Ranking urządzeń wielofunkcyjnych atramentowych. Top 10 najlepszych modeli

0
460

Wielofunkcyjne urządzenia atramentowe to prawdziwe kombajny. Potrafią niemal wszystko i sprawdzają się w wielu sytuacjach. Pomocne są nie tylko w biurach, ale i w domu. Dzięki nim nie trzeba korzystać z zewnętrznych punktów ksero czy obierać faksu na poczcie. Urządzenia wielofunkcyjne zazwyczaj łączą w sobie drukarkę, skaner, ksero, a czasem również faks. Ich zakup pozwala nie tylko na zaoszczędzenie  pieniędzy, ale i miejsca w domowej czy biurowej przestrzeni. Trzeba jednak zaznaczyć, że ich wybór nie jest łatwy. Mnogość funkcji i możliwości, jakie w sobie łączą, oznacza, że konieczne jest przyjrzenie się wielu parametrom. Jakim? O tym możecie przeczytać w naszym artykule. Jeśli po jego lekturze nadal nie będziecie pewni, jaki sprzęt wybrać, możecie sprawdzać najpopularniejsze modele w rankingu urządzeń wielofunkcyjnych atramentowych.

Spis treści

Polecane atramentowe urządzenia wielofunkcyjne

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 150 PLN

HP DeskJet 2130 (F5S40B)

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 200 PLN

Canon Pixma MG2450 (8328B006)

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 250 PLN

HP DeskJet Ink Advantage 3785 (T8W46C)

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 300 PLN

Canon Pixma TS5050 (1367C006AA)

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 350 PLN

HP DeskJet Ink Advantage 3835 (F5R96C)

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 400 PLN

HP Deskjet Ink Advantage 4675 (F1H97C)

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 500 PLN

Brother DCP-J100 (DCPJ100YJ1)

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 600 PLN

Brother DCP-J105 (DCPJ105YJ1)

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 700 PLN

Brother DCP-T500W (DCPT500WYJ1)

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 800 PLN

Epson L486 (C11CF45401)

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 900 PLN

HP OfficeJet Pro 7740 (G5J38A)

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 1000 PLN

Epson ECOTANK ITS L3070 (C11CF47403)

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 1500 PLN

Epson L850 (C11CE31401)

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do 2000 PLN

Brother MFC-J3930DW (MFCJ3930DWYJ1)

Możliwości wielofunkcyjnych urządzeń atramentowych

Urządzenia wielofunkcyjne typu atramentowego dają użytkownikowi wiele możliwości. Przede wszystkim są one sprzętem, które pozwala na drukowanie wybranych materiałów. Tę funkcję posiadają nawet najtańsze urządzenie. Kolejną możliwością jest skanowanie dokumentów papierowych, czyli przenoszenie je do wersji cyfrowej. Od tego, czy skaner będzie dawał możliwość skanowania zdjęć, czy tylko dokumentów tekstowych jest uzależnione od tego parametrów. W następnej kolejności urządzenie wielofunkcyjne atramentowe pozwalają na kopiowe bez konieczności włączania komputera. Zaawansowane sprzęty wyposażone są również w faks.

Rodzaje urządzeń wielofunkcyjnych

Obecnie na rynku wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń wielofunkcyjnych: laserowe i atramentowe. My dziś podpowiemy, jak wybrać te drugie. Urządzenia atramentowe to tańsze modele, które do pracy wykorzystują tusz. Dzięki prostej technologii i nieskomplikowanej obsłudze doskonale radzą sobie w domowych warunkach, a także małych biurach. Dobrze dobrane parametry pozwala na drukowanie, skanowanie i kopiowanie w wysokiej jakości. Wielofunkcyjne urządzenia atramentowe polecane są przede wszystkim tym osobom, które szukają niskobudżetowego rozwiązania i nie będą wykorzystywać sprzętu zbyt często i intensywnie. W tym miejscu należy również wspomnieć o pierwszym ważnym parametrze, którym dobrze jest się kierować przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego na tusz, jakimi są późniejsze koszty eksploatacyjne. Przyjmuje się, że zawsze są one niższe niż w przypadku sprzętu laserowego, jednak przy poszczególnych modelach mogą znacznie się od siebie różnić. Wybierając więc urządzenie wielofunkcyjne  atramentowe, należy sprawdzić, jaki jest koszt zakupu tuszu oraz czy jest możliwość zastąpienia tych oryginalnych tańszymi zamiennikami.

Zalety urządzeń wielofunkcyjnych atramentowych – czy warto je kupić?

Mówiąc o urządzeniu wielofunkcyjnym atramentowym, należy również wspomnieć o jego zaletach. Wynika to z tego, że wiele osób zastanawia się, czy lepiej zainwestować w sprzęt na tusz, czy laserowy. Jedna z głównych zalet modeli atramentowych jest ich niższa cena. Kolejnym plusem są dużo mniejsze rozmiary niż w przypadku drukarek laserowych. Użytkownicy doceniają je również za wysoką kulturę pracy, a przede wszystkim brak hałasu. Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe to również brak konieczności wyboru pomiędzy typem monochromatycznym (czarno-białym) a kolorowym. W większości oferują one druk kolorowy w opcji standardowej.

Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe A3 – niestandardowe formy wydruku

Najczęściej do domowego użytku wybiera się urządzenie wielofunkcyjne, które pozwala na drukowanie czy kopiowanie w formacie A4. Wynika to nie tylko z niższej ceny i potrzeb, ale i miejsca, jakie zajmuje maszyna. Są jednak osoby, które nawet w domowym zaciszu potrzebują ponadstandardowych opcji drukowania czy skanowania. Dla nich przeznaczone się urządzenia wielofunkcyjne A3. Dzięki nim istnieje możliwość pracy na większych dokumentach. Większe maszyny sprawdzają się również w biurach, szczególnie tych, które pracują nad projektami.

Jak wybrać urządzenie wielofunkcyjne atramentowe?

Zazwyczaj w urządzeniu wielofunkcyjnym atramentowych najczęściej wykorzystywaną funkcją jest ta drukowania. W związku z tym to właśnie parametrom odpadającym za wykonywanie tego zadanie trzeba przyjrzeć się najpierw i poświecić chwile czasu. W tym wypadku pod uwagę należy wziąć wszystkie te elementy, które zazwyczaj uwzględnia się przy kupnie zwykłej, tradycyjnej drukarki. Takimi parametrami są:

  • szybkość wydruku – szybkie drukarki sprawdzają się przede wszystkim w tych miejscach, gdzie dużo i często się drukuje np. w biurach; w domowych warunkach można postawić na standardową prędkość wydruku; nie oznacza to jedna, że urządzenie ma jedną stronę drukować minutę;
  • jakość wydruku – kolejną istotną rzeczą jest jakość wydruku, która oferuje wielofunkcyjne urządzenie atramentowe; oceniając ją, należy zastanowić się co głównie będzie się drukowało; zupełnie inne parametry należy zastosować do drukarek do zdjęć, a inne, mniej zaawansowane, jeśli drukować będzie się tylko tekst; trzeba jednak zaznaczyć, że wielofunkcyjne urządzenia atramentowe nie są stricte przeznaczone do wydruku zdjęć, o wiele lepiej z tym zadaniem radzą sobie modele laserowe;
  • wydajność – ten element będzie ważny w przypadku, gdy dużo się drukuje; powie on o tym, ile stron można wydrukować w ciągu miesiąca bez obciążania drukarki;  im wydajność jest większa, tym cena sprzętu wyższa;
  • rozdzielczość drukarki – parametr ten oznaczany jest przez producentów w dpi; maksymalna rozdzielczość druku to 300 dpi, jednak im jest ona większa, tym wydruk jest dokładniejszy i niepozbawiony detali,
  • gramatura papieru – nie każda drukarka ma możliwość drukowania na każdym papierze; problem może pojawić się przede wszystkim przy grubych kartkach np. papierze fotograficznym, którego standardowa grubość wynosi 10 g/m2; oznacza to, że jeśli na urządzeniu wielofunkcyjnym atramentowym chce się drukować np. dyplomy czy certyfikaty, należy zainwestować w model, który obsługuje więcej niż jeden rodzaj papieru;
  • duplex  i inne dodatkowe funkcje – wiele drukarek, również tych stanowiących element urządzenia wielofunkcyjnego ma wbudowane dodatkowe opcje, które ułatwiają drukowanie; jedna z nich jest możliwość automatycznego drukowania po obu stronach.

Skaner w urządzeniu wielofunkcyjnych

Równie często, jak opcja drukowania w urządzeniu wielofunkcyjnym wykorzystywane jest skanowanie. Skupiając się na tej funkcjonalności, należy przede wszystkim ustalić, jaka jest rozdzielczość wybudowanego skaner. Ten parametr jest ważny po zeskanowaniu obrazów i zdjęć. Zbyt niska rozdzielczość może negatywnie wpływać na jakość zeskanowanego pliku. Oprócz tego przy analizowaniu parametrów skanera w urządzeniu wielofunkcyjnym atramentowym dobrze jest również sprawdzić takie elementy jak: układ optyczny, prędkość skanowania, gęstość optyczna, kodowanie koloru oraz skali szarości.

Kserokopiarka w urządzeniu wielofunkcyjnym atramentowym

Zakup urządzenia wielofunkcyjnego atramentowego powinien również obejmować sprawdzenie parametrów kserokopiarki. Tutaj dobrze sprawdzić udogodnienia, jakie proponuje ta funkcjonalność sprzętu. Na szczycie rankingu urządzeń wielofunkcyjnych atramentowych znajdują się przede wszystkim te modele, które pozwalają na dwustronne kopiowanie, zapewniają automatyczny podajnik czy zszywanie dokumentów po ich skopiowaniu. Należy też pamiętać, że rozmiar dokumentów, które będzie można kopiować, zależy od wymiarów danego urządzenia.

Wymiary urządzenia wielofunkcyjnego atramentowego

Wiele osób przed zakupem urządzenia wielofunkcyjnego nie zdaje sobie sprawy, że zazwyczaj są to dość duże maszyny, które potrzebują też znacznej przestrzeni. Na pewno zajmują o wiele więcej miejsca niż tradycyjna drukarka czy skaner. Dlatego też przed zakupem warto zastosować się czy taką przestrzenią się dysponuje i zastanowić, gdzie się umieści urządzenie. Powinno ono stać w takim miejscu, aby dostęp do niego był swobodny. Trzeba jednak zaznaczyć, że zakup urządzenia wielofunkcyjnego jest dobrym rozwiązaniem, jeśli i tak chce się kupić wiele urządzeń biurowych. Osobny zakup drukarki, skanera i kopiarki nie tylko będzie znacznie większym obciążeniem dla budżetu, ale i same sprzęty ustawiane osób zajmą o wiele więcej miejsca niż jedno duże urządzenie.

Urządzenie wielofunkcyjne z Wi-Fi – sposoby komunikacji

Obecnie większość urządzeń wielofunkcyjnych nawet tych z niższej półki posiada złącze WiFi. Złącze to pozwala na przesyłanie do urządzania dokumentów, a następnie drukowanych w sieci domowe lub  biurowej. Ta opcja pozwala na drukowanie dokumentów znajdujących się w chmurze, a także umożliwia ustawienie sprzętu w domowym miejscu w domu (niekoniecznie tam, gdzie znajduje się komputer). Dobrej jakości urządzenie wielofunkcyjne atramentowe posiada również dodatkowy slot na kartę pamięci. Dzięki temu ma się możliwość drukowania plików bezpośrednio z zewnętrznego nośnika danych bez konieczności włączania komputera. Należy jednak pamiętać, że aby taka opcja była możliwa, należy szukać urządzeń wyposażonych w wyświetlacz LCD.

Ile kosztuje urządzenie wielofunkcyjne atramentowe?

Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe, które kupowane jest jedynie do domowego użytku to zazwyczaj kompromis pomiędzy ceną a ilością funkcji, jakością działania oraz wydajnością. Wiele osób decyduje się na zakup sprzętu, który posiada mniej możliwości, np. umożliwia tylko drukowanie i skanowanie. Decydując o tym, jakie funkcje ma posiadać urządzenie, zależy od osobistych preferencji, potrzeb i możliwości. Wybierają sprzęt najlepiej skupić się na parametrach tej funkcjonalności, z której będzie się korzystać najczęściej. Pozwoli to na wybranie optymalnego modelu. Cena urządzenia wielofunkcyjnego atramentowego uzależniona jest od funkcji, jakości oraz dodatkowych opcji, które proponuje. Koszty zakupu modeli, które cieszą się największym zainteresowaniem można znale w rankingu urządzeń wielofunkcyjnych. Trzeba jednak się liczyć z tym, że to w wersji podstawowej potrafi kosztować tyle, co dobrej klasy drukarka czy skaner.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here