Ranking słuchawek bluetooth. Top 10 najlepszych modeli

0
462

Kupując słuchawki, głównym dylematem jest to czy kupić te przewodowe (kablowe) czy bezprzewodowe. Kiedy wybór padnie na ten drugi model, większość osób decyduje się na słuchawki komunikujące się z innymi urządzeniami za pomocą technologii bluetooth. Dziś są one najpopularniejszym rozwiązanie, a jakość, jaką zapewniają, idzie w parze z ceną. Słuchawki bluetooth umożliwiają komfortowe korzystanie z nich, nie tylko dlatego, że nie posiadają połączenia się kabla, ale i dlatego, że zapewniają dobra jakość dźwięku oraz płynną transmisję danych. Trzeba jednak pamiętać, że oczekując wysokiej jakości, należy sprawdzić parametry wybranego sprzętu. To one wpływają na jakość odbieranego dźwięku. Zobacz ranking słuchawek bluetooth i dowiedz się jakimi parametrami kierować się przy ich wyborze.

Spis treści

Polecane słuchawki bluetooth

Najlepsza słuchawka bluetooth do 25 PLN

Media-Tech Bluetooth (MT3581)

Najlepsza słuchawka bluetooth do 50 PLN

Plantronics Explorer 10 (202341-05)

Najlepsza słuchawka bluetooth do 75 PLN

Plantronics Explorer 50 (202340-05)

Najlepsza słuchawka bluetooth do 100 PLN

Plantronics M70 (200739-65)

Najlepsza słuchawka bluetooth do 150 PLN

Jabra Classic BT Black

Najlepsza słuchawka bluetooth do 200 PLN

Huawei AM07 (złoty)

Najlepsza słuchawka bluetooth do 250 PLN

Plantronics Voyager Legend (87300-05)

Najlepsza słuchawka bluetooth do 300 PLN

TTEC bluetooth CoPilot (TCOPILOTBT_HEADSET)

Najlepsza słuchawka bluetooth do 400 PLN

Jabra Eclipse BT (100-98200000-60)

Najlepsza słuchawka bluetooth do 500 PLN

Jabra 66001-09

Jak działają słuchawki bluetooth?

Słuchawki, których działanie oparte jest na technologii bluetooth, działają bezprzewodowo. Dzięki ujednoliconemu standardowi przesyłu danych, którego szczegóły można znaleźć w specyfikacji IEEE 802.15.1, słuchawki te mogą łączyć się z urządzeniami elektronicznymi różnych producentów, nie tylko tego, które stworzył. Przesył danych pomiędzy słuchawkami a innym urządzeniem może odbywać się tylko na niewielkich odległościach. Należy pamiętać, że im dalej będą znajdować się od siebie urządzenia, tym sygnał będzie coraz słabszy, aż w końcu zaniknie.

Rodzaje słuchawek bluetooth

Oferta sklepów w zakresie słuchawek bluetooth oferuje aktualnie ich dwa rodzaje. Pierwszym są tradycyjne słuchawki nauszne lub douszne, które pozwalają na otworzenie wysokiej jakości dźwięków oraz zapewniające komfort użytkowania. Stosowane są przy długim słuchaniu muzyki, oglądaniu filmów czy graniu w gry komputerowe.

Na rynku można również znaleźć zestawy monofoniczne oparte na technologii bluetooth. Są to małe jedno słuchawkowe urządzania najczęściej douszne, które wykorzystywane są do prowadzenia rozmów telefonicznych np. w czasie jazdy samochodem czy bieganiu. Te modele wyposażone są zazwyczaj w  specjalny pałąk – uchwyt regulowany lub zdejmowany za ucho. Dzięki temu pozwalają dopasować urządzenie do osoby je noszącej.

Słuchawka bluetooth jako zestaw głośnomówiący

Słuchawki bluetooth szczególnie zestawy monofoniczne bardzo często wykorzystywane są jako zestawy głośnomówiące do samochodu. Zapewniają one prywatność rozmowy (pasażerowie nie słyszą, o czym mówi rozmówca) nie tylko w samochodzie, ale i na spacerze z dzieckiem czy podczas robienia zakupów. Tego typu słuchawki można bowiem zabrać ze sobą wszędzie i nie trzeba ograniczać się do ich używania tylko w samochodzie. To oraz bardzo niska cena jest ich istotną przesadą nad tradycyjnymi zestawami głośnomówiącymi do samochodu.

Jak wybrać słuchawkę bluetooth do telefonu?

Chociaż słuchawki bluetooth do telefonu nie są drogim sprzętem, ich średnia cena oscyluje w gaśnicach 100 złotych (chociaż na rynku można znaleźć modele o wiele tańsze nawet za 20-30 złotych), to dobrze jest od razu dokonać dobrego wyboru. Aby tak się stało, konieczne jest przeanalizowanie parametrów danego modelu. Nie ma ich zbyt dużo, więc spokojnie można skupić się kilka chwil na każdym z nich. Osoby, które chce szybko podjąć decyzję co do zakupu, mogą natomiast kierować się podpowiedziami rankingu słuchawek bluetooth, pokaże on najczęściej wybierane modele na rynku.

Słuchawka do telefonu – kompatybilność

Co do zasady słuchawki bluetooth powinny być kompatybilne z każdym telefonem oraz smartfonem. Warto jednak sprawdzić, czy na pewno będą one wspólnie współdziałać, a także czy ich działanie pozwala na uruchomienie dodatkowych funkcji. Aktywacja ponadstandardowych aktywności słuchawek bluetooth jest możliwa tylko wtedy, gdy zostają one sparowane z odpowiednim modelem telefonu.

Zasięg słuchawek bluetooth do telefonu

Technologia bluetooth pozwala na bezprzewodowe działanie urządzenia, ale tylko na niewielkich przestrzeniach. Oznacza to, że korzystać ze słuchawki można tylko wtedy, gdy w pobliżu będzie znajdowało się sparowane z nim urządzanie (telefon lub smartfon). Zasięg słuchawek  bluetooth przez producentów podawany jest w metrach. Im jest on większy, tym lepiej. Duży zasięg ma jest szczególnie ważny, jeśli urządzenie chce się wykorzystywać nie tylko w samochodzie, ale np. w czasie zakupów, spacerów z dzieckiem czy podczas pracy w biurze/domu o dużej powierzchni.

Jakość dźwięku w słuchawce do telefonu

Na rynku można znaleźć słuchawki bluetooth do telefonu w różnych cenach. Te najtańsze, których koszt to ok. 20 złotych nie oferują jednak najlepszej jakości dźwięku. Zazwyczaj jest za cichy i słaby lub też towarzyszy mu echo i trzaski. Rozmowy prowadzone przez taki słuchawki nie są wygodne i komfortowe dla żadnej ze stron. Warto więc, zanim kupi się słuchawkę do telefonu sprawdzić ten parametr. Informacja na jego temat podawane jest w specyfikacji technicznej urządzenia lub na opakowaniu. Należy jednak pamiętać,  że podane informacje są przyjmowane dla warunków laboratoryjnych, które trudno osiąganą w rzeczywistości. Jeśli chce się dowiedzieć, jaka jest faktyczna jakość dźwięku poszczególnych modeli, warto zasięgnąć opinii w rankingu słuchawek bluetooth lub poczytać recenzje ich faktycznych użytkowników.

Czas działania słuchawki na jednym ładowaniu

Słuchawki bluetooth ze względu na to, że działają bezprzewodowo, nie posiadają stałego źródła dostępu do zasilania. Oznacza to, że ich działanie warunkuje naładowany akumulator. Im jego pojemność jest większa, tym dłużej będzie działo urządzenie. Czas, jaki słuchawki mogą pracować na jednym ładowaniu, podawany jest przez producentów w godzinach. Ważną informacją, którą nie zawsze można łatwo znaleźć, jest również to, ile czasu potrzebuje akumulator, aby do pełna się naładować. Jak pokazuje ranking słuchawek bluetooth, największą popularnością cieszą się modele ze średniej półki, które bez ładowania mogą działać od 2 do 3 godzin w stanie stałych rozmów (czas czuwania urządzenia jest dłuższy). Osoby, które szukają słuchawek bluetooth do telefonu o długim działaniu, muszą pamiętać, że większa pojemność akumulatora przekłada się na większy rozmiar słuchawki.

Obsługa połączeń i sterowanie

Słuchawki bluetooth do telefonu co do zasady mają ułatwić odbieranie połączeń telefonicznych. Stąd też dobrze jest sprawdzić, jak w poszczególnych modelach wygląda sterowanie oraz obsługa połączeń. Dobre słuchawki bluetooth pozwalają zarówno na odbieranie, jak i zakańczanie rozmów, w tańszych modelach nie zawsze obydwie funkcje są możliwe. Na rynku dostępne są te urządzenia, które wyposażone są w intuicyjny panel dotykowy, który zastępuje tradycyjne przyciski. Zwiększa on komfort obsługi słuchawki i jest dedykowany przede wszystkim wymagający klientom.

Wygoda oraz dopasowanie słuchawki

Podczas używania słuchawki bluetooth do telefonu liczy się nie tylko jej funkcjonalność, ale i wygoda użytkowania. Producenci w tym zakresie proponują zestawy wyposażone w regulowany uchwyt, który pozwala dopasować go do kształtu ucha lub też bardziej zaawansowane konstrukcje umożliwiające wymianę uchwytu na ten lepiej dopasowany do kształtu i wielkości ucha użytkownika. Na wygodę wpływa również materiał, z jakiego zostały wykonane wkładki urządzenia. Jak pokazuje ranking słuchawek bluetooth, lepiej oceniane są modele z wkładkami gumowymi niż tymi plastikowymi. Są one nie tylko wygodniejsze, ale i lżejsze. Warto również zwrócić uwagę czy zastosowane przez producenta gumki są wymienne, a przez to istnieje możliwość dopasowania ich rozmiaru do ucha użytkownika. Dobra słuchawka bluetooth do telefonu najczęściej wyposażona jest  w zestaw wymiennych gumek.

Dodatkowe funkcjonalności słuchawek bluetooth

W przypadku słuchawek bluetooth do telefonu trudno mówić o dużej ilości funkcjonalność. Ich małe rozmiary niemal wykraczają pełnienie innych funkcji niż ta podstawowa. Niemniej jednak niektóre z modelu proponują pewne ustawienia. Jednym z nich jest możliwość połączenia słuchawek z więcej niż jednym urządzeniem. Nowoczesne modele umożliwiają parowaniem z trzema osobnymi urządzeniami, co pozwala na tworzenie rozmów np. przez teflon prywatny i służbowy.

Warta uwagi funkcją jest także możliwość słuchania na nich muzyki. W przypadku modeli monofonicznych nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ale na zakup urządzenia z taką możliwością decyduje się coraz więcej osób. Oprócz słuchania ulubionych piosenek czy audiobooka słuchawka bluetooth może również przekazywać komunikaty nadawane z nawigacji samochodowej. Aby to jednak było możliwe, musi być z nią kompatybilna. Urządzenia, które można sparować z nawigacją, są popularne przede wszystkim wśród motocyklistów. Warto wspomnieć, że dla nich producenci przewidzieli specjalną odmianę słuchawek bluetooth na motor. Ten rodzaj słuchawek to urządzenia dokanałowe, które dzięki swoje odmiennej budowie mogą być zamontowane na kasku motocyklowym lub rowerowym. Wyróżniają się dwiema słuchawkami montowanymi wewnątrz kasku oraz modułem bluetooth. Sterować można nimi za pomocą przycisków lub głosowo. W przypadku wyboru słuchawek bluetooth sterowanych głosowo warto się upewnić, czy urządzenie interpretuje wydawane po polsku komendy.

Funkcjonalnością, jaką cieszy się dużym zainteresowaniem, jest również wodoszczelna obudowa. Jest ona zalecana nie tylko do osób aktywnych czy też motocyklistów i rowerzystów, ale i dla osób, które szukają solidnego i trwałego urządzenia.

Jak dobrać dobrą słuchawkę bluetooth do telefonu?

Słuchawki bluetooth to małe, ale niezwykle funkcjonalne urządzenia. Stosuje się je przede wszystkim jako alternatywę dla tradycyjnych zestawów głośnomówiących. Są one tanim, co nie oznacza, że mniej komfortowym rozwiązaniem. Pozwalają na prowadzenie bezpiecznych rozmów w trakcie jazdy autem oraz eliminują ryzyko otrzymania mandatu. Znalezienie właściwej słuchawki bluetooth nie jest trudnym zadaniem. Ułatwia to dostępność wielu modeli oraz niewielka liczba parametrów, które należy przeanalizować przy zakupie. Osobom niezdecydowanym i mającym trudności w wyborze optymalnego modelu pomóc może ranking słuchawek bluetooth, który pokazuje najpopularniejsze i  najlepsze modele aktualnie dostępne na rynku.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here