Ranking ultrabooków. Top 10 najlepszych modeli

0
371

Większość osób każdy płaski i cienki laptop postrzega jako ultrabook. Nie jest to jednak prawda. Ultrabooki o komputery przenośne, które charakteryzują się odpowiednimi parametrami. To one sprawiają, że urządzania będą mogły pełnić swoją podstawową funkcję, jaką jest dobre służenie w czasie podróży. Ultrabooki są bowiem lekkimi i poręcznymi urządzeniami mobilnymi, które bez problemu można zabrać na wakacje, w podróż służbową czy na spotkanie z klientem. Ich popularność sprawia, że coraz więcej producentów wypuszcza na rynek modele tego typu laptopów. Dla użytkowników oznacza to, że przed dokonaniem zakupu muszą przeanalizować dostępne urządzenie i wybrać to najlepsze. Parametrów jest kilka, a pomocą w zakupie tego sprzętu może być ranking ultrabooków, które pokaże aktualnie najpopularniejsze modele na rynku.

Spis treści

Polecane ultrabooki

Najlepszy ultrabook do 1000 PLN

Kruger&Matz Explore 1404 (KM1404)

Najlepszy ultrabook do 2000 PLN

Acer Swift 1 (NX.GP2EP.004)

Najlepszy ultrabook do 3000 PLN

Asus ZenBook Flip (UX360CA-C4186T)

Najlepszy ultrabook do 4000 PLN

Apple Macbook Air 13 13,3″ Intel® Core™ i5-5360U – 8GB RAM – 128GB Dysk – OS Sierra

Najlepszy ultrabook do 5000 PLN

Apple Macbook Air 13 13,3″ Intel® Core™ i5-5360U – 8GB RAM – 256GB Dysk – OS Sierra

Najlepszy ultrabook do 6000 PLN

Apple Macbook Pro 13 (MPXQ2ZE/A)

Czym jest ultrabook?

Najprościej mówiąc, na miano ultrabooka zasługuje lekki i cienki komputer przenośny. To są to jednak jedyne cechy, jakie musi on posiadać, aby móc być nazywany tym określeniem.  Zgodnie z wytycznym ultrabookiem jak komputer przenośny, który waży maksymalnie 2 kilogramy (już z akumulatorem), umożliwia długi czas pracy na baterii, wyposażony jest w dysk SSD lub hybrydowy oraz dotykowy ekran, pozwala na szybkie wchodzenie i wychodzenie z tryb uśpienia, jego grubość nie przekracza 32 milimetrów, posiada co najmniej jeden szybki interfejs (port obsługujący technologię USB 3.0) oraz wyróżnia się atrakcyjnym designem. Jak więc widać ultrabooki są specyficznymi komputerami, przeznaczonymi dla wybranej grupy docelowej. Nie sprawdza się ona na każdym biurku i w każdej pracy.

Zalety i wady ultrabooków

Przed rozpoczęciem poszukiwań dobrego ultrabooka należy dokładnie się zastanowić czy ten rodzaj sprzętu komputerowego będzie dla nas optymalnymi rozwiązaniem. W podjęciu takiej decyzji pomoże zapoznaje się z wadami i zaletami ultrabooka.

Użytkownicy ultrabooków doceniają je za to, że są lekkimi, podręcznymi oraz wydajnymi urządzeniami, które potrafią bardzo długo pracować na baterii. Wyposażone są w ekran dotykowy, dzięki temu łączą w sobie funkcjonalności tradycyjnego laptopa i tabletu oraz sprawiają, że świetnie sprawdzają się jako urządzenia biznesowe. Dużym plusem utrabooków jest również fakt, że są one komputerami pozwalającymi na chronienie przechowywanych danych. Jest to możliwe, ponieważ każdy z dostępnych na rynku modeli jest przystosowany do obsługi systemu Intel Anti-Theft.

Ultrabooki mają jednak i całą gamę wad, których nie należy ignorować. Przede wszystkim nie posiadają one napędu oraz mają ograniczoną ilość portów. Większość modeli ma ograniczone możliwości rozbudowy poszczególnych podzespołów oraz nie pozwala na wyjęcie baterii. Do wad tego typu sprzętu zalicza się również koszt ich zakupu. Ceny ultrabooków w porównaniu z notebookami o zbliżonych parametrach są bardzo wysokie.

Ultrabooki biznesowe

Ultrabooki swoje zastosowanie znajdują głównie w biznesie. Chociaż w pracy można wykorzystywać każdy rodzaj tego sprzętu komputerowego, to producenci coraz częściej oferują specjalne urządzenia z linii ultrabooków biznesowych. Są one o wiele droższe i oprócz podstawowych funkcjonalności i parametrów oferują zwiększoną ochronę przechowywanych informacji. Ultrabooki biznesowe wyposażane są w czytniki linii papilarnych, czytniki kart procesowych, złącza stacji dokujących oraz moduły wspomagające szyfrowanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że takich urządzeń próżno szukać w rankingu ultrabooków. Są to komputery z wyższej półki cenowej, które rzadko wybierane są przez masowego odbiorcę.

Ultrabooki konwertowalne, czyli urządzenia 2w1

Oprócz drogich ultrabooków biznesowych na rynku można odnaleźć również ultrabooki konwertowalne. Są one urządzeniami, które przeznaczyć można nie tylko do pracy, ale i do rozrywki. Wyposażone są w dotykowy ekran, który bez problemu można założyć lub obrócić w taki sposób, aby przyjął on postać standardowego tabletu. Ekran ten można wygodnie trzymać w dłoniach lub na kolanach. Takie urządzenia świetnie sprawdzają się przy przeglądaniu stron www, czytaniu e -booków czy graniu w gry komputerowe.

Procesor w ultrabooku

Jednym z ważniejszych parametrów ultrabooka jest zastosowany w nim procesor. Powinien być on wydajny, na tyle na, ile pozwala budowa urządzenia oraz dostępnych podzespołów. Aktualnie w ultrabookach stosuje się procesory niskonapięciowe, które dostępne są w serii Intel Core w wersji i3, i5 oraz i7. Podstawowym jest procesor Intel Core i 3 lub 4 sprawdza się on przy standardowymi użytkowaniu ultrabooka, w przypadku, gdy chce się na nim wykonywać zaawansowane zadania, np. obróbki filmów najlepiej wybrać mocniejszą jednostkę.

Karta graficzna w ultrabooku

Ze względu na małe gabaryty i energooszczędność pozwalającą na długi czas pracy ultrabooka na baterii, ich producenci są zmuszeni do stosowanie ponadstandardowych podzespołów i rozwiązań. W ultrabookach zazwyczaj nie znajdzie się wydajnych kart graficznych czy dźwiękowych. Oznacza to, że tego typu sprzęt komputerowy rzadko kiedy jest stosowany przez fanów wirtualnych rozrywek. Znajdujące się w rankingu ultrabooków modele zazwyczaj mają zintegrowaną kartę graficzną, które nie pozwala na wyłączenie najnowszych gier czy zaawansowanych programów graficznych. Osoby szukające komputerów pozwalających na wykonywanie takich zadań powinny postawić na zakup klasycznego notebooka lub wybrać ultrabooka z dedykowaną kartą graficzną (takich modeli jest na rynku o wiele mniej).

Ekran w ultrabooku

W rankingu ultrabooków dominują modele posiadające ekran o przekątnej 13,3 cala oraz rozdzielczość Full HD. Takie parametry są standardowe dla większości ultrabooków i uważane za uniwersalnej. Zapewniają one wystarczająco duży obszar roboczy, jednocześnie sprawiając, że laptop nie traci na poręczności. W ofercie producentów może jednak spotkać model i większe i mniejsze. Duże ultrabooki mogą posiadać ekran do 15,5 cala. W przypadku analizowania parametrów ekranu ultrabooka warto również zwrócić uwagę na to, czy wybrany model został wyposażony w powłokę antyrefleksyjną. Jest ona istotna, jeśli zamierza się pracować na zewnątrz lub w mocno oświetlonym pomieszczeniu. Należy również pamiętać, że standardowe ultrabooki wyposażone są w ekran dotykowy. Dlatego też istotnymi kryteriami wyboru będzie szybkość działania oraz czułość ekranu.

Ile waży ultrabook?

Ultrabooki to komputery o niewielkiej wadze. Nie oznacza to jednak, że wszystkie z nich ważą tyle samo. Na rynku dostępne są modele, których ciężar nie przekracza nawet 1 kilograma, jak i te, których waga oscyluje w okolicach 2 kilogramów. Wybór odpowiedniego modelu zależy od osobistych preferencji. Zazwyczaj osoby, które dużo podróżują i zabierają ze sobą komputer, stawiają na jak najlżejsze ultrabooki.

Wygląd ultrabooków

O ile w przypadku innych typów komputerów mobilnych wygląd ma drugorzędne zdanie, o tym w przypadku ultrabooków jest on jednym z kluczowych parametrów. Designerski i nowoczesny wyróżnia ultrabooki wśród dostępnych na rynku sprzętów komputerowych. W ich przypadku liczy się zarówno design, jak i jakość wykonania. Powinna być ona na co najmniej dobrym poziomie. W rankingu ultrabooków można odnaleźć urządzenia wykonane z różnych tworzyw. Najpopularniejsze, a  przy tym i najtańsze są tworzone z tworzyw sztucznych, ale popularnością cieszą się też konstrukcje z metalu oraz szkła. Lekkie ultrabooki wysokie klasy, które mogą pochwalić się dużą odpornością na uszkodzenia to te, których obudowy wykonane są z włókien węglowych lub stopu magnezu. One też osiągają najwyższe ceny.

Bateria w ultrabooku

Ultrabooki to komputery zaprojektowane z myślą o bardzo dużej mobilności. W związku z tym w ich przypadku istotnym parametrem jest czas pracy na baterii. Podstawowe i tanie modele, które bez problemu można odnaleźć w rankingu ultrabooków, pracują bez zewnętrznego zasilania co najmniej 5 godzin. Droższe i bardziej zaawansowane modele mogą pracować bez podłączenia do prądu nawet do 10 godzin. Kupując ultrabooka, należy pamiętać, że w ich przypadku nie ma możliwości wymiany baterii na bardziej pojemną w późniejszym czasie. Oznacza to, że od razu trzeba wybrać model, który oferuje optymalny dla nas czas pracy z dala od gniazdka elektronicznego.

Ile kosztuje ultrabook?

Ceny ultrabooków spadają z każdym rokiem. Jeszcze do niedawna ich zakup był sporym wydatkiem. Dziś podstawnego ultrabooka można kupić już za mniej niż 2000 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że niska cena oznacza również nie najlepszą jakość. W przypadku ultrabooków do 2000 zł spotkać można się z niską wydajnością, brakiem odpowiedniego chłodzenia, czy pracą na akumulatorze w minimalnym zakresie. Bardzo często tanie ultrabooki wykonane są też z kiepskiej jakości materiałów, którą widać już na pierwszy rzut oka.  Szukając dobrego, acz niewymagającego ultrabooka najlepiej jest przeznaczyć na niego budżet od 2500 do 3000 zł. Chociaż nie będą one najwyższe jakości, a ich podzespoły będą tymi z zakresu standardowych, to pozwolą one na w miarę płynną pracę. Chcą kupić wydajnego i dobrego ultrabooka, należy przygotować się na wydatek powyżej 4000 złotych. Warto również wiedzieć, że modele typowo biznesowe są tymi najdroższymi na rynku.

Jak kupić dobrego ultrabooka? Ranking ultrabooków

Przy wyborze ultrabooka najlepiej sprawdzić, czy wybrany model posiada wszystkie parametry określające tego typu sprzęt. Tylko wtedy może on być określany tym mianem. Warto również zaznaczyć, że wiele klasycznych notebooków posiada większość, a czasem nawet wszystkie parametry ultrabooków, mimo to nie są one kwalifikowane przez producentów do tej kategorii sprzętu komputerowego. Taki urządzenia, chociaż gwarantują podobną jakość i wydajność, są zazwyczaj o wiele tańsze. Oznacza to, że chcąc zakupić dobrego ultrabooka, należy kierować się parametrami urządzenia, a nie tylko samą jego nazwą. W wyborze sprzętu pomoże również ranking ultrabooków, który jest spisem aktualnie najpopularniejszych modeli cieszących się dobrymi opiniami. Modele te pokazują, że zachowanie kompromisu pomiędzy wysoką jakością komputera, a atrakcyjną ceną jest możliwe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here