicze z woskiem, monitory, lustra, pojemniki po lekach i kosmetykach lub szkło żaroodporne.

W grupie tworzyw sztucznych i metali nie znajdują się takie odpady jak oleje silnikowe, szeroko rozumiany sprzęt RTV i AGD czy baterie – wszystkie wymienione należy osobno dostarczyć do specjalnych punktów takich jak PSZOK. Skoro już wiesz, jak segregować odpady, nie czekaj dłużej i już dziś zacznij sortować śmieci w domu i pracy!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here