Idealna podłoga – jaką wybrać?

0
261

Remont domu zaczynamy zazwyczaj od określenia preferowanego stylu. Wybieramy meble, które wzbudziły w nas zachwyt i z należytą starannością planujemy dodatki. Istotnym elementem każdego pomieszczenia jest także podłoga. Jak ją dopasować, aby stała się integralną częścią poszczególnych pomieszczeń?

Rodzaje podłóg

Wybór podłogi do domu ma duże znaczenie, gdyż jest to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Dobrze jest dopasować ją do wnętrza pod względem estetycznym, ale też zwrócić uwagę na trwałość. Do pomieszczeń typu łazienka czy kuchnia, gdzie mamy kontakt z wodą, warto wybrać materiały takie, jak płytki czy gres. Z uwagi na wysoką wilgotność dobrze jest wybrać modele antypoślizgowe, dzięki którym powierzchnia będzie bezpieczniejsza dla użytkowników.

W pokoju dziennym czy w sypialni sprawdzą się natomiast panele podłogowe, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Są idealne zarówno do domów jak i mieszkań, gdyż są niezwykle praktyczne w użytkowaniu i nietrudno utrzymać je w czystości. Położenie paneli jest znacznie łatwiejsze niż montaż płytek – na rynku dostępne są modele z system “klik”, z którymi poradzi sobie nawet amator. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi, aby w niedługim czasie móc cieszyć się nową podłogą. Na uwagę zasługuje także bogaty wybór barw – rozmaite odcienie dębu, orzecha, jesionu, a nawet alabaster. Zaletą paneli oprócz prostego montażu i atrakcyjnego wyglądu jest ich atrakcyjna – w porównaniu z naturalnym drewnem – cena.

Na co zwracać uwagę?

Niezwykle bogata i barwna oferta sprawia, że wybierając panele podłogowe warto zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii technicznych. Ważnym kryterium jest klasa użyteczności, która rozumiana jest jako dostosowanie paneli do przeznaczenia. Inne modele dedykowane są użytkowaniu domowemu, innych należy się spodziewać w przypadku miejsc publicznych, które z natury są częściej i intensywniej eksploatowane.

Wyróżnia się sześć klas wskazujących na optymalne natężenie ruchu. Każda z nich oznaczona jest numerem – pierwsza część wskazuje na to, czy panele nadają się domu (wskazuje na to cyfra 2), czy miejsca publicznego (numeracja zaczyna się od cyfry 3). Drugi człon (cyfry od 1 do 3) to symbol natężenia ruchu. Symbolika ta wskazuje, że do pomieszczeń takich, jak sypialnia można wybrać panele przeznaczone do niewielkiego ruchu, natomiast salon i korytarz wymagać będą paneli z najwyższą klasą użyteczności.

Innym ważnym czynnikiem jest klasa ścieralności. Wyróżniamy 5 klas ścieralności – od AC1 do AC5, przy czym każda kolejna klasa jest bardziej odporna na ścieranie. Pierwsze trzy sprawdzą się w użytku domowym, dwie kolejne będą w stanie sprostać wymaganiom miejsca często i intensywnie użytkowanego. Im wyższe oznaczenie, tym wybrane panele podłogowe będą trwalsze i bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bricomarche.pl/stolarka/panele-podlogowe

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here