Ranking żarówek LED GU5.3

0
368

Dioda elektroluminescencyjna (LED) jest jedną z najbardziej energooszczędnych i szybko rozwijających się technologii oświetleniowych w dzisiejszym świecie. Wysokiej jakości żarówki LED działają dłużej, są trwalsze i oferują porównywalną lub lepszą jakość światła niż inne rodzaje oświetlenia. Diody elektroluminescencyjne (LED) są rodzajem oświetlenia półprzewodnikowego. Półprzewodniki przekształcają energię elektryczną w światło.. Żarówki LED zużywają tylko 20% -25% energii i wytrzymują do 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki, które z powodzeniem zastępują.

Diody LED są obecnie dostępne w wielu produktach, takich jak:

 • zamienniki tradycyjnych żarówek o mocy 40 W, 60 W i 75 W,
 • żarówki reflektorowe często używane w oprawach wbudowanych do np. sufitów
 • małe lampki torowe,
 • lampy biurkowe,
 • oświetlenie montowane nad blatem kuchennym,
 • oświetlenie zewnętrzne.

Dostępne są w różnych kolorach, a niektóre są przystosowane do ściemniania światła lub oferują wygodne funkcje, takie jak światło dzienne i czujniki ruchu. Diody LED dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach i na zewnątrz ze względu na ich trwałość i wydajność w niskich temperaturach.

Przedstawiamy kilka najważniejszych faktów o  diodach LED

Oszczędność energii

LED to wysoce energooszczędna technologia oświetleniowa, która może zasadniczo zmienić przyszłość oświetlenia na całym globie. Szacuje się, że dobrej jakości żarówki led zużywają co najmniej 75% mniej energii i działają 25 razy dłużej niż zwykłe oświetlenie żarowe.

Powszechne stosowanie oświetlenia LED ma największy potencjalny wpływ na oszczędności energii. W samych tylko Stanach Zjednoczonych do 2027 roku powszechne używanie diod LED może zaoszczędzić około 348 TWh (w porównaniu do braku użycia LED) energii elektrycznej, co jest odpowiednikiem rocznej produkcji elektrycznej 44 dużych elektrowni (1000 megawatów każda), a całkowite oszczędności mogłyby sięgać aponad 30 miliardów dolarów przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej

Unikatowość żarówek LED-owych

Oświetlenie LED bardzo różni się od innych źródeł światła, takich jak żarówki i świetlówki kompaktowe. Najważniejsze różnice obejmują:

 • Źródło światła: diody LED mają rozmiar kawałka pieprzu, a mieszanka diod czerwonych, zielonych i niebieskich jest zwykle używana do wytwarzania białego światła.
 • Kierunek: diody LED emitują światło w określonym kierunku, zmniejszając potrzebę stosowania odbłyśników i dyfuzorów, które wychwytują światło. Ta funkcja sprawia, że ​​diody LED są bardziej wydajne w wielu zastosowaniach, takich jak na przykład wbudowane oprawy typu Przy innych rodzajach oświetlenia światło musi odbijać się w pożądanym kierunku, a więcej niż połowa światła może nigdy nie opuścić urządzenia.
 • Ciepło: diody LED emitują bardzo mało ciepła. Dla porównania, żarówki żarowe uwalniają 90% swojej energii w postaci ciepła, a świetlówki kompaktowe uwalniają około 80% swojej energii w postaci ciepła.

Produkty LED

Oświetlenie LED jest obecnie dostępne w szerokiej gamie produktów przeznaczonych do gospodarstw domowych lub do użytku przemysłowego, a ich lista z każdym rokiem rośnie. Szybki rozwój technologii LED prowadzi do większej liczby produktów i poprawy wydajności produkcji, co również skutkuje niższymi cenami. Poniżej znajdują się niektóre z najczęstszych rodzajów produktów LED.

Oświetlenie przemysłowe i komercyjne

Wysoka sprawność i kierunkowy charakter oświetlenia diod LED sprawia, że ​​idealnie nadają się do wielu zastosowań przemysłowych. Diody LED są coraz częstsze w oświetlaniu ulic, garażów, chodników i innych oświetleniach zewnętrznych, oświetleniu szaf sterowniczych, oświetleniu modułowym i oświetleniu zadaniowym.

Oświetlenie LED w kuchni – oświetlenie pod sufitem kuchennym

Diody LED są małe i kierunkowe, dlatego idealnie nadają się do montowania nad blatami kuchennymi, ułatwiając tym samym gotowanie i czytanie przepisów. Kolor oświetlenia może wydawać się bardziej chłodny lub niebieski, niż jest to zwykle pożądane w kuchni,  co więcej istnieje możliwość występowania nadmiernego zacienienia w niektórych urządzeniach, dlatego ważne jest, aby porównać produkty, w celu znalezienia tego najlepszej i spełniającej nasze wymagania żarówki LED.

Oprawy wbudowane

Oprawy wbudowane są powszechnie stosowane w kuchniach mieszkalnych, korytarzach i łazienkach, a także w wielu pomieszczeniach biurowych i komercyjnych. DOE szacuje, że w amerykańskich domach zainstalowano co najmniej 500 milionów wbudowanych opraw typu downlight, a każdego roku sprzedaje się ich ponad 20 milionów. Zarówno technologia CFL, jak i LED może zmniejszyć moc światła downlight o 75% lub więcej.

Wymienne żarówki LED

Dzięki poprawie wydajności i spadkowi cen, lampy LED mogą zastąpić żarówki o mocy 40, 60, a nawet 75 Watt. Ważne jest, aby przeczytać etykietę na opakowaniu żarówki LED, aby upewnić się, że produkt ma odpowiednią jasność i kolor dla zamierzonej lokalizacji. Po dokładnym wybraniu produkty do wymiany LED mogą być doskonałą opcją.

Światełka bożonarodzeniowe

Diody LED zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, dlatego z powodzeniem wykorzystywane są do produkcji lampek bożonarodzeniowych, a ich główną zaletą jest:

 • bezpieczeństwo: diody LED są o wiele chłodniejsze niż lampy żarowe, dzięki temu zmniejszają ryzyko zapalenia się otaczających je zdób
 • wytrzymałość: diody LED są wykonane z soczewek epoksydowych, a nie ze szkła, więc są owiele bardziej odporne na pękanie
 • inwestycja na lata: ta sama dioda LED może być używana nawet przez 40 sezonów świątecznych
 • łatwy montaż: można podłączyć ze sobą do 25 ciągów diod LED bez obawy przed przeciążeniem gniazdka ściennego.

Główne zalety energooszczędnego oświetlenia

W porównaniu do tradycyjnych żarówek,  energooszczędne żarówki,  takie jak żarniki halogenowe, kompaktowe lampy fluorescencyjne (CFL) i diody elektroluminescencyjne (LED) mają następujące zalety:

 • zwykle zużywają około 25% – 80% mniej energii niż tradycyjne żarniki, tym samym gwarantując dużą oszczędność
 • mogą działać 3-25 razy dłużej

Dzisiejsze energooszczędne żarówki są dostępne w szerokiej gamie kolorów i poziomów światła. Choć początkowa cena energooszczędnych żarówek LED jest zazwyczaj wyższa niż tradycyjnych żarówek, warto w nie zainwestować, ponieważ cykl użytkowania żarówki LED będzie znacznie dłuższy niż ich mniej nowoczesnych odpowiedników i na przestrzeni lat zaoszczędzimy znaczne ilości energii oraz pieniędzy. Wiele nowszych żarówek LED działa znacznie dłużej niż tradycyjne żarówki, więc nie trzeba ich wymieniać tak często.

Przeciętne gospodarstwo domowe przeznacza około 5% swojego budżetu na oświetlenie. Przejście na energooszczędne oświetlenie jest jednym z najszybszych sposobów na obniżenie rachunków za energię. Zastępując pięć najczęściej używanych żarówek w domu energooszczędnymi modelami, można zaoszczędzić od 200 do nawet 350 zł każdego roku. Aby oszczędności były jak największe, warto wybrać żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe lub żarówki LED. Wszystkie te żarówki spełniają nowe standardy energetyczne, które zaczęły obowiązywać w latach 2012-2014.  Energooszczędne żarówki zużywają około 25% mniej energii niż ich tradycyjne odmiany.

Żarówki energooszczędne a żarówki tradycyjne

 • Tradycyjne żarówki żarowe zużywają dużo energii do produkcji światła i obecnie nie są już produkowane lub zostają sukcesywnie wycofywane z rynku do wyczerpania ich zapasów.
 • 90% energii jest oddawane jako ciepło
 • Ta stracona energia to pieniądze, które wyrzucamy w przysłowiowe błoto
 • Nowsze energooszczędne żarówki zapewniają wybór wielu kolorów oświetlenia i są również znacznie bardziej wydajne – dzięki temu oszczędniejsze

Żywotność produktów oświetleniowych LED

Okres użytkowania produktów oświetleniowych LED jest określony inaczej niż w przypadku innych źródeł światła, takich jak żarówki żarowe lub świetlówki kompaktowe (CFL). Diody LED zazwyczaj nie “wypalają się”. Zamiast tego, zauważymy “osłabienie światła” –  jasność diody LED powoli zmniejsza się z upływem czasu. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, “żywotność” diod LED ustalana jest na podstawie prognozy, kiedy moc światła zmniejsza się o 30 procent.

Diody LED w oświetleniu

Diody LED są wbudowane w żarówki i uchwyty do ogólnych zastosowań oświetleniowych. Niewielkie rozmiary diod LED zapewniają wyjątkowe możliwości projektowe. Niektóre żarówki LED mogą fizycznie przypominać znane żarówki i lepiej pasują do wyglądu tradycyjnych żarówek.. Diody LED oferują ogromną szansę na innowacje w zakresie form oświetlenia i pasują do szerszego zakresu zastosowań niż tradycyjne technologie oświetleniowe.

Diody LED a energia cieplna

Diody LED wykorzystują radiatory do pochłaniania ciepła wytwarzanego przez nie i rozpraszania go w otaczającym środowisku. Dzięki temu diody LED nie przegrzewają się i nie wypalają się. Zarządzanie ciepłem jest zwykle najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność działania diody LED w całym okresie jej użytkowania. Im wyższa temperatura, w której działają diody LED, tym szybciej światło ulega degradacji i krótszy będzie okres użytkowania.

Produkty LED wykorzystują różnorodne unikalne projekty i konfiguracje radiatorów do zarządzania ciepłem. Dziś postępy w dziedzinie materiałów pozwoliły producentom zaprojektować żarówki LED, które pasują do kształtów i rozmiarów tradycyjnych żarówek. Niezależnie od projektu radiatora wszystkie produkty LED, które uzyskały certyfikat ENERGY STAR, zostały przetestowane pod kątem prawidłowego zarządzania ciepłem, tak aby moc światła była prawidłowo utrzymywana przez cały okres jego żywotności.

Czym różni się oświetlenie LED od innych źródeł światła, takich jak żarówki żarowe i świetlówki kompaktowe (CFL)?

Żarówki LED różni się od oświetlenia żarówkowego i fluorescencyjnego pod różnymi względami Dobrze zaprojektowane oświetlenie LED jest wydajniejsze, wszechstronne i trwa dłużej.

Diody LED są “kierunkowymi” źródłami światła, co oznacza, że ​​emitują światło w określonym kierunku, w przeciwieństwie do żarówek i świetlówek kompaktowych, które emitują światło i ciepło we wszystkich kierunkach. Oznacza to, że diody LED mogą wydajniej wykorzystywać światło i energię w wielu aplikacjach. Oznacza to jednak, że do wytworzenia żarówki LED świecącej światłem w każdym kierunku potrzebna jest wyrafinowana inżynieria.

Typowe kolory diod LED to bursztynowy, czerwony, zielony i niebieski. Aby uzyskać białe światło, różne kolorowe diody LED są łączone lub pokrywane materiałem luminoforu, który przekształca kolor światła w znane “białe” światło używane w domach. Luminofor jest żółtawym materiałem pokrywającym niektóre diody LED. Kolorowe diody LED są szeroko stosowane jako światła sygnalizacyjne i lampki sygnalizacyjne, takie jak przycisk zasilania komputera.

W CFL, prąd elektryczny płynie pomiędzy elektrodami na każdym końcu rury zawierającej gazy. Ta reakcja wytwarza światło ultrafioletowe (UV) i ciepło. Światło ultrafioletowe zamienia się w światło widzialne, gdy uderza wewnątrz luminoforu po wewnętrznej stronie żarówki.

Żarówki wytwarzają światło za pomocą energii elektrycznej, aby ogrzać metalowe włókno, aż stanie się ono “białe” lub zostanie rozpalone. W wyniku tego żarówki żarowe uwalniają 90% swojej energii w postaci ciepła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here