Rejestracja pojazdu zabytkowego 2019

0
331

Znalazłeś w sieci okazyjną ofertę i nawet nie wiesz kiedy w Twoim garażu stanął wzbudzający zazdrość w oczach fanów motoryzacji klasyk? Zastanów się, czy nie chciałbyś zarejestrować go jako zabytek. Właściciele zabytkowych pojazdów mogą z tego tytułu liczyć na wiele przywilejów.

Kiedy Twój samochód może zostać zarejestrowany jako zabytkowy? Jakie korzyści płyną z posiadania zabytku? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Jakie warunki musi spełnić pojazd, aby mógł zostać uznany zabytkiem?

Auto może zostać zarejestrowane jako zabytkowe pod kilkoma warunkami:

  • zostało wpisane do rejestru zabytków,
  • znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków,
  • zostało wpisane do inwentarza muzealiów.

Od razu nasuwa się pytanie, kiedy pojazd jest zabytkowy? Samochód kwalifikujący się do uzyskania takiego miana musi mieć co najmniej 25 lat i nie być produkowany od 15 lat. Wystarczy jednak, że wojewódzki konserwator zabytków uzna go za zbyt pospolity, a pozytywne rozpatrzenie związku pozostanie wyłącznie w sferze naszych marzeń.

Samochód spełnia kryteria – co dalej?

W pierwszej kolejności należy udać się do rzeczoznawcy, który wyda Kartę Ewidencyjną Zabytku Ruchomego (tzw. biała karta). Bez niej nie ma możliwości wpisać pojazdu do rejestru zabytków. Gdy uda Ci się ją pozyskać, wypełnij ją i zabierz na wizytę u wojewódzkiego konserwatora zabytków. To do niego należy ostatnie zdanie w kwestii rejestracji pojazdu.

Jeśli na drodze nie pojawią się żadne przeciwności, kolejnym krokiem będzie wizyta w okręgowej stacji kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia badania technicznego. Jak pojazd pomyślnie przejdzie takie badanie, z wydanym przez eksperta zaświadczeniem należy udać się do wydziału komunikacji. To w nim składa się wniosek o rejestrację samochodu jako zabytek, na którego rozpatrzenie trzeba będzie trochę poczekać.

Warto wspomnieć, że posiadanie zabytku niesie za sobą pewne przywileje. Właściciel takiego samochodu zwolniony jest z okresowych badań technicznych (chyba, że np. konserwator zabytków go na takowe skieruje). Może też skorzystać ze specjalnego ubezpieczenia dla samochodów klasycznych. O warunkach, jakie oferuje taka polisa przeczytasz tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here