Gdzie wydrukować książkę – wydawnictwo czy drukarnia?

0
328

Chcąc wydrukować książkę, trzeba stanąć przed ważnym wyborem – czy zrobi się to z udziałem wydawnictwa, a może skorzysta się z bezpośredniej oferty drukarni? Która z tych opcji jest najbardziej opłacalna?

Na jaką z nich powinni zdecydować się nowi autorzy? Czym tak naprawdę różnią się oferty wydawnictwa i drukarni? Na te pytanie opowiedzą specjaliści z jkbprint.pl.

Drukowanie a wydawanie

Podczas gdy wydawca zachowuje prawa do książki po jej wydaniu, zadaniem drukarni jest jedynie zapewnienie odpowiedniej liczby egzemplarzy, które następnie trafiają na półki sklepowe. Oznacza to, że drukarnia nie rości sobie żadnych praw co do przyszłych zarobków generowanych przez daną publikację – płaci się jej za sam proces powstawania książki i jest to jednorazowa kwota, zależna od takich czynników, jak ilość stron czy rodzaj okładki.

Wydawcy książek są zainteresowani posiadaniem praw do dzieł, które publikują, dzięki czemu czerpią oni stałe zyski ze sprzedaży. Wydawca przeważnie przyjmuje całą odpowiedzialność finansową za promocję i drukowanie książek, w zamian za większość przychodów. Autor książki otrzymuje opłatę licencyjną na podstawie procentu od każdej sprzedanej książki.

Rola wydawcy – czy zawsze jest konieczna?

Poza drukowaniem i promowaniem książki, wydawca może również zajmować się innymi aspektami produkcji książki, w tym redagowaniem, edycją, projektowaniem grafik czy wprowadzaniem zmian do tekstu. Jest to jeden z najbardziej uciążliwych aspektów, który powoduje, że wielu autorów decyduje się na self publishing i drukowanie książek w internetowej drukarni. Mało kto bowiem chce, aby dzieło, które niejednokrotnie było tworzone kilka lat, przechodziło zmiany tylko dlatego, by bardziej dopasować się do ogólnie panujących trendów.

W licznych przypadkach wydawca może też blokować wydanie książki z przeróżnych powodów marketingowych i rynkowych. I choć nie można odmówić tego, że specjaliści z wydawnictwa przeważanie mają większą wiedzę co do generowania zysków niż świeżo upieczony autor, to jednak kwestie finansowe są dla nich najważniejsze. Przez to mogą oni rezygnować z mniej dochodowych projektów lub też narzucać zmianę strategii czy stylu.

Samodzielne drukowanie książek, promowanie ich i sprzedaż, wiąże się z intensywniejszą pracą, ale jednocześnie jest w stanie zapewnić o wiele więcej gotówki. Z zyskami nie trzeba się z nikim dzielić – cały dochód trafia wyłącznie do autora. W dzisiejszych czasach self publishing ma się bardzo dobrze dzięki licznym dedykowanym do tego platformom, dlatego warto zapoznać się z opłacalną ofertą na: https://www.jkbprint.pl/druk-ksiazek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here