Ranking termometrów elektronicznych. Top 10 najlepszych modeli

0
370

Przeziębienie czy grypa dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie. Zaczyna się od dreszczy, złego samopoczucia oraz rozpalonego czoła, czyli gorączki. To od jej wysokości między innymi zależy jakie środki podejmie się w celu przeciwdziałaniu chorobie. Aby jednak poznać wysokość gorączki, najpierw trzeba ją zmierzyć. W tym celu w domu powinno posiadać się termometr do mierzenia temperatury. Wbrew powszechnym opiniom przydaje się on w każdym domu nie tylko, w którym mieszkają małe dzieci. Dziś zakup dobrego termometru lekarskiego oznacza zakup tego elektrycznego, bowiem termometry rtęciowe dawno już zostały wycofane. Oznacza to, że przy zakupieniu tak małego urządzenia, jak termometr, konieczne jest przeanalizowanie tego urządzenia tak samo, jak w przypadku każdego innego sprzętu elektronicznego. Zobacz jak kupić dobry termometr lekarski.

Spis treści

Polecane termometry elektroniczne

Najlepszy termometr elektroniczny do 15 PLN

Tech-Med TM-VT801

Najlepszy termometr elektroniczny do 25 PLN

Braun PRT1000

Najlepszy termometr elektroniczny do 50 PLN

Esperanza ECT002 Termometr wielofunkcyjny Dr Lucas

Najlepszy termometr elektroniczny do 75 PLN

ProMedix PR-600

Najlepszy termometr elektroniczny do 100 PLN

Tech-Med TM-F03B

Najlepszy termometr elektroniczny do 150 PLN

HubDic Termometr Bezdotykowy Thermofinder FS300

Najlepszy termometr elektroniczny do 200 PLN

Braun IRT 6520

Rodzaje termometrów lekarskich

Jeszcze do niedawna niemal w każdym polskim domu można było spotkać termometr rtęciowy. Zostały one jednak wycofane ze sprzedaży w 2007 roku i traktowane są jako relikt przeszłości. Termometry rtęciowe zastąpiły bezpieczniejsze i łatwiejsze w użytku urządzenia. Rodzajów termometrów jest kilka.

Osoby przywiązane do tradycyjnych rozwiązań mogą nadal wybierać termometry szklane, ale wypełnione nie rtęcią, lecz alkoholem lub galem, bezpieczniejszym dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego. Termometry szklane to standardowe i niedrogie rozwiązanie. Temperaturę mierzy się nim tak jak tym rtęciowym. Na wyniki trzeba więc czekać ok. 3 minut, a sam pomiar nie jest najdokładniejszy. Alternatywą dla niego jest termometr paskowy, który podobnie jak ten szklany znany jest już od lat. Jest on prosty w użyciu. Aby poznać temperaturę ciała, wystarczy przykleić specjalny pasek do czoła tuż nad łukiem brwiowym. Wynik wyświetla się na przedziałce. Pasek nadaje się do wielokrotnego użytku. W jego przypadku również nie można liczyć na zbyt dokładny wynik.

Wraz z wycofaniem termometrów rtęciowych duża popularności zyskały również nowoczesne termometry elektroniczne. Są one dostępne w kilku formach. W rankingu termometrów elektronicznych największą popularność zyskują klasyczne modele. Mierzą one temperaturę przy pomocy specjalnej sondy ze wbudowanym czujnikom. Wyniki pokazują się na elektronicznym wyświetlaczu. Klasyczne termometry elektroniczne zasilane są na baterie. Poszczególne modele różnią się od siebie rodzajami końcówek, kształtem i materiałem wykonania. Niemniej jednak większość z nich jest wodoodporna, a dodatkowo dobre termometry lekarskie są wyposażone w dodatkowe funkcje, które ułatwiają odczytywanie wyników oraz samą obsługę.

Drugim typem termometru elektrycznego jest ten na podczerwień. Pozwala on na mierzenie temperatury na czole, w uchu, a w przypadku niektórych modelach również za uchem. Jest on uznawany obecnie za najlepszy termometr lekarski. Pokazuje dokładne wymiary już w ciągu kilku sekund po przybliżeniu do ciała. Wyniku pokazują się na wyświetlaczu LCD. Termometr elektroniczny na podczerwień zasilany jest a baterie lub akumulator.

Producenci oferują również termometry elektroniczne przeznaczone dla najmłodszych. Są one w formie smoczków. Tego typu termometr jest wygodny i prosty w obsłudze. Jego obudowa jest wodoodporna, a wyniki pomiaru pokazują się na wyświetlaczu LCD. Badanie zajmuje do 3 minut.

W rankingu termometrów elektronicznych pojawiają się coraz więcej modeli bezdotykowych, czyli sensorycznych urządzenia. Są one obecnie najnowocześniejsze. Do wykonywania pomiarów nie potrzebują kontaktu z ciałem. Pomiaru dokonują nawet, jeśli znajdą się kilka centymetrów od czoła lub innej części ciała. Ze względu na swoje właściwości często wybierane są rodziców małych dzieci. Dokładność badania w elektronicznych termometrach sensorycznych waha się w granicach od 0,1 do 0,01 stopnia Celsjusza. Ich zaletą jest nie tylko dokładność i szybkość pomiaru, ale i duży komfort użytkowania oraz higieniczność.

Dokładność pomiaru temperatury

Przy wyborze termometru elektronicznego najważniejszym parametrem jest skuteczność i dokładność pomiaru. Ten natomiast jest uzależniony od tego, w jaki sposób mierzy się temperaturę. W tym zakresie można wyróżnić termometry, które pozwalają na pomiar pod pachą, w ustach, w uchu i za uchem, na czole oraz w obszarze rektalnym. Termometry elektroniczne pozwalają na mierzenie temperatury niemal w każdym z wyżej wymienionych sposób. Najniższa granica błędu wynosi od 0,1 do 0,2 stopnie Celsjusza i dają ją pomiary wykonywane w uchu i za uchem oraz w obszarze rektalnym.

Szybkość pomiaru temperatury

Przy wyborze termometru elektronicznego liczy się również szybkość pomiaru. W tym zakresie najszybszy jest model działający na podczerwień. Pozwala on na pomiar temperatury z szybkością 1-3 sekund. Klasyczne termometry elektroniczne mierzą temperaturę z szybkością od 10 do 90 sekund, a termometry smoczki w czasie od 10 do 60 sekund. O wiele szybsze od standardowych termometrów szklanych, które mierzą temperaturę ok. 180 sekund.

Dodatkowe funkcjonalności termometrów elektronicznych

Kupując termometr lekarski, szczególnie ten elektroniczny warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które często posiadają. Funkcjonalności te można spotkać zarówno w tanich termometrach elektronicznych, jak i tych droższych, gdzie funkcji jest więcej. Podstawą są wodoodporne obudowy, które obecnie są już standardem. Warto się więc upewnić czy wybrany model nie jest tym starszej generacji i nie posiada zwykłej obudowy. W termometrach elektronicznych popularne są również hipoalergiczne końcowi. Pozwalają one unikać reakcji alergicznej, która może zachodzić z niklem, najbardziej uczulającym pierwiastkiem. Końcówki hipoalergiczne do termometru elektronicznego wykonywane są głównie ze złota. W zestawie końcówek często można również spotkać nasadki elastyczne. Pozwalaj one na mierzenie temperatury w obszarze rektalnym lub ustach. Elastyczne końcowi sprawdzają się również w termometrach dla dzieci, pozwalają na zmierzenie temperatury nawet najruchliwszemu dziecku. Na wyposażeniu dobrych termometrów lekarskich znajdują się również osłonki higieniczne. Do tańszych urządzeń, do których nie są one dodawane, można je dokupić osobno.  Wiele modeli termometrów elektronicznych wyposażonych jest także w podświetlany wyświetlacz LCD. Dzięki niemu bez problemu można odczytywać pomiary dokonywane wieczorem czy w nocy. Warto również sprawdzić, czy termometr sprzedawany jest w etui, które chroni je przed uszkodzeniami i zarysowaniami.

W wysokiej jakości termometrach eklektycznych można również spotkać dodatkowe funkcjonalności pozwalające na sprawniejszy pomiar oraz zapewniają komfortowe użytkowanie. Funkcje, jakie są dostępne w termometrach elektronicznych to:

  • pamięć pomiaru – pozwala na zapisywanie wyników pomiaru temperatury oraz tworzenie historii choroby, w dobrych termometrach lekarskich pamięć pomiaru obejmuje 30 ostatnich mierzeń temperatury, w modelach tańszych ostatni;
  • automatyczny wyłącznik – pozwala na wyłączenie termometru zaraz po dokonaniu pomiaru i odczytaniu wyników, dzięki czemu można oszczędzać baterie;
  • wskaźnik poziomu baterii – większość termometrów elektrycznych działa na baterie, wskaźnik informujący o ich zużyciu pozwala kontrolować stan baterii i reagować, kiedy ich stan jest krytyczny;
  • sygnał oznaczający koniec pomiaru – termometry z taką funkcjonalnością informują sygnałem dźwiękowym o zakończonym pomiarze; dzięki temu nie trzeba samodzielnie kontrolować czasu badania temperatury;
  • możliwości pomiaru temperatury otoczenia – zaawansowane termometry elektryczne można wykorzystywać nie tylko do pomiaru temperatury ciała, ale także i temperatury panującej otoczenia, czyli wody i mleka; w taką funkcjonalność wyposażone są przede wszystkim termometry dla dzieci działające na podczerwień;
  • lampki pokazujące wysokość temperatury – są to diody, które wizualnie informują o wysokości temperatury; zazwyczaj diody występują w trzech kolorach i sygnalizują temperaturę w normie, stan podgorączkowy oraz wysoką temperaturę;
  • zegarek – wskazuje czas, funkcjonalność ta pozwala na traktowanie termometru jako podręcznego zegarka.

Ile kosztuje termometr lekarski?

Cena termometru lekarskiego zależy od jego rodzaju. Najtańszy jest termometr szklany i paskowy. Jego ceny to ok. 5-15 złotych. Można kupić je w każdej aptece. Droższe są termometry elektroniczne. Klasyczne modele kosztują ok. 25 złotych, termometry smoczki to koszt od 20 do 60 złotych. Najdroższe są termometry elektroniczne na podczerwień. Na ich zakup trzeba poznać od 40 do 150 złotych. Najwięcej kosztują termometry z rozbudowanymi funkcjami oraz z bogatym wyposażeniem, a także te bezdotykowe działające na podczerwień.

Dobry termometr lekarski – jak go kupić? Ranking termometrów elektronicznych

Termometry to urządzenia, które można kupić w większości sklepów i aptek. Modele elektroniczne dostępne są również w sklepach ze sprzętami elektronicznymi. Ich popularność sprawia, że coraz więcej firm wypuszcza na rynek swoje modele. Dla klientów oznacza to nie tylko większy wybór, ale i trudniejszą decyzję, bo do przeanalizowania jest kilka istotnych parametrów. Szukając dobrego termometru lekarskiego, warto je sprawdzić, a swoją decyzję uzależnić od tego, w jaki sposób chce się zmierzyć temperaturę i jakiego dokładnego pomiaru się oczekuje. Nie bez znaczenia jest również marka termometru. Te znanych firm są trwalsze, wygodniejsze oraz odznaczają się większą żywotnością. O tym ostatnim parametrze dobrze jest sprawdzić jakość obudowy oraz kasę materiałów, z jakich został wykonany termometr elektroniczny. Zazwyczaj obudowa w termometrach tego typu jest tworzona z plastiku, ale jak wiadomo plastik plastikowi nierówny. Osoby, które szukają pomocy w wyborze najlepszego urządzenia, mogą sprawdzić modele znajdujące się w rankingu termometrów elektronicznych. Jest to spis urządzeń, które cieszą się największą popularnością oraz najlepszymi opiniami faktycznych użytkowników. Dzięki temu można dokonać wyboru termometru w oparciu o ich rzeczywiste działanie i sprawność w mierzeniu temperatury.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here