Zapalenie korzonków – jak leczyć i zapobiegać?

0
234

Zapalenie korzonków, czyli zakończeń nerwowych z pewnością nie należy do przyjemnych. Przeszywający ból, który mu towarzyszy, potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nawet najprostsze czynności, jak poruszanie się mogą wydawać się zbyt trudne. Dlatego też warto wiedzieć, jak zapalenie korzonków leczyć i jak mu zapobiegać.

Przyczyny zapalenia korzonków

Przyczyny zapalenia włókien nerwowych, bywają różne. Ogólnie wymienia się ich trzy główne kategorie: uszkodzenie, przeciążenie lub przeziębienie. Jeśli chodzi o uszkodzenia, te w głównej merze wiążą się ze zmianami zwyrodnieniowymi, skoliozą oraz dyskopatią. Przeciążenie może być z kolei następstwem intensywnej aktywności fizycznej, czy złą pozycją podczas pracy. Przeziębienie to natomiast efekt nadmiernej ekspozycji ciała na wiatr czy niskie temperatury.

Zapalenie korzonków – jak leczyć i zapobiegać?

Ponieważ każdy, kto doznał bólu korzonków wie, jak jest nieprzyjemny, w pierwszej kolejności warto powiedzieć o profilaktyce. A tu kluczową rolę odgrywa gimnastyka wzmacniająca mięśnie. Doskonale sprawdzają się zwykłe ćwiczenia wzmacniające, czy pływanie. W przypadku osób pracujących na siedząco, ważny jest też odpowiednio wyprofilowany fotel czy krzesło. I jeszcze jedna rzecz – twardy, niepoddający się odkształceniom materac, który zadba o kręgosłup podczas snu.

A co z leczeniem? To należy zacząć od włączenia leków przeciwzapalnych. Uderzając w ognisko bólu, nie tylko go uśmierzą, ale też złagodzą podrażnienia, które go wywołują. Dobrze sprawdzają się też leki rozluźniające napięcie mięśniowe. Ale leki to nie wszystko. Ważny jest tu także odpoczynek odciążający kręgosłup oraz fizjoterapia. Znaczną ulgę przynoszą też ciepłe okłady, kąpiele oraz masaże.

Bez względu na to, czy stan zapalny objął górną część korzonków, w okolicy obojczyka, czy dolną w okolicy pasa biodrowego, ból potrafi być naprawdę nieznośny. Dlatego też dbajmy o nasze plecy. Ruch, regularne ćwiczenia i ochrona przed zimnem potrafią znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania.

lafoto.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here