Wiatrówki – jak wybrać idealną dla siebie?

0
178

Wybór wiatrówki nigdy nie jest łatwym zadaniem. Na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów potrzebna jest nam broń? Jest to o tyle ważne, gdyż broń amatorska różni się pod wieloma względami od broni profesjonalnej, która nie tylko jest droższa, ale również posiada szereg udoskonaleń. Jak wybrać idealną broń dla siebie?

Napęd wiatrówki

Pierwszym etapem wyboru wiatrówki jest określenie zastosowanego napędu. Wyróżniamy wiatrówki:

  • sprężynowe, które dzielą się dalej na klasycznie łamane oraz z naciągiem bocznym lub dolnym;
  • CO2;
  • PCA (pompki);

Każda z powyższych różni się nie tylko innym napędem, ale również sposobem użytkowania, czy nawet wyglądem. Warto zapoznać się z każdym rodzajem przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej. Dla osób początkujących szczególnie polecane są wiatrówki sprężynowe z klasycznym łamaniem. Odznaczają się one prostotą obsługi oraz łatwością naciągania. Będzie to również dobra opcja dla początkujących kobiet.

Kaliber

Obecnie na rynku istnieją dwa kalibry wiatrówek, na które nie jest wymagane zezwolenie. Jest to kaliber 4,5 mm oraz 5,5 mm. Mniejszy kaliber charakteryzuje się wysoką prędkością początkową oraz płaskim torem lotu. Kaliber 5,5 mm z kolei odznacza się nie tylko większą masywnością i siłą obalającą, ale również mniejszą prędkością początkowo oraz bardziej zakrzywionym torem lotu. Cięższy śrut jest również mniej podatny na podmuchy wiatru, które będą zdecydowanie dużym wyzwaniem przy sporej odległości do celu. Przed końcowym zakupem osoba początkująca powinna wypróbować każdy z kalibrów, aby przekonać się, które rozwiązanie będzie najlepsze dla jego potrzeb.

Prędkość początkowa

Prędkość początkowa to szybkość, z jaką śrut opuszcza lufę wiatrówki. Sama prędkość przy ujściu lufy ma ogromne znaczenie przy końcowej mocy oraz zasięgu broni. Im szybsza prędkość początkowa, tym większą moc posiada wystrzelony śrut. Warto jednak pamiętać o tym, że wysoka prędkość początkowa wiąże się również z mocnym odrzutem. Może to być przeszkodą dla początkujących, gdyż zbyt mocny odrzut broni może spowodować, że wiatrówka na początku nie będzie poprawnie kierowała nas to celu. Jest to jednak element, który ulega poprawie wraz z kolejnymi treningami.

Nie bez znaczenia są również akcesoria, jak szczotki, kulochwyty oraz olejki, które ułatwiają nam obsługiwanie wiatrówki. Warto zatem wybierać ofertę sklepów internetowych, które oprócz wiatrówki, będą oferowały również szereg dodatków, które wpłyną na komfort użytkowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here