Ranking piekarników. Top 10 najlepszych modeli

0
357

Jednym z etapów kompletowania sprzętu AGD do kuchni jest wybór piekarnika. Obecnie jedne z najpopularniejszych modeli to te do zabudowy. Jednak piekarniki do zabudowy to nie tylko te montowane pod blatem. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele instalowane w słupku lub na ścianie, a nawet piekarniki z windą. Dodatkowo producenci oferują urządzenia zasilane prądem lub gazem. Co więcej, każdy z tych modeli posiada indywidualne parametry oraz dodatkowe funkcjonalności, które mają ułatwić pieczenie. Tak bogata oferta sprawia, że wybór piekarnika do zabudowy wcale nie jest łatwy. Jeśli i tym masz z tym problem, zobacz jakimi parametrami kierować się przy jego zakupie oraz poznaj ranking piekarników.

Spis treści

Polecane piekarniki

Najlepszy piekarnik do 600 PLN

Indesit FIMS 531J K.A IX

Najlepszy piekarnik do 700 PLN

Indesit IFW 6544 IX.1

Najlepszy piekarnik do 800 PLN

Amica EB6541 Classic

Najlepszy piekarnik do 900 PLN

Electrolux EZB3430AOK

Najlepszy piekarnik do 1000 PLN

Amica EB7551B Fusion

Najlepszy piekarnik do 1100 PLN

Electrolux EOB3311AOX

Najlepszy piekarnik do 1200 PLN

Bosch HBA43S150E

Najlepszy piekarnik do 1300 PLN

Bosch HBA43S350E

Najlepszy piekarnik do 1400 PLN

Electrolux EOA45551OK

Najlepszy piekarnik do 1500 PLN

Electrolux EOA45551OX

Najlepszy piekarnik do 1600 PLN

Amica EB525VBA+ IN

Najlepszy piekarnik do 1700 PLN

Samsung NQ50H5533KS

Najlepszy piekarnik do 1800 PLN

Amica EB71064A+ Integra ProBaby

Najlepszy piekarnik do 1900 PLN

Electrolux EOA5751ZOZ

Najlepszy piekarnik do 2000 PLN

Siemens HB634GHS1

Najlepszy piekarnik do 2500 PLN

Samsung Dual Cook BQ1VD6T131

Najlepszy piekarnik do 3000 PLN

Electrolux EOC6851AOX CombiSteam

Rodzaje piekarników

W rankingu piekarników przeważają modele do zabudowy oraz zasilane prądem. To one cieszą się największym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym odchodzi się od używania gazu, na rzecz prądu. Z tego tez powodu liczba modeli piekarników gazowych jest znacznie ograniczona. Bez względu jednak na to, jakim źródłem zasilane jest urządzenie, do wyboru jest kilka rodzajów piekarników. Wśród tych najpopularniejszych znajdują się sprzęty 2w1, które łączą w sobie funkcję piekarnika oraz mikrofalówki. Dużym zainteresowaniem cieszą się także piekarniki parowe. Umożliwiają one nie tylko pieczenie, ale i podgrzewanie potraw na parze. Tego rodzaju sprzęty działają na podobnych zasadach jak tradycyjne parowary.

Trzeba również wspomnieć, że osoby, które nie chcą montować piekarnika do zabudowy, mogą postawić na model zintegrowany z płytą grzewczą. Wyposażony jest on w niezależne sterowanie. Wybierająca go pod uwagę należy wziąć takie same parametry jak przy pierniku do zabudowy.

Piekarnik do zabudowy – rozmiary

Standardowy piekarnik do zabudowy to ten, który liczy 59-60 centymetrów szerokości. Sprawdza się on niemal w każdej kuchni i pasuje do większości szafek kuchenny. Jednak w zestawieniu najpopularniejszych modeli znajdują się także piekarniki do małej kuchni. Te mogą pochwalić się o wiele mniejszymi wymiarami. Ich szerokość to od 45 do 50 centymetrów. Doskonale sprawdzają się w kuchniach o wąskich szafkach oraz aneksach kuchennych.

Pojemność piekarnika

Oprócz różnych rozmiarów piekarniki do zabudowy dysponują również różnymi pojemnościami. Rozpiętość tego parametru jest bardzo duża. Na rynku spotkać można piekarniki o pojemności 23 litrów, jak i te z pojemnością 90 litrów. Standardowe i najbardziej tradycyjne to te o pojemności 50 litrów, bez problemu można w nich przygotować więcej niż jedną postawę.

Sposoby montażu piekarnika

Wybierając piekarnik do zabudowy, konieczne jest określenie, w jakim miejscu w kuchni ma zostać on zamontowany. Sposobów jego instalacji jest kilka. Tym standardowym i tradycyjnym jest umieszczenie urządzenia pod blatem, zazwyczaj bezpośrednio pod płytą grzewczą. Wiele osób decyduje się także na zakup piekarnika do zabudowy w słupku. Zabudowa wertykalna obejmuje zazwyczaj piekarnik i kuchenkę mikrofalową. Warto także wspomnieć, że najnowszym systemem otwierania piekarnik jest ten wózkowy. Polega on na wysuwaniu całej komory, co pozwala na jednoczesne kontrolowanie potraw na wszystkich poziomach. Pierniki z wózkiem są tymi najdroższymi na rynku.

Oprócz wyboru miejsca montażu producenci pozwalają również wybrać sposób montażu drzwiczek do piekarnika. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem,  zarówno tym najtańszym są drzwiczki otwierane do dołu. Coraz częściej jednak można spotkać piekarniki z drzwiczkami otwieranymi do boku, na lewą lub prawą stronę. W takie drzwiczki zazwyczaj wyposażone są droższe pierniki, przeznaczone do montażu słupkowego.

Wyposażenie piekarnika – ergonomia i wygoda

Wybór piekarnika nie powinien omijać sprawdzania tak ważnego elementu, jak proces jego obsługi. W tym zakresie liczy się nie tylko łatwy interfejs, ale i wyposażenie, którym dysponuje urządzenie. Uwagę należy zwrócić m.in. na typ zastosowanych prowadnic. W tanich piekarnikach do zabudowy znajdują się zazwyczaj prowadnice drabinkowe, które nie należą do najbardziej wygodnych. Dobry piekarnik jest natomiast wyposażony w prowadnice teleskopowe, które łatwo można wysunąć i następnie wsunąć. Kolejnym udogodnieniem oferowanym przez producentów jest tzw. cargo. Cargo w piekarniku to wózek pozwalający na wysunięcie całej blachy. Duża część z modeli wyposażona jest dodatkowo w brytfanny i blachy o różnych wymiarach. W zakresie interfejsu piekarnika producenci oferują modele sterowane manualnie (pokrętłami) lub za pomocą panelu dotykowego.

Sposoby nagrzewania w piekarniku

W piekarnikach do zabudowy wyróżnia się kilka sposobów nagrzewania potraw. Zazwyczaj większość z piekarników posiada je wszystkie, jednak jeśli chce się mieć pewność, że kupuje się dobrej jakości urządzenie, warto to sprawdzić. Podstawowe sposoby nagrzewanie to: grzanie górne, grzanie dolne i grzanie góra – dół. Trzeba jednak zaznaczyć, że te opcje są podstawie i standardowe. Dobre urządzenia, które zajmują szczyty rankingu piekarników to te, które dodatkowo mają wbudowany termoobieg. Oznacza to, że w urządzenie znajduje się grzałka i wentylator, które zapewniają równomierne rozprowadzenie temperatury po wnętrzu urządzenia. Jest to przydatną funkcją, szczególnie jeśli piecze się na kilku poziomach jednocześnie.

Czyszczenie piekarnika

Przy wyborze piekarnika warto również sprawdzić, czy jego utrzymanie w czystości jest czasochłonne i trudne. Za te parametry odpowiadają m.in. materiały, z jakich zostało wykonane urządzenie oraz wbudowane funkcje. Większość tanich modeli przeznaczonych jest do czyszczenia ręcznego, jednak dobre piekarniki z wyższej półki cenowej posiadają wbudowane systemy do automatycznego czyszczenia. Czyszczenie może opierać się na tym parowym, katalitycznym lub pyrolitycznym.

Funkcjonalności nowoczesnych piekarników

Automatyczne czyszczenie to nie jedyne funkcjonalności, w które wyposażone są nowoczesne piekarniki. Producenci coraz częściej w standardzie oferują funkcje ułatwiające pieczenie. Wiele piekarników wyposażonych jest w automatyczne programy, które samodzielnie ustalają temperaturę do określonego dania. Aby ustawić nagrzew oraz temperaturę wystarczy go tylko wybrać z oferowanej przez producenta listy. Kolejną popularną funkcjonalnością jest podtrzymywanie ciepła – dzięki niej pozostawiane w urządzeniu potrawy na dłużej nie tylko będzie ciepłe, ale i nie przypalą się czy wysuszą. Równie podstawową funkcją jest timer, który umożliwia ustalenie startu pieczenia o określonej godzinie oraz wyłączenie piekarnika po upływie ustalonego czasu. Warto również wspomnieć o piekarnikach Dual Cook, których udogodnienia pozwalają na pieczenie dwóch potraw jednocześnie w różnych temperaturach. Co ważne podczas pieczenia zapachy potraw nie przenikają się wzajemnie. Podobnie działa funkcja pieczenia na wielu poziomach dostępna w tanich piekarnikach, nie obejmuje ona jednak pieczenia w różnych temperaturach. Oprócz tego producenci przystosują piekarniki do rozmnażania, pieczenia na rożnie czy na zasadach pieca do pizzy.

Klasa energetyczna piekarnika

Jak większość domowego sprzętu AGD piekarnik do zabudowy objęty jest klasą energetyczną. Klasa to mówi o tym, jak dużo energii urządzenie zużyje w ciąg roku w porównaniu ze standardowym zużyciem określonym normalni Unii Europejskiej. Dla piekarników elektrycznych wyróżniono trzy klasy od A do C. Piekarnik elektryczny klasy A to ten, który zużywa najmniej energii. Takie modele zajmują pierwsze miejsca w rankingu piekarników elektrycznych do zabudowy. Najbardziej prądotwórcze są urządzenia klasy C.

Moc przyłączeniowa piekarnika

W specyfikacji technicznej piernika można odnaleźć parametr mówiący o jego mocy przyłączeniowej całkowitej, czyli tej pobieranej przez urządzenie. Od tej wielkość uzależnione jest, jaki licznik prądu będzie potrzebny to jego obsługi. Ten parametr należy koniecznie sprawdzić, może się bowiem okazać, że urządzenie nie będzie działało, jeśli posiada się licznik o słabszym natężeniu prądy.  Dobrze jest się też zorientować jaki rodzaj licznika – jedno czy trójfazowy- będzie potrzebny do jego podłączenia. W przypadku piekarników do licznika jednofazowego wystarczy, aby napięcie wynosiło 230 V, piekarniki trójfazowe wymagają napięcia na poziomie 400 V.

Dodatkowe zabezpieczenie w piekarnikach

Jak pokazuje ranking piekarników, dużym zainteresowanie cieszą się modele, które wyposażone są w dodatkowe zabezpieczania. Nowoczesne piekarniki bezpieczne są nawet dla najmłodszych domowników. Co więcej, dbają nie tylko o bezpieczeństwo ludzi, ale także i mebli. Niemal standardową funkcją są już tzw. chłodne drzwi, czyli drzwiczki, które nie nagrzewają się nawet w czasie pieczenie w bardzo wysokich temperaturach. Podobna zasada obowiązuje w modelach z funkcją chłodnej obudowy. W tym wypadku ochronie podlegają meble, które sąsiadują z piekarnikiem. Przydatnym rozwiązaniem jest również automatyczne wyłączenie czy blokada przed przypadkowym uruchomieniem. W domach, gdzie mieszkają małe dzieci, sprawdzają się również piekarniki z blokadą drzwi oraz blokadą zmiany ustawień.

Wygląd piekarnika

Wybór dobrego piekarnika to nie tylko przeanalizowanie jego parametrów technicznych, ale także i przyjrzenie się, w jakim designie jest utrzymany. Problemu z doborem odpowiedniej obudowy oraz drzwiczek nie ma. Producenci piekarników zadbali o to, aby urządzenia to dobrze komponowały się z każdym kuchennym wnętrzem i pasowało do każdej kolorystyki. Oprócz zazwyczaj wybieranych tradycyjnych piekarników można również zdecydować się na front lustrzany, rustykalny, stalowy, wypukły, szklany, panoramiczny czy retro.

Ile kosztuje piekarnik?

Cena piekarnika uzależniona jest od jego modelu. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup piekarnika zintegrowanego z płytą grzewczą. Jeśli jedna chce się postawić na samodzielne urządzenie, to koszt jego zakupu może wynosić od 600 zł wzwyż. Tanie piekarniki do zabudowy to przede wszystkim te o standardowych rozmiarach i funkcjach. W przypadku mniejszych, bardziej rozbudowanych obraz specjalistycznych piekarników ceny zaczynają się do 1500 zł.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here