Badania kierowców – co obejmują, w jakim celu są wykonywane

0
476

Aby móc legalnie i zgodnie z obowiązującym prawem prowadzić pojazdy mechaniczne, trzeba uzyskać ku temu odpowiednie uprawnienia. Zdanie prawa jazdy oraz posiadanie stosownych dokumentów poprzedzone jest wieloma działaniami. Jednym z nich jest przejście przez specjalistyczne badania kierowców, dzięki którym możliwe jest kolejne dopuszczenie kandydata do podjęcia kursu oraz podejścia do egzaminu państwowego. Na czym polega badanie kierowcy?

Tego rodzaju testy można podzielić na dwie grupy. Jedną z nich jest wykonywanie badań w celu przystąpienia do szkolenia i możliwości uzyskania odpowiednich uprawnień. Drugim rodzaje wykonywanych działań, jest profilaktyczne sprawdzenie stanu zdrowia kierowcy, którego jazda samochodem jest pracą zawodową – zarobkową.

Badania kierowców, którzy ubiegają się o zdobycie uprawnień przebiega w ustalonym porządku. Pierwszym etapem jest rozmowa ze specjalistą, jak również wypełnienie odpowiedniego oświadczenia. Podczas wywiadu należy poinformować lekarza o swoich dolegliwościach, ewentualnych chorobach przewlekłych lub przebytych terapiach leczniczych. Kolejną fazą badań jest wykonanie pomiarów parametrów życiowych oraz ocena stanu zdrowia. Podczas tej fazy sprawdza się słuch, wzrok, równowagę, poszczególne narządy czy poziom cukru we krwi. Bardziej szczegółowe badania przeprowadzane są u osób, które ubiegają się o prawo jazdy, które następnie wykorzystywać będą w pracy zawodowej.

Nieco inną drogę przechodzą osoby, których jazda samochodem jest codzienną pracę. W takim przypadku należy regularnie kontrolować stan zdrowia, dzięki czemu jazda jest bezpieczna zarówno dla samego kierowcy, jak i innych użytkowników drogi. W skład tych badań wchodzą m.in. testy neurologiczne, okulistyczne czy laryngologiczne. Ponadto ważnym etapem jest wykonanie testów psychotechnicznych, które polegają na pisemnym wykonaniu specjalistycznych zadań lub kontrola reakcji i logicznego myślenia przy pomocy specjalnej aparatury – testy na inteligencję, reakcja na światło i sygnały dźwiękowe, podzielność uwagi, koncentracja, itp.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here