Co zapewnia ubezpieczenie zdrowotne w UK?

0
289

Ubezpieczenie zdrowotne w UK podobne jest pod niektórymi względami do polskiego. Dostęp do państwowej służby zdrowia jest możliwy dzięki odprowadzaniu składek z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Są jednak przypadki, w których ubezpieczenie to przysługuje nam nawet, jeśli nie odprowadzamy składek, np. gdy chodzi o osoby bezrobotne lub uczące się.

Kogo obejmuje ubezpieczenie i jakie usługi są wliczone?

Każda osoba będąca rezydentem oraz pracująca w UK jest objęta państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Z naszej pensji odprowadzane są wtedy składki na “National Insurance”. Zapewnione mamy wtedy leczenie szpitalne i specjalistyczne, a także badania diagnostyczne i konsultacje ze specjalistami.

Najpierw należy wybrać przychodnię najbliższą naszego miejsca zamieszkania. Wtedy zostanie nam przypisany lekarz rodzinny (GP), którego usługi są bezpłatne. Można się do niego udać z każdym problemem zdrowotnym, wydaje on również recepty oraz skierowania do lekarzy specjalistów, jednak trzeba liczyć się z tym, że czasem na wolne terminy do nich trzeba trochę poczekać. Lekarz rodzinny nie może wydać skierowań do okulisty i stomatologa.

Badanie wzroku i dobór odpowiednich szkieł korekcyjnych nie jest niestety bezpłatne. W przypadku stomatologa, usługa jest częściowo dofinansowana przez NHS, a pacjent pokrywa 80% opłat, ale nie więcej niż 385 funtów. Trudno jednak dostać się do dentysty w ramach NHS ze względu na brak miejsc, a prywatnie będzie nas to słono kosztować. Z opieki dentystycznej bezpłatnie mogą korzystać kobiety w ciąży i osoby do 18. roku życia.

Pacjenci, którzy nie muszą płacić za usługi w ramach NHS oraz lekarstwa to kobiety w ciąży i 12 miesięcy po porodzie, dzieci do 16. roku życia, uczniowie do 19. roku życia oraz osoby po 60. roku życia. Reszta pacjentów płaci stałą opłatę za receptę bez względu na leki i ich liczbę. Bezpłatne są środki koncepcyjne, które przepisał lekarz.

Trzeba pamiętać, by na wizytę medyczną zabrać ze sobą dokument potwierdzający nasze zatrudnienie, np. zaświadczenie o wypłacie pensji. Jeśli jesteśmy zatrudnieni legalnie i odprowadzamy podatek dochodowy, ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, to w przypadku dłuższej choroby mamy prawo do urlopu chorobowego.

Co jeśli jesteśmy w UK tymczasowo?

Jeżeli jesteśmy w UK tymczasowo i nie odprowadzamy składek na ubezpieczenie zdrowotne, również możemy otrzymać bezpłatną opiekę. Do zakresu tej pomocy należą konsultacja z lekarzem rodzinnym (GP), nagły wypadek, jak również hospitalizacja, diagnoza i leczenie chorób zakaźnych (np. HIV i gruźlica), chorób przenoszonych drogą płciową, planowanie rodzinne oraz konieczne leczenie psychologiczne lub psychiatryczne w wyniku sytuacji traumatycznej.

W przypadku badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych, pomoc również może być udzielona, jednak prawdopodobnie nie będzie ona bezpłatna. Dlatego warto mieć ze sobą ważną kartę EHIC (European Health Insurance Card), która udowadnia, że w kraju rodzimym mamy aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Jednak karta ta umożliwia nam skorzystanie z opieki medycznej tylko w przypadku, gdy jest ona niezbędna.

Niezdolność do pracy

Jeżeli jesteśmy niezdolni do pracy, składki z naszej pensji również obejmują pomoc finansową. Mogą z niej korzystać osoby zatrudnione i samozatrudnione, a benefit ten kosztuje około 90 funtów na tydzień i liczy się je od 4. dnia niezdolności do pracy do 52 tygodni. Jednak wiele osób woli wykupić dodatkową polisę Income Protection, dzięki której kwoty świadczeń w razie choroby lub wypadku są wyższe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here