Hokery to modne stołki barowe, które doskonale wpasują się do nowoczesnych i funkcjonalnych wnętrz. Szczególnie sprawdzają się domach, gdzie kuchnia bezpośrednio połączona jest z salonem a obszar obu przestrzeni oddziela lada lub wyspa. Rozróżniamy kilka rodzajów hokerów – drewniane, tapicerowane, pikowane w różnych kolorach. O tym, które z nich będą najlepsze do Twojej kuchni, dowiesz się niżej.

Czym kierować się przy wyborze stołków barowych

W sklepach meblowych znajdziesz wiele propozycji stołków barowych. Sprzedawca zaproponuje Ci szeroki wybór rozwiązań o różnych wzorach, kolorach, sposobie i materiale wykonania. Aby odpowiednio dostosować hokery do kuchni, będziesz musiał wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, kolor ścian i wysokość lady lub wyspy.

Jakie hokery do kuchni wybrać?

Optymalna wysokość wyspy to ok. 110 cm. Zachowanie odpowiednich proporcji pozwala na wygodne korzystanie z wyspy zarówno na stojąco jak i siedząco. W sytuacji kiedy barek jest przedłużeniem dolnej zabudowy, jego wysokość to zazwyczaj 90 cm. Aby zapewnić domownikom i gościom wygodne korzystanie z tego rodzaju udogodnień zastosowanych w kuchni siedzisko powinno znajdować się 30 cm niżej niż blat, natomiast podpórka pod stopy – 40 cm poniżej siedziska. Optymalna i najwygodniejsza wielkość siedziska to ok. 40 x 40 cm.

Na co zwrócić uwagę?

  • wysokość i wielkość blatu,
  • wymiary kuchni,
  • kolorystyka zastosowana w pomieszczeniu,
  • materiał wykonania,
  • komfort użytkowania,
  • waga konstrukcji
  • sposób korzystania z hokera.

Na polskim i zagranicznym rynku znajdziesz wiele rodzajów i modeli hokerów. Będziesz mógł wybierać spośród tradycyjnych, klasycznych, nowoczesnych lub minimalistycznych modeli, które idealnie wpasują się w styl i aranżację pomieszczenia. To od Ciebie zależeć będzie czy zdecydujesz się na kupno stołków barowych z metalowymi czy drewnianymi nogami, o twardych czy miękkich tapicerowanych siedziskach.

Stołki barowe do minimalistycznej kuchni

Wybierając stołek barowy duże znaczenie będzie miała wielkość pomieszczenia. O ile do dużych i przestronnych pomieszczeń pasować będą stołki o większych rozmiarach i nie będziemy musieli martwić się ich położeniem, w minimalistycznych i małych kuchniach takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Hokery o wyrazistych barwach i zróżnicowanym kształcie w minimalistycznych pomieszczeniach nie tylko będą wyglądać sztucznie ale również stracą walory swojej funkcjonalności. Zbyt duże siedziska mogą bardziej przeszkadzać i utrudniać funkcjonowanie w pomieszczeniu.

W minimalistycznych kuchniach idealnym rozwiązaniem będzie wykonanie blatu lub wyspy nie wypełnionej w środku – blat opiera się wówczas na cieńszych lub grubszych nogach. Takie rozwiązanie daje możliwość schowanie stołka pod spód blatu, w ten sposób zaoszczędzamy sporą część przestrzeni, co z kolei przekłada się na wygodę i komfort poruszania się..

Retro hokery

Dużą popularność w ostatnim czasie zyskuje styl retro. Tradycyjne kuchnie w nowym wydanie nieustannie zachwycają niepowtarzalnym wyglądem i oryginalnym ciepłym klimatem. Zarówno sposób wykończenia kuchni w stylu retro jak również wybrane do niej meble, powinny idealnie ze sobą współgrać i niejako się uzupełniać. Pamiętaj żeby w żaden sposób nie przesadzić z dostosowaniem dodatków. Styl retro charakteryzuje się elegancją i szykiem, tutaj każdy element powinien w odpowiedni sposób ze sobą współgrać i uzupełniać się nawzajem.

Jakie hokery do kuchni retro wybrać?

Wszystko zależy od tego na jakie wyposażenie się zdecydujesz. Większość sklepów meblarskich oferuje możliwość zakupu całych zestawów mebli do kuchni, w których składzie znajdziemy stołki dostosowane do konkretnego stylu. Problem może pojawić się w sytuacji kiedy tego typu dodatki musimy dostosować i kupić na własną rękę. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się stołki z drewnianymi, masywnymi nogami. Postaraj się jak najlepiej dostosować kolor drewna do koloru mebli. Oto kilka modeli hokerów do kuchni retro:

Hoker HUGO-8

stołek barowy do kuchni HUGO-2

Hoker DAFFY PIK z pinezkami i kołatką

hoker BOLT

Stołki do nowoczesnej kuchni

Podobnie jak w przypadku stylu retro, stołki barowe do nowoczesnych wnętrz powinny zostać dostosowane do innych dodatków na które się zdecydujemy. Każdy z elementów wnętrza powinien spełniać swoją funkcję i odpowiednio ze sobą współgrać, by nie stworzyć wrażenia sztuczności. Nowoczesne stołki barowe charakteryzują się wyrazistymi kolorami, kształtami i dodatkami. Wśród propozycji, znaleźć można hokery pikowane, o ciekawej konstrukcji z wygiętymi oparciami lub klasyczne proste. W nowoczesnych pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzą się rzadko spotykane stołki kuchenne z podparciami na ręce. Często spotykamy się również z modelami, w których indywidualny dodatek stanowią napisy. A oto kilka propozycji:

stołek do kuchni, wąski pik z pinezkami i koładkąHoker narożnikowy prosty

Hoker SKOŚNY Multikolor

Stołek barowy narożnikowy prosty

Stylowe hokery do kuchni to ponadczasowy element aranżacji wnętrz. Oprócz walorów dekoracyjnych, idealnie sprawdza się również jako niepowtarzalny i wyjątkowy dodatek, dodający wnętrzom elegancji i charakteru. Odpowiednio dobrane dobrze sprawdzą się zarówno w dużych i przestronnych wnętrzach jak również małych i minimalistycznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here