W wyniku nieodpowiedniej cyrkulacji powietrza, w pomieszczeniach mieszkalnych może pojawić się wilgoć. Wskutek tego na ścianach oraz meblach może pojawić się wilgoć, pleśń i grzyby. Zła wentylacja powietrza w domu gdzie założona jest instalacja gazowa może skutkować sporym zagrożeniem. Wszystko to stawia nas przed koniecznością zakupu i montażu nawiewników powietrza. Czym są i dlaczego warto w nie zainwestować? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się więcej.

Czym są nawiewniki okienne i jak działają?

Jest to niewielkie urządzenie, które w sposób kontrolowany umożliwia przepływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Nawiewniki mogą być sterowane automatycznie – ciśnieniowo, higrosterowane lub dwusystemowe, a także sterowane ręcznie.

Na początku wspomniane zostało, że źle działająca cyrkulacja powietrza zazwyczaj prowadzi do problemu wystąpienia wysokiego poziomu wilgotności w pomieszczeniu, która może przyczynić się do rozwój pleśni i grzybów.

Problem złej cyrkulacji powietrza i występowania zbyt dużego poziomu wilgotności powietrza częściej dotyczy nowej stolarki okiennej, ze względu na to, że technologicznie nastawione są na jak największą szczelność. Paradoksalnie w starych oknach, duża nieszczelność, prowadzi do większej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach.

Chcąc jednak cieszyć się nowymi jak najbardziej szczelnymi oknami, niezbędne jest zastosowanie nawiewników. W całym systemie cyrkulacji pełnią bardzo pomocną funkcję – ich głównym zadaniem jest umożliwienie kontrolowanego dopływu powietrza do pomieszczenia, aby wentylacja mogła działać prawidłowo i pozbycie się nadmiernej wilgotności, takie działanie sprawi, że komfort życia  mieszkańców zostanie na wysokim poziomie.

Dlaczego i kiedy warto w nie zainwestować?

Nawiewniki pozwalają na pozbycie się problemu wysokiej wilgotności pomieszczeń. bez konieczności ciągłego uchylania okien przez które ucieka za dużo ciepła, szczególnie podczas pory jesienno-zimowej.

Nawiewnik automatyczny nie wymaga ingerencji użytkownika.

Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala nam zwiększyć komfort i utrzymać zdrowy klimat w naszym domu oraz pozbyć się problematycznych grzybów, zacieków i nieprzyjemnych zapachów z tym związanych.

nawiewniki okienne

Jaka jest wydajność nawiewników okiennych?

Wybierając liczbę nawiewników na podstawie łącznego strumienia powietrza wentylacyjnego należy dokładnie zapoznać się z parametrami elementów doprowadzających powietrze. Wszyscy producenci powinni ustalić, jaką ilość powietrza może dostarczyć produkt. Zgodnie z normą producenci podają przepływ przy nawiewniku otwartym, przy różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz wynoszącej 10 Pa. Porównując produkty należy zwrócić uwagę na ten ważny parametr.

Występuje jednak problem podczas sprawdzania dwóch produktów gdy ich parametry podane są dla różnych warunków, przez co nie da się łatwo ich porównać. Należy pamiętać, że im większa różnica ciśnienia, tym wydajność produktu zawsze się zwiększa.

Podczas porównywania nawiewników w tych samych warunkach, na przykład gdy mamy różnice ciśnienia (10 Pa), może się okazać, że zestawienia wydajności wyglądają zupełnie inaczej.

Kiedy porównujemy produkty o regulowanej wielkości strumienia przepływającego powietrza, należy także sprawdzić, minimalny strumień powietrza jaki mogą doprowadzić do wewnątrz budynku mieszkalnego.

Według Polskiej Normy z zakresu wentylacji powietrza, produkt powinien wykazywać wydajność mieszczącą się w granicach:

 

  • 20 – 50 m3/h dla zastosowań w wentylacji naturalnej,  
  • 15 – 30 m3/h dla wentylacji mechanicznej wywiewnej.

 

Norma określa również, że jeżeli element zmieniający wielkość przepływu powietrza jest maksymalnie przymknięty, to strumień powietrza przy takim ustawieniu powinien wynosić 20 – 30 % maksymalnej wydajności. Jest to wielkość porównywalna z oknem o współczynniku infiltracji a=0,5-1,0 m3/(mhdaPa2/3), a więc standardowym oknem.

Rodzaje nawiewników okiennych

Kiedy stajemy przed wyborem zakupu produktu, mamy naprawdę szeroką gamę do wyboru. Należy wtedy zadać sobie pytanie jaki będzie dla nas najlepszy. Podział na rodzaje związany jest przede wszystkim z opcją lub jej brakiem sterowania dopływem powietrza, a także ze sposobem, w jaki proces ten się odbywa. Dostępne są następujące nawiewniki okienne:

  • okienne ręczne – przeważnie zbudowane są ze specjalnej przesłony, która dopuszcza powietrze z zewnątrz.Posiada mechanizm sterujący, najczęściej jest to w postaci pokrętła. Podczas dostosowania pozycji przesłony, regulujemy dopływ powietrza.
  • okienne stałe – podczas produkcji ustala się wielkość otworu dopływu powietrza. Produkt ten w żaden sposób nie można regulować. Działanie jego jest stałe i nie możemy w żaden sposób go zmienić. Są o wiele  tańsze, ale niezbyt funkcjonalne, zwłaszcza w czasie gdy za oknami panują niekorzystnych warunki pogodowe. Jedyną rzeczą którą w tym wypadku możemy wykonać jest zakrycie na przepustnicy nawiewnika jakimś materiałem lub taśmą klejącą, co zdecydowanie ograniczy napływ powietrza,
  • okienne ciśnieniowe – mechanizmy takich produktów działają w sposób automatyczny. Podczas gdy poziom ciśnienia wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz zmienia się, tego typu sprzęt automatycznie reaguje. Tak właśnie na podstawie tego działa cały mechanizm. Gdy ciśnienie rośnie, przepustnica zostaje otworzona w ustalonym stopniu, jeśli osiągnie jednak pewien poziom, urządzenie samoczynnie doprowadzi do jej przymknięcia. Dzięki takim działaniom możemy spać spokojnie i nie obawiać się, że temperatura i komfort w pomieszczeniu gwałtownie się obniży

    Podczas zakupu należy pamiętać aby wybierać produkty, których przepustnica posiada zdolność do zmieniania swojej pozycji w sposób płynny. Różne modele mają ograniczoną liczbę poziomów układu przesłony. Należy zatem zwrócić uwagę na to, czy model ciśnieniowy posiada możliwość ręcznego przymknięcie przesłony do wymaganego poziomu minimalnego,

  • okienne termostatyczne – to z kolei urządzenia, które działają w sposób automatyczny. W trakcie pracy reagują na zmiany temperatury panującej na zewnątrz. Gdy jej poziom jest odpowiedni, czyli osiąga taką wartość, która nie doprowadzi do wychłodzenia naszych pomieszczeń mieszkalnych, następuje wtedy maksymalne otwarcie przesłony. Jeśli jednak temperatura powietrza spadnie, mechanizm automatycznie zamknie przesłone.

    Często zdarza się, że sprzedawane produkty same decydują przy jakiej temperaturze mają się zamknąć, czasami są to temperatury minusowe co zdecydowanie mogą niekorzystnie zmniejszyć komfort dla wielu mieszkańców
  • okienne higrosterowane – sterownikiem nawiewnika higrosterowanego jest higrometr. Posiada zdolność reagowania na poziom wilgotności wewnątrz naszego mieszkania. Gdy higrometr odnotuje zbyt wysoką wilgotność w pomieszczeniu, przesłona zostanie otwarta, aby móc wpuścić do wewnątrz pomieszczenia powietrze z zewnątrz. Podczas gdy poziom zostanie już dostosowany, następuje zamknięcie automatyczne przesłony.

Zdecydowaną zaletą nawiewników higrosterowanych jest dostosowanie wielkości strumienia powietrza do wilgotności względnej w pomieszczeniu.

Jednym z produktów, który wyróżnia się na rynku jest to nawiewnik okienny higrosterowany firmy Brevis, model Ventair Higroster. Wysoka jakość materiałów, oraz wykonanie sprawia, że można bez zawahania polecić ten produkt. Ventair Higroster to jedyny higrosterowany nawiewnik powietrza wykonany z aluminium. Jest też najmniejszym higrosterowanym nawiewnikiem dostępnym na rynku.

Świeże powietrze ale czy czyste?

W ostatnim czasie na rynku, zaczęły pojawiać się modele wyposażone w filtry, które ograniczają dostęp zanieczyszczeń powietrza do pomieszczeń, w których przebywamy. Są to tak zwane modele antysmogowe. Każdy kto chce zadbać o swoje zdrowie jaki swoim najbliższych powinien się zainteresować czy podczas zakupu wybiera model z filtrem antysmogowym.

Takie produkty są w stanie skutecznie ograniczyć przepuszczalność zanieczyszczeń nawet do 99% dlatego warto jest zainwestować w modele z filtrem antysmogowym.

Również po zamontowaniu możemy zauważyć większą przepuszczalność hałasu. Podczas gdy nie chcemy stracić izolacyjności naszych okien, należy wybrać taki produkt który posiada wkładkę akustyczną. Nawiewnik akustyczny posiada zdolność do ograniczenia przepuszczalności hałasu, a zarazem sprawne działanie urządzenia.

nawiewnik autysmogowy

Jak wygląda montaż?

Coraz częściej zdarza się, że gdy wybieramy nowe okna już na etapie ich produkcji montowane są w nich nawiewniki powietrza. Takie okna będą nieco droższe od tych, które nie mają takich udogodnień. Jeżeli posiadamy starszą stolarkę okienną, zapewne będziemy zdani na siebie i na własną rękę będziemy musieli zrealizować to zadanie.

Produkty montowane są najczęściej na części ramy ościeżnicy lub bezpośrednio na skrzydle okna, zawsze w górnej części. Taki montaż powoduje, że strumień zimnego powietrza przedostającego się z zewnątrz, natychmiast zaczyna się mieszać z powietrzem ciepłym, nie powodując wychłodzenia pomieszczeń, które są wentylowane. Urządzenie, które zostało zamontowane nie powinno przeszkadzać nam podczas otwierania okna. może okazać się, że przy otwieraniu okna nawiewnik ulegnie uszkodzeniu.

Czas montażu urządzenia to zazwyczaj od 30 minut do godziny.

Gdzie kupić i ile to kosztuje ?

Wysokiej jakości nawiewniki okienne dostępne są w różnych sklepach poświęconych tematyce budowlanej lub posiadających ofertę skierowaną głównie pod montaż okien. Jedną z polecanych firm jest Brevis. Nawiewniki okienne firmy Brevis cechuje wysoka jakość i trwałość przez wiele lat użytkowania.

Biorąc pod uwagę cenę tańszymi produktami będą urządzenia, które sterowane są ręcznie oraz posiadają stałą przegrodę. Koszt takich modeli zazwyczaj będzie oscylować poniżej 50 zł.

Nieco droższe automatyczne nawiewniki ciśnieniowe można kupić już od 55 zł, a higrosterowane od 170 zł. Nawiewniki antysmogowe to koszt od 185 zł w górę.

Podsumowując, zdolność naszego domu lub mieszkania do prawidłowej wentylacji to niezwykle istotna kwestia. Która powoduje zdrowy klimat oraz komfort zamieszkania a także pozwoli utrzymać jak najdłużej świetność materiałów z których wybudowane są pomieszczenia. Jeśli chcemy zadbać o zdrowie nasze i naszych bliskich na pewno warto zadbać o prawidłową cyrkulację i wymianę powietrza. Zapewne w tym wszystkim pomogą nam nawiewniki okienne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here