Żelowa, atramentowa, laserowa: którą drukarkę kupić?

0
383

Wybierając drukarkę, warto brać pod uwagę nie tylko jej początkową cenę, ale też sposób i koszty jej późniejszej eksploatacji. Drogie tusze czy skomplikowana instalacja mogą sprawić, że pozornie dobra drukarka okaże się nietrafionym zakupem.

Najważniejszy podział to ten na drukarki atramentowe i laserowe. Atramentowa zapewni lepszą jakość wydruku kolorów, co ważne dla osób, które chcą drukować na co dzień zdjęcia czy foldery. Jednak tym, którzy drukują tylko dokumenty, wystarczy drukarka laserowa. Jej dodatkową zaletą jest brak tonerów, których cena czasem przekracza koszt zakupu samej drukarki atramentowej. Większość tańszych drukarek laserowych oferuje czarno-biały wydruk, co będzie dużym problemem dla kogoś, kto ma zamiar drukować zdjęcia, ale już w domowym biurze powinno wystarczyć.

Wady i zalety drukarek żelowych

Na rynku pojawiają się też pierwsze drukarki żelowe, oferujące jeszcze lepszą jakość kolorów, które się dodatkowo nie rozmazują. Tu również trzeba jednak wymieniać tonery z żelem, a ponieważ wybór takich sprzętów jest niewielki, to ceny na razie są dość wysokie. Dlatego to raczej wyjście dla pasjonatów fotografii i profesjonalistów, którym zależy na najwyżej jakości.

drukarka

Mając na oku drukarkę atramentową lub żelową warto sprawdzić, jak kształtują się ceny tonerów. Niektóre mogą dochodzić do kilkuset złotych, ale do popularnych modeli są też dużo tańsze zamienniki. Wybierając mało popularne modele i niszowych producentów trzeba liczyć się z tym, że tonery mogą być drogie lub trudno dostępne, a ich montaż niekoniecznie będzie prosty.

Jak właściwie zainstalować drukarkę?

Obecnie można kupić coraz więcej sprzętów chińskich, czasem anonimowych producentów. Takie towary zdarzają się w internecie, ale też na targowiskach i w niektórych sklepach stacjonarnych. Kusząca jest zwykle cena, bo drukarka może być nawet o kilkadziesiąt procent tańsza niż markowa. Jednak to raczej wyjście dla osób, które dobrze radzą sobie z obsługą sprzętu komputerowego i konfiguracją programów.

Drukarka tego typu niekoniecznie musi być kompatybilna z domowym komputerem, a także może mieć problemy z polską wersją oprogramowania. Zobacz, jak zainstalować drukarkę najpopularniejszych producentów jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób podłącza się ją pod system Windows lub domowe WI-FI. W przypadku drukarek nieznanych w Polsce marek, takie poradniki mogą być jedynym wyjściem, bo w instrukcji ani internecie nie zawsze będzie można znaleźć rzetelne informacje w języku polskim. Czasem sprzęt może nawet wymagać konfiguracji ręcznej, co niekiedy będzie wiązało się z koniecznością wezwania fachowca.

Urządzenie wielofunkcyjne

Urządzenie wielofunkcyjne czy tradycyjne?

Coraz więcej osób pracuje w domu, a drukowanie umów czy faktur to dla nich codzienność. W takim wypadku ciekawym rozwiązaniem może być drukarka wielofunkcyjna, wyposażona w skaner i xero. Ci, którzy wcześniej często musieli kopiować dokumenty w specjalnym punkcie, wybierając takie urządzenie zaoszczędzą sporo czasu i pieniędzy. Jeśli jednak drukarka ma służyć tylko od czasu do czasu, a w mieszkaniu nie ma zbyt dużo miejsca, to zdecydowanie bardziej praktyczna będzie mniejsza, wyposażona tylko w podstawową funkcję.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here