Dlaczego warto sięgać po okapniki balkonowe i tarasowe?

0
307

Remont balkonu lub tarasu to nie tylko idealnie dobrane, trwałe płytki ceramiczne. Aby przestrzeń ta mogła być funkcjonalna i służyć nam przez długi czas, należy zadbać o kilka detali, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zbędne, jednak ich obecność i wartość są nieocenione. Są niezbędne dla zachowania idealnego wyglądu całego budynku, nie tylko balkonu. Takim przedmiotem jest listwa okapnikowa, zwana także okapnikiem balkonowym bądź tarasowym.

Do czego służy okapnik balkonowy?

Aby dobrze zrozumieć istotę znaczenia okapników balkonowych, powinniśmy uświadomić sobie, na jakie uszkodzenia narażona jest elewacja całego budynku w ciągu całego roku. Trudne, zmienne warunki atmosferyczne, ale przede wszystkim padający śnieg i deszcz stanowią istotny problem. Z dachu woda odprowadzana jest za pomocą rynien, ale zamontowanie ich na balkonie lub tarasie jest niemożliwe. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zamontowanie delikatnego spadu, dzięki któremu woda nie gromadzi się na balkonie. Jednak i to rozwiązanie nie jest idealne. Cieknąca po elewacji budynku woda może powodować zacieki na ścianach, a stąd już bardzo krótka droga do powstania grzyba. Spływająca w ten sposób woda może nas kosztować remont budynku, co generuje dodatkowe koszty. Aby takie sytuacje nigdy nie miały miejsca, w celu ich uniknięcia stosuje się profile okapnikowe. Ten praktycznie niewidoczny element wykończeniowy efektywnie odprowadza spływającą z balkonu wodę z dala od elewacji budynku. Dzięki temu procesowi nie dochodzi do zbierania się wody, powstawania zacieków, a tym samym uszkodzeń całych budynków.

Jaki rodzaj okapnika balkonowego wybrać?

Okapniki balkonowe lub tarasowe muszą cechować się dużą wytrzymałością na trudne i zmienne warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy deszcz. Stąd najczęstszym i najlepszym materiałem wybieranym do produkcji listew okapowych balkonowych jest aluminium. Aluminium wysokiej jakości jest bardzo lekkie i odporne na naprężenia. Dlatego wykonane z niego okapniki można zamontować na różnych rodzajach balkonów. Ponadto, jest wyjątkowo odporne na dłuższe działanie wody, a co za tym idzie, opiera się korozji. Co więcej, wykazuje dużą odporność na działanie pozostałych czynników zewnętrznych, także wysokiej temperatury.

Zalety okapników balkonowych

Za skutecznością działania okapników balkonowych przemawia także wiele zalet. Najistotniejsza z nich to łatwość w montażu. Najlepiej zdecydować się na to na samym etapie wykończeniowym posadzki budynku. Wtedy wystarczy umieścić okapnik pomiędzy posadzką a płytkami, a następnie przymocować odpowiednim klejem. Ponadto, profile okapnikowe gwarantują eksploatację balkonu i tarasu przez wiele lat oraz są dostosowane do poprawnego działania z większością systemów tarasowo-balkonowych. Zapewniają także estetyczny wygląd. Nowoczesny oraz minimalistyczny design sprawia, że dodadzą one każdemu balkonowi klasy. Profile okapnikowe gwarantują skuteczność w odprowadzaniu wody z posadzek oraz wieloletnie użytkowanie, bez konieczności odnawiania.

Dowiedz się więcej na temat okapników balkonowych na https://listwy.online/okapniki-balkonowe/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here