Buty sportowe do biegania i na co dzień – jak wybrać?

0
205

Wybór butów sportowych powinien być dziś łatwiejszy niż kiedykolwiek, ponieważ producenci stale zaskakują nas nowymi ekskluzywnymi modelami i wzorami. Z drugiej strony właśnie tak bogaty wybór może powodować niemały problem, jeżeli nie do końca wiemy, jak wybrać buty sportowe. Spójrzmy więc, co może zaoferować nam hurtownia butów i jak zdecydować, co będzie najlepiej pasować do naszej stopy.

Rodzaj stopy 

Buty sportowe, jak sama nazwa wskazuje, są w pierwszej kolejności przeznaczone do uprawiania sportu. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że coraz częściej są traktowane jako obuwie do codziennego użytku. Niezależnie od tego, w jakim celu chcemy je kupić, obuwie musi być dopasowane do stopy w taki sposób, aby mogła się ona układać wygodnie podczas chodzenia, biegania i wszystkich ruchów wykonywanych podczas uprawiania sportu. Możemy wyróżnić trzy rodzaje stopy: stopa naturalna, to stopa, gdzie ciężar ciała jest rozłożony równomiernie. Drugim rodzajem stopy jest stopa pronująca. Możemy o niej mówić, kiedy ciężar ciała jest przenoszony na wewnętrzną krawędź stopy – w takiej sytuacji powinniśmy szukać butów ze wzmocnioną przez stabilizatory podeszwą. Ostatnim wyróżnianym rodzajem jest stopa supinująca. Osoby z takim rodzajem stóp charakteryzują się przenoszeniem ciężaru ciała na zewnętrzną krawędź stopy. Mogą jednak z powodzeniem nosić takie samo obuwie, jak osoby z naturalnym rodzajem stopy. To, jakie buty warto wybrać, zależy również od tego, jak wysokie jest sklepienie stopy.

Amortyzacja

Jedną z najważniejszych cech butów sportowych (chociażby w założeniu) jest amortyzacja stopy. Duży wpływ na to, czy powinniśmy wybrać buty z większą lub mniejszą amortyzacją, mają oczywiście indywidualne preferencje, jednak nie mniej istotne jest zastosowanie butów. Warto również zwrócić uwagę na podłożę. O ile buty sportowe będą używane w większości do chodzenia, amortyzacja nie jest aż tak ważna, jeżeli jednak zamierzamy biegać po twardym podłożu, amortyzacja powinna być większa.

Rozmiar stopy i przeznaczenie butów

Dopasowanie rozmiaru butów jest bardzo ważne przy wyborze każdego rodzaju obuwia, jednak w przypadku obuwia sportowego musimy poświęcić temu szczególną uwagę. Na szczęście hurtownia puma oferuje swoim klientom bardzo szeroki wybór asortymentu i wszystkie rozmiary. Aby sprawdzać, czy but jest w pasującym rozmiarze, wystarczy zwrócić uwagę na przednią część obuwia. Czubki palców nie powinny jej dotykać. Przed dokonaniem zakupu trzeba się również zastanowić, czy będą używane na hali, czy w plenerze, ponieważ sklep z butami sportowymi oferuje pary z różnymi rodzajami podeszwy – zobacz https://bestbuty.pl/.

Czym charakteryzuje się idealne obuwie sportowe?

Jeżeli hurtownia butów oferuje tak szeroki wybór, to czy nie łatwiej będzie skorzystać ze „ściągi”, która opisze idealne obuwie? Można, dlatego przedstawiamy charakterystykę buta, który warto kupić. Powinien być lekki i wykonany w ergonomicznej konstrukcji. Wyprofilowana podeszwa musi zapewnić odpowiednią przyczepność, natomiast wygodna wkładka zmniejszać zmęczenie stopy. Aby buty mogły spełnić swoją funkcję podczas uprawniania sportu, należy wybrać parę z usztywnionym czubkiem i pętkiem oraz elastyczną cholewką.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here