Ranking termowentylatorów. Top 10 najlepszych modeli. Jak wybrać?

0
531

Wraz z pojawieniem się pierwszych chłodnych dni wiele osób zaczyna myśleć o do grzaniu czterech kątów. Jeśli sezon grzewczy nie jest w pełni, nie można w tym zakresie liczyć na tradycyjne kaloryfery. Koniecznością jest więc zainwestowanie w mniejsze, przenośne urządzenia mogące zapewnić ciepło. Takimi są termowentylatory, zwane również farelkami. Urządzenia te są idealnym uzupełnieniem podstawowego systemu grzewczego i sprawdzają się w każdej sytuacji. Na rynku dostępnych jest kilka modelu termowentylatorów, stąd też ważne jest, aby wybrać ten właściwy. Pozwoli on zapewnić domowi ciepło oraz będzie wygodnym w użyciu sprzętem. Zobacz jakie parametry wziąć pod uwagę kupując farelek oraz sprawdź ranking termowentylatorów z najpopularniejszymi modelami.

Spis treści

Polecane termowentylatory

Najlepszy termowentylator do 50 PLN

Adler AD 77

Najlepszy termowentylator do 75 PLN

Eldom HL10

Najlepszy termowentylator do 100 PLN

RAVEN ETW002

Najlepszy termowentylator do 150 PLN

RAVEN ETW004

Najlepszy termowentylator do 200 PLN

Lauson AHF 104 TERMOWENTYLATOR 2000 W

Najlepszy termowentylator do 250 PLN

Concept Termowentylator ceramiczny VT 8010

Najlepszy termowentylator do 300 PLN

Sencor SFH 9012

Najlepszy termowentylator do 400 PLN

Stadler Form Anna Black (A021)

Najlepszy termowentylator do 500 PLN

Sencor SFH 9014

Czym jest termowentylator?

Pojęcie termowentylatora nie wszystkim jest znane, tymczasem samo urządzenie jest bardzo popularne i kojarzy je większość osób. Termowentylator to oficjalna nazwa farelka, którym można ogrzać dom lub mieszkanie. Urządzenia te na rynku dostępne są od wielu lat i cieszą się niesłabnącą popularnością. Termowentylator jest niewielkim sprzętem ze wbudowanym wewnątrz wiatrakiem, który kieruje powietrze w stronę specjalnej grzałki. Grzałka jest elementem grzewczym. Połączenie tych dwóch elementów sprawia, że ciepłe powietrze jest wydmuchiwane z termowentylatora i rozprowadzane po wnętrzu. Nagrzewanie pomieszczenie rozpoczyna się od razu po podłączeniu farelki do prądu.

Trzeba jednak zaznaczyć, że termowentylator nie jest idealnym systemem grzewczym. Wydzielane przez niego ciepło szybko znika, a za pomocą urządzenia można stosować tylko ogrzewanie kierunkowe. Do wad tego urządzenia zalicza się również fakt, że szybko ono wysusza powietrze, a także pożera duża ilość prądu. Trzeba jednak przyznać, że mimo tych wad termowentylatory są urządzeniami często stosowanymi. Można wykorzystywać je w każdym domowym pomieszczeniu (w przypadku tych, gdzie panuje duża wilgotność, np. w łazienkach należy postawić na specjalne modele), a dodatkowo w gorące dni używać jako wentylatora chłodzącego powietrze.

Grzejniki przenośne  – czy tylko termowentylator?

Termowentylator nie jest jednym przenośnym grzejnikiem. Ma on sporą konkurencję. Największą jest dla niego grzejnik olejowy. Urządzenia działają na podobnej zasadzie, z tym że grzałka grzejnika zanurzona jest w oleju, który następnie zostaje podgrzany. Oznacza to, że na oddanie ciepła przez grzejnik olejowy trzeba trochę poczekać. Nagrzewa się on znacznie wolniej niż farelka (ona oddaje ciepło zaraz po włączeniu do prądu), ale i jest on od niej wydajniejszy oraz ogrzewa pomieszczenia jeszcze długo po wyłączeniu od prądu. Ze względu na swoją większą wydajność może być stosowany w większych pomieszczeniach, trwale je ogrzewając. Zaletą grzejnika jest również to, że nie wysusza on powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest on dobrym rozwiązaniem, jeśli szuka się małego urządzenia. Grzejniki olejowe są o wiele większe i cięższe niż farelki.

Jaki termowentylator wybrać?

Przy zakupie termowentylator, tak jak i przy kupnie każdego innego urządzenia konieczne jest przeanalizowanie jego parametrów technicznych. Chociaż urządzenie jest małe, to parametrów tych jest dość sporo i każdy z nich istotny jest dla późniejszego komfortu użytkowania termowentylatora oraz jego funkcjonalności. Z najpopularniejszymi modelami dostępnymi  na rynku, które cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników oraz dostępne są w atrakcyjnych cenach, można zapoznać się w rankingu termowentylatorów.

Moc termowentylatora

Farelki to urządzenia o niezbyt dużej mocy. Ta cechy dotyczy wszystkich urządzeń bez względu na model. Nie oznacza to jednak, że każdy termowentylator pracuje z taka samą mocą. W zależności od urządzenia waha się ona od 750 do 2000 W. Należy pamiętać, że moc, jaką dysponuje farelek, wpływa na  możliwości urządzania oraz  to, jakie pomieszczenie będzie mógł ogrzać. Im większa jest moc, tym oczywiście większe są możliwości. Warto także podkreślić, że różnice w cenie pomiędzy najsłabszymi a najmocniejszymi urządzeniami nie są duże, stąd też w rankingu termowentylator znajdzie się przede wszystkim urządzenia odznaczające się najwyższą mocą. Taki wybór poniekąd wymusza również wybór urządzenia, które będzie pozwalało na regulację mocy, czyli pracy termowentylatora. Dzięki tej funkcjonalności będzie można ustawić moc (temperaturę grzania) do swoich potrzeb. Zazwyczaj w farelkach dostępnych jest kilka stopni regulacji. Ona sama odbywa się za pomocą pokręteł na obudowie. Regulacja może przybierać formę skali liczbowej lub tylko zakresowej.

Termowentylator wbudowany czy przenośny?

Dostępne na rynku termowentylatory możemy podzielić na te wbudowane lub przenośne. W pierwszym przypadku są to urządzenia montowane na stałe. Przy ich zakupie otrzymuje się całe zestawy montażowe, które pozwalają zawiesić urządzenie na ścianie. Alternatywą dla nich są farelki przenośne. Są one znacznie popularniejsze co wyraźnie widać w rankingu termowentylatorów. Ze względu na ich kompaktowe rozmiary można je bez problemu przenosić, a także zabierać ze sobą na wyjazdy.

Praca termowentylatora

Najprostsze i tanie termowentylatory wyposażone są tylko w przyciski/pokrętła pozwalające na ich włączenie. W przypadku droższych modeli możemy natomiast spotkać się z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem. Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest w lepszych modelach regulowanie mocy urządzenia, popularny jest również termowentylator z termostatem. Taki model pozwala na ustalenie temperatury, jaka ma być w pomieszczeniu i sprawia, że po jej osiągnięciu farelka sama się wyłączy. Urządzenie włączy się ponownie, kiedy temperatura spadnie później oczekiwanej. Najdroższe modele termowentylatorów to te z oddzielnym programatorem, który pozwala ustawić np. czas pracy farelki.

Zasięg termowentylatora

Każdy termowentylator oferuje ogrzewanie jednokierunkowe, czyli ciepłe powietrze wypuszcza tylko w tym kierunki, w którym się go ustawi. Trzeba jednak pamiętać, że dla każdego modelu zasięg może być zupełnie inny. Wynika on przede wszystkim z długości przewodu zasilanego oraz rozmiarów samego urządzania. Małe sprzęty nie ogrzeją dużego pomieszczenia wystarczająco dobrze. Warto mieć to na uwadze wybierając termowentylator i dobrać go do pomieszczenia, w którym ma być on wykorzystywany.

Systemy zabezpieczające w termowentylatorze

Ważnymi funkcjonalnościami w termowentylatorze są te, którego chronią go przed uszkodzeniem. Podstawą powinno być urządzenie z zabezpieczeniem przed przegrzaniem. Dzięki niej, jeśli termowentylator zbyt długo pracuje, automatycznie wyłącza się i włącza ponownie dopiero po ostygnięciu grzałki. Chroni to urządzenie przed spaleniem. W przypadku, gdy w domu mieszkają małe dzieci, warto postawić na dodatkowe zabezpieczenie np. natychmiastowe przerwanie pracy po przewróceniu urządzenia czy dodatkowe uchwyty pozwalające na zwinięcie za długiego przewodu.

Termowentylator do łazienki

Łazienka to domowe pomieszczenie, w którym najczęściej chce się mieć jak najwyższą temperaturę. Czasem tradycyjne grzejniki na to nie pozwalają, wtedy często decyduje się na włączenie termowentylatora. Osoby kupujące to urządzenie z myślą, że będą go używać w łazience, powinny zwrócić uwagę na pewne szczególne kwestie. Termowentylator do łazienki powinien być tym, którego praca dostosowane jest do zwiększonej wilgotności, która panuje we wnętrzu. Uniwersalne farelki w zetknięciu z nią mogą się psuć lub ulegać awarii po pewnym czasie działania. Łazienkowy termowentylator powinien także być dodatkowo zabezpieczony przez producenta na wypadek zetknięcia z wodą, np. ochlapania nią. Informacje o tym, czy farelka jest, czy też nie jest przeznaczona do pracy w wilgotnych pomieszczeniach, można odnaleźć w specyfikacji technicznej urządzenia. Informacje te można znaleźć pod symbolem IP. Mówi on o klasie szczelności urządzenia oraz zastosowanych zabezpieczeniach przed wnikaniem ciał obcych, oraz ciekłych. Poziomy zabezpieczenie obejmują 9  klas od 0 do 8 w przypadku wynikania wody i od 0 do 6 w przypadku wnikania ciał obcych np. pyłu lub kurzu. Oznacza to, że najlepszy termowentylator będzie posiadał klasę IP 68.

Czym jest termowentylator do samochodu?

Na rynku pojawiają się termowentylatory nie tylko przeznaczone do działania w wilgotnych pomieszczeniach, ale także i w samochodach. Ich zadanie jest dogrzewanie wnętrza pojazdu. Farelki samochodowe połączone są do samochodowej zapalniczki i zasilane napięciem o mocy 12V. Są one niewielkie i tak naprawdę nie oddają wiele ciepła. Mówi o tym moc ich działania, jej górna granica wynosi 200-300 W. Nie mniej jednak osoby, które decydują się na zakup farelki do samochodu, powinny pamiętać, aby szczególną uwagę zwrócić na długość przewodu, powinien on mieć co najmniej 2 metry. Pozwoli to na ogrzewanie nie tylko przednich, ale i tylnych foteli auta.

Ile kosztuje termowentylator?

Termowentylator to urządzenie niedrogie. Mały, o niewielkim zasięgu i bez rozbudowanych funkcji można kupić za ok. 40-50 złotych. Ceny droższych modeli zazwyczaj nie przekraczają 150-200 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że im mniejsza cena termowentylatora, tym mniejszy ma on zasięg oraz moc. Może się okazać, że decydując się na zakup niskobudżetowy, nie ogrzejmy dobrze domowego pomieszczenia, a jedynie jego skrawek. Warto również zdać sobie sprawę, że farelka nie może stanowić głównego elementu systemu grzewczego. Jest ona za mała i zbyt słaba, aby stale dostarczać stale do domowych wnętrz, można stosować ją jedynie jako urządzeniem wspomagające. Nawet ta o największej mocy 2000 W nie będzie w stanie ogrzać pomieszczenie o powierzchni większej niż 20 metrów kwadratowych. W takim wypadku najlepiej jest zainwestować w inne przenośne urządzenie grzewcze posiadające większą moc.

Sam wybór farelki nie jest trudnym zadaniem. Poszczególne modele nie różnią się wiele od siebie, posiadają także zbliżone parametry. Przy zakupie warto kierować się tymi wytycznymi, które podaliśmy w powyższych akapitu, a także oprzeć o ranking termowentylatorów, który pokaże najpopularniejsze modele w atrakcyjnych cenach.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here