Gotu kola i jej niebywałe właściwości

0
268

Gotu kola raczej nie jest dobrze znana mieszkańcom Zachodu, za to w Azji cieszy się legendarną sławą. Za sprawą historii pewnego zielarza, który biorąc ją codziennie przedłużył swoje życie o ponad 200 lat nadaje się jej miano “źródła życia”.

Pochodząca z azjatyckich podmokłych terenów roślina zawiera wysokie stężenie unikalnych związków triterpenowych, zwanych również saponinami, które są odpowiedzialne za wiele leczniczych właściwości. Łodygi i liście mogą zostać zastosowane samodzielnie, lub posłużyć przygotowaniu wyciągu. Ekstrakt z gotu kola to składnik występujący w wielu maściach, żelach, kremach i kapsułkach znajdujących zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości.

Chociaż nie twierdzimy, że gotu kola pozwoli Ci  żyć setki lat, nie ma wątpliwości, że oferuje wiele korzyści zdrowotnych.

  1. Przyspiesza gojenie się ran

Gotu kola od dawna stosowana jest w Azji do leczenia ran. Skuteczność zawdzięcza obecności triterpenoidów i innych związków czynnych. Badania wykazały, że podnoszą one poziom antyoksydantów w organizmie oraz poprawiają krążenie krwi w uszkodzonych obszarach w celu szybszego gojenia.

W badaniach zauważono również, że stosowanie kremów zawierających gotu kolę minimalizuje bliznowacenie po oparzeniu, a także zmniejsza ryzyko infekcji.

  1. Eliminuje rozstępy i cellulit

Ponieważ gotu kola pomaga wzmocnić skórę, zastosowano ją do redukcji rozstępów i pojawiającego się cellulitu. Badania potwierdziły, że kremy zawierające ekstrakt z rośliny mogą zmniejszać widoczność rozstępów, spowodowany ciążą lub przyrostem masy ciała. Badania wykazały również, że może zmniejszyć cellulit, który występuje, gdy komórki tłuszczowe przepychają się przez warstwy kolagenu.

Stymulując syntezę kolagenu sprawia, że skóra nabiera młodzieńczego wyglądu. W tym celu stosuje się dawki 120 mg dziennie, ale zioło można dodać również do kremu, bądź stosować na skórę miejscowo.

  1. Zmniejsza stres i niepokój

Gotu kola w medycynie ajurwedyjskiej określana jest rasayana, czyli środek odmładzający, ze względu na zdolność przywracania równowagi oraz poprawy funkcjonowania ciała i umysłu. Jest idealna dla wzmocnienia układu nerwowego, a nawet, jak wykazano, pomaga w naprawie aksonów, wykorzystywanych do przesyłania impulsów nerwowych w całym ciele. Dzięki temu stanowi doskonały, naturalny lek przeciwstresowy i przeciwlękowy. W badaniach udało się wykazać zmniejszenie częstości i nasilenie ataków lękowych u ochotników, którzy cierpieli na zaburzenie lękowe.

  1. Detoksykuje

Gotu kola działa jako łagodny środek moczopędny, co oznacza, że może pomóc w uwolnieniu nadmiaru toksyn z organizmu poprzez oddawanie moczu. Zmniejsza w ten sposób obciążenie wielu narządów, w tym nerek i wątroby. Kiedy wątroba jest zmuszona pracować ciężej niż powinna (w wyniku nadmiaru toksyn), cierpi cały umysł i ciało. Może to skutkować zwiększeniem masy ciała, zmniejszeniem popędu płciowego, złym nastrojem, zmęczeniem, problemami skórnymi, problemami trawiennymi i innymi. Stosowanie gotu koli, pomaga pozbyć się toksyn, a tym samym poprawić ogólne funkcjonowanie organizmu: zwiększyć poziom energii, rozjaśnić umysł, zwiększyć libido i poprawić samopoczucie.

  1. Wydłuża życie

W starożytnych chińskich tekstach medycznych przytaczano historię taoisty i zielarza Li Ching-Youena, który zmarł w wieku 256 lat, a jego długowieczność przypisywano w dużej mierze codziennemu spożywaniu gotu koli. Chociaż dokładność raportów jest przedmiotem debaty, badania naukowe faktycznie wykazały, że zawiera ona silne właściwości terapeutyczne, które obejmują zdolność przedłużania życia, ponieważ wpływa równocześnie na umysł, ciało i ducha. Korzyści zdrowotne rośliny są bardzo szerokie i oddziałują kompleksowo na funkcjonowanie całego organizmu.

Jeśli chcesz wypróbować gotu kolę na sobie to nie możemy polecić Ci nic innego jak krople od naszego polskiego wytwórcy adaptogenów – Mother’s Protect. Zapraszamy na ich stronę aby dowiedzieć się więcej o gotu koli: mothersprotect.com/produkt/gotu-kola

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here