Spirulina dla początkujących – co warto wiedzieć o popularnym suplemencie diety?

0
178

Superżywność od dłuższego czasu podbija polski rynek, jest również ważną częścią każdego działu z suplementami diety. Jednym z jej najbardziej znanych przedstawicieli jest spirulina, która zrobiła zawrotną karierę wśród fanów zdrowego odżywiania. I zdecydowanie nie można tu mówić jedynie o dobrym marketingu. Sprawdź, w czym tkwi sekret popularności niepozornej spiruliny.

Czym jest spirulina?

Pod dość egzotyczną nazwą kryją się sinice będące cyjanobakteriami. Zielononiebieskie, mikroskopijne algi swoją nazwę zawdzięczają spiralnemu kształtowi. Co ciekawe, należą do najstarszych form życia i pojawiły się na Ziemi już ponad 3,5 miliarda lat temu. Właściwości spiruliny cenili już Aztekowie i to na kilka dobrych wieków przed znalezieniem się alg w kręgu zainteresowań badaczy z Europy.

Obecnie można spotkać się z suplementami z alg pochodzących z hodowli z różnych obszarów świata. Sporą popularnością cieszy się spirulina hawajska, można także bez problemu znaleźć specyfiki ze spiruliną kalifornijską. W suplementach sinice występują w formie sproszkowanej, często dostępne są również tabletki i kapsułki. Wiele osób dodaje spirulinę w proszku do koktajli lub do codziennych posiłków.

Źródło cennych składników odżywczych

Głównym powodem, dla którego spirulina cieszy się tak dużym zainteresowaniem, jest jej skład. Suplementy z alg ze sklepu Ginseng Poland mogą pochwalić się zawartością aż 60-70% białka w produkcie, co jest naprawdę imponującym wynikiem. To jednak dopiero początek długiej listy cennych składników. Na uwagę z pewnością zasługuje również duża ilość witaminy A i beta-karotenu – jedna porcja pokrywa więcej niż 100% dziennego zapotrzebowania na te substancje.

Spirulina zawiera ponadto witaminę B12, witaminę K, sód, chrom, żelazo, mangan i wiele innych ważnych dla organizmu substancji. Po suplementy ze spiruliną powinni sięgać zwłaszcza weganie i wegetarianie, ponieważ algi zawierają naprawdę dużo witaminy B12, której jest niewiele w większości produktów pochodzenia roślinnego. Wartość odżywcza sinic została doceniona również w świecie nauki – jest ważnym suplementem diety podczas długich misji kosmicznych.

Wpływ spiruliny na organizm człowieka

Tak bogaty skład spiruliny sprawia, że regularne stosowanie suplementów diety z tymi algami może przynieść wiele korzyści dla organizmu człowieka. Wysoka zawartość białka, które jest podstawowym składnikiem budulcowym wszystkich komórek ciała, może pomóc we wzroście i utrzymaniu masy mięśniowej. Jest to szczególnie ważne dla sportowców i osób aktywnych fizycznie.

Obecność witaminy A i beta-karoteny może przyczynić się do wzmocnienia odporności, poprawy kondycji skóry i utrzymaniu dobrego wzroku. Z kolei witamina B12 jest bardzo ważna dla poprawnej pracy układu nerwowego, zapobiega również uczuciu zmęczenia. Spirulina pokrywa także 100% dziennej dawki witaminy K, która zapewnia prawidłowe krzepnięcie krwi. Zawiera ponadto sporą dawkę przeciwutleniaczy, które m.in. minimalizują stany zapalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here