Zapalenie zatok przynosowych – jakie są objawy i sposoby leczenia

0
258

Zapalenie zatok przynosowych to schorzenie polegające na pojawieniu się stanu zapalnego błony śluzowej zatok przynosowych. Dolegliwość ta dotknąć może każdego z nas, bez względu na wiek oraz płeć. Choroba ta występuje o każdej porze roku, najłatwiej jednak zapaść na nią w okresie letnim. Zapalenie zatok powstaje na skutek pojawienia się zaburzeń drenażu oraz wentylacji. Zaburzenia te spowodowane są uprzednim zakażeniem lub alergią. Czasem przyczyna leży zupełnie gdzie indziej i jest ściśle powiązana ze sprzyjającą ku temu budową anatomiczną zatok.
Zapalenie zatok przynosowych – jakie są objawy i sposoby leczenia. Podstawowymi objawami zapalenia zatok są obrzęki śluzówki. Obrzęk pojawia się też w obrębie błony śluzowej. Każda infekcja wirusowa wywołuje też stan zapalny. To cecha charakterystyczna tego schorzenia. Szczególnie nieprzyjemne konsekwencje niesie ze sobą obrzęk śluzówki, ponieważ prowadzi on do zamknięcia połączeń zatok z jamą nosową. Powstaje wtedy groźna wydzielina, która od razu staje się doskonałym miejscem do rozwoju wirusów oraz bakterii. One przy “współpracy” z drobnoustrojami doprowadzają do dalszego rozwoju zapalenia zatok. Pojawiają się przy tym stany gorączkowe oraz częste uszkodzenia nabłonka śluzówki zatok.
W przypadku leczenia ostrego zapalenia zatok konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Najczęściej taka forma leczenia trwa maksymalnie do dwóch tygodni. Jeżeli taka forma radzenia sobie z problemem nie przynosi w tym czasie pożądanych efektów, konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego. Endoskopowa operacja zatok jest skuteczna, ponieważ daje lekarzowi swobodę precyzyjnego władania narzędziami. Operacja jest przeprowadzana bez potrzeby rozcinania skóry twarzy. Nie ma więc ryzyka pozostania blizn po zabiegu. Metoda endoskopowa pozwala dotrzeć do źródła dolegliwości i zlikwidowania go miejscowo. Zabieg daje gwarancję przywrócenia drożności oraz wentylacji zatok przynosowych. Pacjent już po kilku dniach wraca do pełnej dyspozycji, nie odczuwa dyskomfort przy oddychaniu.

unumodels.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here