Aktywny wypoczynek w górach

0
145

Góry stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku, turystyki i rekreacji nie tylko zimą, kiedy pokrywa je biały puch. Lato to także idealna pora roku, by wyruszyć na południe Polski. Majestatyczne krajobrazy, świeże powietrze, zimne, ale krystalicznie czyste potoki oraz sporty, które można uprawiać całą rodziną i wcale nie mamy tu na myśli górskiej wspinaczki. Co robić górach latem? Dajemy kilka ciekawych pomysłów.

Wyprawa górskimi szlakami

Mali i duzi świetnie poradzą sobie na turystycznych, łatwo dostępnych i dobrze przygotowanych szlakach w Tatrach. ”Morskie Oko”, wędrówka na szczyt Gubałówki, a dla wytrwalszych Kasprowy Wierch czy Giewont. To oczywiście tylko kilka z tych najpopularniejszych szlaków. Z małymi dziećmi, które zwiedzają jeszcze w wózkach, z powodzeniem można się wybrać na spacer Doliną Kościeliską, by podziwiać tam majestatyczne łono natury.

Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu. Nawet jeśli szlak jest równy, a jego poziom trudności jest niewielki, przydadzą się dobre buty. Czeka nas co najmniej kilka godzin wędrówki, tu nie ma miejsca na obtarcia lub co gorsza, kontuzję. Zawsze sprawdzaj też prognozę pogody, nie wybieraj się na szlaki jeśli nie jest to zalecane.

W góry nad wodę? To możliwe

Najbardziej znany i jeden z największych jest Dunajec. To na nim odbywają się słynne Kajakidunajcem. W taką wyprawę można udać się z przewodnikiem, a po krótkim szkoleniu na wycieczkę może zmierzać cała rodzina. Co ciekawe, Dunajec oferuje różne odcinki, te łatwiejsze i spokojne albo wartkie, porywające, idealne na rafting z ogromną dawką adrenaliny. Cały dzień w bliskim kontakcie z przyrodą, podziwiając krajobrazy, ciesząc się z czystości wody i znakomitego relaksu, to z całą pewnością dobry pomysł na cały dzień w górach. Dodajmy do tego, że tego typu aktywny wypoczynek to świetna okazja do poznania górskich terenów z poziom wody – na niektórych odcinkach pejzaże przypominają te z włoskiej Toskanii.

Górskie miasta pełne atrakcji

Jeśli planujesz dłuższe wakacje w polskich górach, nie musisz każdego dnia udawać się na szlaki. Widoki możesz podziwiać także z centrum miast. Spacer po Krupówkach albo wybranie się na targ pod Gubałówką to też nie lada atrakcja – nie zapomnij kupić oscypka z grilla z żurawiną. Co więcej, w centralnych lokalizacjach znajdują się też parki rozrywki, kompleksy wodne i słynne termy. Może czas na odrobinę relaksu? Po ciężkiej wędrówce na górski szczyt czasem warto odpocząć z prozdrowotnych, gorących źródłach.

Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele, a góry stanowią świetne miejsce do wypoczynku wedle indywidualnych preferencji. Aktywnie, sportowo, a może typowo relaksacyjnie? Wybór należy oczywiście do Ciebie, ale na południu naszego kraju z całą pewnością nie będziesz się nudzić. Pamiętaj tylko, aby szereg wybranych atrakcji planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Na spływ Dunajcem możesz zapisać się wcześniej, by mieć gwarancję dostępności wycieczki- ta cieszy się nie mniejszym powodzeniem, aniżeli wyprawa nad „Morskie Oko”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here