Ranking programów antywirusowych. Top 10 najlepszych antywirusów

0
419

Na komputerach gromadzimy mnóstwo danych i informacji. Znajdują się one nie tylko na sprzętach wykorzystywanych pracy, ale i prywatnie. Często dane te znajdują się tylko na jednym komputerze i nie posiadamy kopii zapasowych. Oznacza to, że jeśli ulegną uszkodzeniu, ich odzyskanie będzie trudne lub wręcz niemożliwe. Mimo tego większość osób, które przechowuje dane na komputerze, wierzy w to, że są one bezpiecznie i nie tylko nie ulegną uszkodzeniu, ale i nie trafią w ręce niepowołanych osób. Tymczasem rzeczywistość bywa okrutna. Z niemal każdej strony na nasze komputery czekają zagrożenia związane z wirusami i trojanami. Takich w sieci jest miliony, atakują one urządzenia przy okazji kasując, uszkadzają lub kradnąc zapisane na nim dane. To właśnie przed takimi działaniami wirusów mają chronić programy antywirusowe. Stąd też wyborowi temu odpowiedniego warto poświecić chwilę czasu.

Spis treści

Polecane programy antywirusowe dla Windows

Najlepszy program antywirusowy dla Windows do 50 PLN

Kaspersky Lab Anti-Virus 1Y (KL1171PBAFS)

Najlepszy program antywirusowy dla Windows do 100 PLN

ESET NOD32 Antivirus 1 stanowisko 2 lata kontynualcja BOX (ENA-K-2Y-1D)

Najlepszy program antywirusowy dla Windows do 150 PLN

ESET NOD32 Antyvirus 1 stanowisko 2 lata BOX (ENA-N-2Y-1D)

Najlepszy program antywirusowy dla Windows do 200 PLN

ESET NOD32 Antivirus 1 stanowisko 3 lata BOX (ENA-N-3Y-1D)

Polecane programy antywirusowe dla Mac OS

Najlepszy program antywirusowy dla Mac OS do 100 PLN

Kaspersky Lab INTERNET SECURITY MULTI-DEVICE 1 DESKTOP (KL1941PCAFR)

Najlepszy program antywirusowy dla Mac OS do 150 PLN

Symantec Norton Security Deluxe 3.0 PL 1 Użytkownik 5 Urządzeń 1 Rok ESD (21358339)

Najlepszy program antywirusowy dla Mac OS do 200 PLN

ESET Security Pack 3 PC + 3 Smartfony 3 użytkowników 1 rok BOX (ESP-N3D1Y)

Polecane programy antywirusowe dla Android

Najlepszy program antywirusowy dla Android do 25 PLN

Kaspersky Lab Internet Security dla Android 1 urządzenie 1 rok ESD (KL1091PCAFS)

Najlepszy program antywirusowy dla Android do 50 PLN

ESET Mobile AntiVirus 1User 1Year

Najlepszy program antywirusowy dla Android do 100 PLN

Symantec Norton Security Standard 3.0 PL 1 Użytkownik 1 Urządzenie 1 Rok (21357596)

Programy antywirusowe do komputera

Programy antywirusowe to skuteczne zabezpieczenie przed wirtualnymi wirusami i trojanami. Na rynku jest ich bardzo dużo, a co więcej, co roku wchodzą nowe aplikacji oraz modyfikacji ulegają te starsze. Oznacza to, że wybór jest szeroki. Oprócz płatnych programów skorzystać można również z bezpłatnych programów antywirusowych, które bez problemu można sięgać z sieci. Aby jednak wiedzieć, w jaki program antywirusowy zainteresować, należy sprawdzić jego parametry. Tego nie robi większość osób, ponieważ nie wie, jakie parametry ma posiadać dobry program antywirusowy. Duża część z nas uważa, że każda aplikacja działa na takich samych zasadach i oferuje same możliwości. Nie jest to prawda. Dostępne na rynku programy antywirusowe mogą być lepsze lub gorsze oraz zapewniać ochronę przed różnymi wirusami.

Jak działa program antywirusowy?

Co do zasady każdy system antywirusowy działa na podobnych zasadach, chociaż posiada nieco inny mechanizm wykrywania zagrożeń. Działanie tych programów opiera się na wyszukiwaniu specyficznych zmian, które wprowadzane są w plikach lub rejestrach systemowych i są charakterystyczne dla wirusów. Pliki te są przetwarzanie przez skaner antywirusowy będący podstawą niemal każdego programu. To właśnie on wyszukuje szkodliwe oprogramowanie i w przypadku odnalezienia go wykonuje określoną akcję.

Ze względu na to, że poszczególne programu antywirusowe dysponują innymi bazami wirusów (bazy te służą im do rozpoznawania ich) charakteryzują się one różną skutecznością oraz możliwościami. Podstawowe i tanie programy antywirusowe posiada jedynie standardowe opcje, do których należy skanowanie wybranego pliku lub obszaru. Standardowe programy antywirusowe dają również możliwość skanowania rezydualnego, czyli tego działającego w czasie rzeczywistym.

Podstawowe funkcjonalności programy antywirusowego

Jak pokazuje ranking programów antywirusowych wiele osób wybiera te aplikacje, które zapewniają podstawowe funkcje. Wbrew pozorom standardowe programy antywirusowe mogą zapewnić skuteczną ochronę przez końmi trojańskimi, robakami i innej maści wirusami komputerowymi, dlatego nie trzeba na wstępie skreślać niskobudżetowych opcji. W ich przypadku warto natomiast sprawdzić, czy posiadają podstawowe moduły, które będą w stanie skutecznie chronić komputer. Do nich zalicza się:

  • skaner – jest to wyżej już wspomniany główny moduł programu antywirusowego; to on jest odpowiedzialny z przeszukiwanie plików i odnajdywanie potencjalnych zagrożeń; szukając dobrego programu antywirusowego, warto na tym elemencie skupić uwagę i sprawdzić, czy swoje wyszukiwanie ogranicza on tylko do tych robaków posiadach w bazie, czy też bazuje na metodzie heurystycznej, która pozwala mu również rozpoznawać nowe zagrożenia; w pierwszym przypadku antywirus będzie zapewniał tylko minimalną ochronę komputera i nawet częste aktualizacje na niewiele się zdadzą;
  • monitoring – jest to funkcjonalność, która ma podwyższyć prowadzone przez antywirusa działania ochronne; opiera się na sprawdzaniu na bieżąco wszystkich operacji oraz uruchomieniu alarmu w przypadku wykrycia niebezpieczeństwa; dobry antywirusy monitoring uruchamiają automatyczne wraz ze starterem samego systemu, w tych tańszych czasem konieczne jest jego ręczne włączenie; w przypadku monitoringu warto zwrócić uwagę na jak on działa, jego prace można znacznie spowolnić komputer;
  • skaner online-  w ten element wyposażony jest każdy dobry program antywirusowy, w tanich aplikacjach nie zawsze można go odnaleźć; funkcjonalność ta pozwala na skanowanie komputera zaraz po tym, jak przejdzie się na stronę programu oraz po jego uruchomieniu; opcja ta zazwyczaj nie wymaga dodatkowej instalacji, natomiast wymagany jest stały dostęp do Internetu;
  • oprogramowanie zabezpieczające – w dobrych antywirusach spotkać się można również w wykrywanie w sieci wyłudzeń danych blokowaniem śmieciowych informacji czy zdemaskowaniem programów szpiegowskich; takie funkcjonalności nie są jednak dostęp w bezpłatnych lub tanich antywirusach.

Skuteczny program antywirusowy

Wybierając program antywirusowy, przede wszystkim oczekuje się od niego skuteczność. Jest to cech najważniejsza i nadrzędna nad innymi. Jednak ze względna różnorodność i dowolność metodologii tresowania antywirusów ciężko jest obiektywnie ustalić, który z dostępnych programów jest tym najskuteczniejszym. Takiego parametru trudno szukać w specyfikacji technicznej produktu, a jedyne czym można się kierować to opiniami faktycznych użytkownikowi oraz rankingiem programowa antywirusowych, który pokazuje najchętniej kupowane i najlepiej oceniane produkty dostępne na rynku.

Płatne programy antywirusowe – co dają?

Podstawową i zazwyczaj wystarczającą ochroną dla domowego komputera zapewniają bezpłatne programy antywirusowe. Z płatnych antywirusów najczęściej korzystają przedsiębiorcy, którzy chcą dodatkowo zabezpieczyć przechowywane na firmowych komputerach dane. Rozbudowane  i zaawansowane programu antywirusowe są niemal koniecznością, jeśli na komputerze wykonuje się przelewy bankowe czy przesyła poprzez pocztę poufne i handlowe informacje. Z płatnego antywirusa warto również skorzystać w przypadku, gdy komputer pracuje w sieci publicznej. Płatne programy antywirusowe pozwalają również zwiększyć bezpieczeństwo poczty, p2p, kontroli nieautoryzowanego dostępu czy oferuje funkcje firewalla. W pełnych wersjach aplikacji jest również możliwość skorzystania z kontroli rodzicielskiej.

Jak wybrać antywirusa?

Wybierając antywirusa, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego możliwości, ale także i na kompatybilność programu z systemem operacyjnym komputera. W zależności od tego, jaki on jest, taki kod zostanie sformułowany. Większość aplikacji znajdujących się w rankingu programów antywirusowych działa na systemie Windows, one są najpopularniejsze i jest ich najwięcej na rynku. Użytkownicy komputerów z systemem operacyjnym Apple czy Linuxa mają ograniczony wybór. W przypadku tego pierwszego większość antywirusów tworzona jest na rynek amerykański, natomiast dla Linuxa antywirusów praktycznie nie ma. Ceny programów antywirusowych dla komputerów Apple są też znacznie wyższe.

Należy również pamiętać, że działające w tle programy antywirusowe znacznie obciążają komputer, a co za tym idzie, spowalniają jego pracę. Wynika to z tego, że pobierają one bardzo dużo pamięci RAM. Przed zakupem warto więc sprawdzić, jak szybko one działają i ile tej pamięci zajmą.

Ile kosztuje program antywirusowy?

Na rynku znaleźć można zarówno płatne bezpłatne programy antywirusowe, jak i aplikacje, za których użytkowanie trzeba zapłacić. Te pierwsze zazwyczaj zapewniają minimalną ochronę. Płatne programy antywirusowe są natomiast bardziej rozbudowane wersje darmowych aplikacji. Ich działanie opiera się nie tyle na wykrywaniu większej ilości wirusów ile na ochronie przed innymi zagrożeniami czyhającymi na komputer.

Cena programu antywirusowego to zazwyczaj ok. 100 złotych. To właśnie takie produktów znajdują się najwyższej w rankingu programów antywirusowych. Trzeba jednak pamiętać, że programy antywirusowe kupuje się na licencji, która ma określony czas trwania. Zazwyczaj obejmuje ona 12 lub 24 miesiące z możliwością jej dalszego przedłużenia. Im więcej czasu trwa licencja, tym droższy jest zakup antywirusa. Programy te sprzedawane są również na różne liczby stanowiska. Ochronę można wykupić dla jednego lub nawet 10 stanowisk komputerowych, czyli urządzeń. Z opcji antywirusa na kilka urządzeń zazwyczaj korzystają przedsiębiorcy kupując jedną licencję na wszystkie biurowe stanowiska.

Czy tylko antywirus? Jak chronić swój komputer przed wirusami?

Instalacja oprogramowania antywirusowego ma zapewnić ochronę i bezpieczeństwo komputerowi, nie ma jednak co ukrywać, że ochrona ta nie jest bezwzględna i nie działa w każdym przypadku. Tak samo, jak rozwijają się programy antywirusowe, a producenci pracują nad coraz to nowszymi ich wersjami i rozbudowanymi możliwościami, tak samo i hakerzy pracują nad nowymi wirusami, które co rusz wypuszczane są do sieci. Skomplikowane budowana i sprytne działanie tych wirusów sprawia, że nie raz nawet najlepszy program antywirusowy nie jest w stanie ochronić komputera. W praktyce oznacza to, że instalacja antywirusa nikogo nie zwalnia z zachowania ostrożności w sieci oraz stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Do takich zaliczyć można m.in. prowadzenie transmisji danych w oparciu o protokół SSL. Należy również sprawdzać, czy strony www, na których wypełnia się rozmaite formularze i podaje swoje dane zaczynają się od https, a obok niego znajduje się symbol kłódki, który oznacza bezpieczne połączenie. Na te same elementy należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupów w sieci. Takie symbole oznaczają, że otrzymuje się gwarancję, iż do podawanych danych nie ma dostępu osoba niepowołana. W czasie zakupów internetowych należy również sprawdzić, jakie opcje płatności oferuje sprzedawca. Ich jest ich więcej, tym lepiej – oznacza to, że sklep jest godny zaufania. Należy również nie podawać swoich danych osobowych na podejrzanych stronach, a przelewy bankowe wykonywać tylko przy połączeniu z zabezpieczoną siecią domową.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here