Jak dbać o basen w sezonie wakacyjnym?

0
139

Nie ma wątpliwości, że basen może być największą atrakcją w ogrodowej przestrzeni i elementem wyposażenia strefy zielonej, który wpływa na optymalny komfort oraz wypoczynek jego użytkowników. Aby tak jednak było, należy wziąć pod uwagę wszelkie zalecenia związane z właściwą pielęgnacją tego rodzaju zbiornika na wodę. Ponieważ basen znajduje się na zewnątrz, przede wszystkim uwagę trzeba skupić na konieczności zachowania najlepszej jakości stanu wody. Jak dbać o basen ogrodowy, wpływać na idealną czystość wody, aby móc cieszyć się nim przez cały wakacyjny sezon? Podpowiedzi znajdziesz poniżej. 

Akcesoria basenowe

Jeśli myślisz, że wystarczy wybudować basen albo w ogrodzie postawić ten stelażowy, aby cieszyć się chłodną wodą i orzeźwiającymi kąpielami podczas wakacyjnych upałów, to jesteś w dużym błędzie. Nawet zbiornik o niewielkich wymiarach i małej głębokości wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby można było z niego skorzystać. Wraz z basenem musisz nabyć jeszcze konieczne akcesoria, dzięki którym dbanie o basen i jakość wody będzie odbywać się bez trudu. 

Podstawowymi gadżetami, których na pewno użyjesz w celu oczyszczania wody w basenie, są filtr, pompa i specjalna siatka basenowa do wyławiania zanieczyszczeń czy liści. 

Aby utrzymać optymalną jakość wody, niezbędny jest chlor, a specjalne pastylki kupisz w tym samym sklepie, w którym nabywasz basen. Pamiętaj tylko o ich odpowiednim stosowaniu, koniecznie wedle instrukcji podanej przez producenta. 

Profesjonalny sprzęt do pielęgnacji basenu 

Jeśli odpowiednio zadbasz o czystość basenu oraz wody, nie musisz jej wymieniać przez cały sezon, a kąpiele będą odbywać się w pełnym komforcie i bez żadnego ryzyka. 

Jeśli zainwestowałeś w większy basen albo w Twoim ogrodzie funkcjonuje stały zbiornik wodny do kąpieli, możesz wykorzystać w pełni profesjonalny sprzęt, który będzie działać automatycznie, praktycznie bez żadnej Twojej ingerencji. Mowa tu nie tylko o pompie czy systemach filtrujących. Możesz nabyć również odkurzacz basenowy, który będzie samodzielnie czyścić dno basenu. Pamiętaj, że większość zanieczyszczeń ląduje na dnie basenu, co może niekorzystnie wpływać na jakość wody oraz wakacyjnych kąpieli. 

Kiedy wymieniać wodę w basenie?

Jeśli woda jest krystalicznie czysta, a dno regularnie pozbawiane zanieczyszczeń, tak naprawdę przez cały sezon wakacyjny nie musisz wymieniać wody. Oczywiście, nie należy pozostawiać basenu napełnionego wodą na sezon jesienny oraz zimowy. Konieczne jest wylanie wody, dokładnie wyczyszczenie, wysuszenie, a następnie schowanie basenu. 

Wodę należy wymienić zawsze, jeśli ta przestaje być krystalicznie czysta, co może świadczyć o zainfekowaniu jej bakteriami, a te mogą być groźne dla stanu zdrowia użytkowników zbiornika. Sygnałem może być woda w kolorze żółtym, brązowym albo zielonym. Woda musi być wymieniona jeśli znajdują się na niej wykwity. Co ważne, nie można kąpać się w basenie, w którym w wodzie znajduje się zbyt dużo chemicznych substancji, dlatego tak ważne jest odpowiednie stosowanie środków z chlorem według instrukcji. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here