Ranking myjek ciśnieniowych. Top 10 najlepszych modeli

0
476

Myjka ciśnieniowa to niezwykle przydatne urządzenie w każdym domu. Przede wszystkim wykorzystywana jest do samodzielnego mycia samochodu, jednak jej zastosowania mogą być o wiele bardziej wszechstronne. Dlatego też na rynku dostępnych jest wiele modeli myjek ciśnieniowych, które przeznaczone są do różnych zastosowań. Oznacza to, że zakup myjki trzeba gruntownie przemyśleć, odpowiadając sobie przy tym na pytanie, do czego urządzenie będzie się wykorzystywać. Co ważne nawet osoby, które poszukują uniwersalnej myjki cieniowej, muszą przeanalizować kilka ważnych parametrów. Zakup tej najtańszej i o dużym ciśnieniu często wiąże się z tym, że będzie ona mało praktyczna i nie sprawdzi się przy wielu zadaniach. Zobacz, na co zwrócić uwagę kupując najlepszą mjkę ciśnieniową.

Spis treści

Polecane myjki ciśnieniowe

Najlepsza myjka ciśnieniowa do 100 PLN

Clatronic Parowa DR 3653

 

Najlepsza myjka ciśnieniowa do 200 PLN

Ariete vapori jet4133 (ARIE-OC-001-10)

 

Najlepsza myjka ciśnieniowa do 300 PLN

Karcher K2 Basic (1.673-155)

 

Najlepsza myjka ciśnieniowa do 400 PLN

Karcher K2 Car

 

Najlepsza myjka ciśnieniowa do 500 PLN

Karcher K2 Premium

 

Najlepsza myjka ciśnieniowa do 600 PLN

Black&Decker PW2000T

 

Najlepsza myjka ciśnieniowa do 700 PLN

Bosch AQT 40-13

 

Najlepsza myjka ciśnieniowa do 800 PLN

Bosch UniversalAquatak 130

 

Najlepsza myjka ciśnieniowa do 900 PLN

Hitachi AW150NA

 

Najlepsza myjka ciśnieniowa do 1000 PLN

Karcher K4 Full Control Home (1.324-003.0)

 

Najlepsza myjka ciśnieniowa do 1500 PLN

Karcher K5 Full Control

 

Najlepsza myjka ciśnieniowa do 2000 PLN

Karcher K7 Premium Full Control Dom

 

Marka myjki ciśnieniowej

Myjka ciśnieniowa to urządzenie proste w konstrukcji, budowie i użytkowaniu. Zakupić można w niemal każdym sklepie, a jej ceny bardzo często wynoszą kilkanaście złotych. Jednak tanie myjki ciśnieniowe to nie najlepsze rozważnie. Sprowadzane z Chin i bezmarkowe szybko się psują i nie oferują sprawnego działania. Dlatego też jakieś chce się zakupić faktycznie dobrą myjkę ciśnieniową, to przy jej wyborze koniecznie trzeba zwrócić uwagę na producenta urządzenia. W rankingu myjek ciśnieniowych najczęściej znajdziemy modele sygnowane markami Boscha, Karcher, Lavor i Makita. Urządzenia tych producentów od lat cieszą się niesłabnącą popularnością i zbierają dobre opinie od użytkowników. Daje więc to większe prawdopodobieństwo zakup sprzętu, który będzie sprawdzała się przez lata, a także pozwala zawęzić krąg poszukiwań dobrej myjki ciśnieniowej.

Rodzaje myjek ciśnieniowych

Szukając dobrej myjki ciśnieniowej, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie do czego będzie ona wykorzystywana. Pozwoli to skupić na wybranych modelach, które można w ten sposób wykorzystywać. Jest to o tyle ważne, że myjki w zależności do swojego przeznaczenia różnią się parametrami pracy. Nie wszystkie urządzenia są uniwersalne i będzie można myć nimi zarówno okna, jak i elewację budynku. Mówiąc o rodzajach myjek ciśnieniowych, wyróżniamy:

  • myjki ciśnieniowe do samochodu – są to najczęściej poszukiwane i kupowane modele; tego rodzaju urządzenia stosuje się do mycia pojazdów; trzeba jednak pamiętać, że myjka samochodowa nie jest sprzętem, który poradzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami; zazwyczaj nie zmywa ona tłustych osadów, zaschniętego czy nawarstwionego brudu, aby się ich pozbyć, konieczne jest dodatkowe zastosowanie szczotki oraz chemicznych detergentów; myjki samochodowe kupić jest bardzo łatwo; sprawdzi się tu urządzenie niemal każdej mocy ciśnienia; trzeba jednak pamiętać, że gdy będzie ono zbyt małe, proces usuwania zabrudzeń nie będzie tak efektywny, natomiast zbyt duże ciśnienie może uszkodzić lakier samochodu i spowodować jego odpryśnięcie;
  • myjka ciśnieniowa do okienmyjka ciśnieniowa jest nieocenioną pomocą przy pracach domowych; pomaga ona na mycie okien i luster; chcąc ją wykorzystywać do takich działań, należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniego modelu, takiego, który nie uszkadza szyb; urządzeniami do mycia okien są myjki parowe, które pracują pod niewielkim ciśnieniem wynoszącym od 2 do 5 bat; nie wyrzucają one z siebie wody, ale przegrzaną parę; okna od zewnątrz można myć również klasyczną myjką ciśnieniową, jednak należy liczyć się z tym, że rozchlapująca się woda może zabrudzić elewacje;
  • myjka ciśnieniowa do mycia elewacjimyjki ciśnieniowe stosowane są również do czyszczenia elewacji; te posiadające zbiornik na preparaty chemiczne pozwalają dodatkowo na usuwanie z murów napisów czy graffiti; do mycia elewacji najlepiej jest wybierać myjki ciśnieniowe z regulacją ciśnienia, pozwoli to ochronić delikatne wykończenia budynku przed uszkodzeniem wody wylatującej pod zbyt dużym ciśnieniem;
  • myjki ciśnieniowe do kostki brukowej – urządzenia przeznaczone do tego typu pracy charakteryzują się dużym ciśnieniem roboczym, które pozwala pozbyć się wszystkich zabrudzeń; tak jak w przypadku urządzeń przeznaczonych do czyszczenia elewacji również wyposażone są w dozowniki na preparaty chemiczne.

Parametry myjki ciśnieniowej

Wydawać by się mogło, że zakup myjki ciemieniowej nie jest trudnym zadaniem. Jeśli jednak chce się kupić dobre urządzenie, które nie zepsuje się po kilku użyciach oraz będzie dopasowane do potrzeb, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych parametrów sprzętu i dopasowanie ich swoich oczekiwań. Wbrew pozorom parametrów myjek ciśnieniowych nie jest mało. Przy jej zakupie liczy się ciśnienie robocze oraz pompy, rodzaj samej pompy, wąż ciśnieniowy oraz ergonometria urządzenia.

Moc myjki ciśnieniowej

Myjka ciśnieniowa to urządzenie działające na prąd. Stąd też jednym z istotniejszych parametrów sprzętu jest moc. Informuje ona o tym, ile prądu zużyje myjak podczas pracy. Odpowiada ona również za to, jakie będzie ciśnienie robocze w myjce. Im moc jest większa, tym większe ciśnienie można uzyskać. Trzeba jednak pamiętać, że wpływa na nie tylko ten parametr, ale tak i konstrukcja lancy. Od tego, jaka jest moc sprzętu, w dużej mierze zależy również jego cena. Tanie myjki ciśnieniowe to te posiadają moc mieszcząca się w przedziale od 1200 do 1600 W, urządzenia o mocy w przedziale 2 do 3 kw są tymi z wyższej półki cenowej.

Ciśnienie w myjce

Jedną z ważniejszych kwestii przy zakupie myjki jest ciśnienie, pod jakim wyrzucana jest woda. W zakresie ciśnienia mówimy o tym roboczym i maksymalnym. To pierwsze jest uśrednioną wartością, jaką generuje pompa myjki. Ciśnienie robocze jest najczęściej podawane w specyfikacji technicznej urządzenia. W zależności od modelu wynosi od 65 do 170 barów. Takie myjki mogą być stosowane zarówno do użytku amatorskiego, jak i profesjonalnego. Zazwyczaj myjki ciśnieniowe o dużym ciśnieniu oraz lepszej jakości posiadają regulację tego parametru. Sprawia to, że umożliwiają one bezpieczne mycie różnych powierzchni. Ciśnienie maksymalne to natomiast to osiągane przez myjkę przez bardzo krótki czas przy pracy na maksymalnej wydajności. Warto na nie spojrzeć, aby upewnić się, że nawet pracując na najwyższych parametrach, czyszcząc powierzchnie, nie uszkadza się jej.

Lanca ciśnieniowa w myjce

W tanich myjkach ciśnieniowych mamy do czynienia zazwyczaj z jedną podstawową końcówką, która jest lanca ciśnieniowa. Ma ona uniwersalne zastosowanie, co pozwala na czyszczenie wielu powierzchni. W myjkach ciśnieniowych wysokiej jakości znajdziemy natomiast cały zestaw dysz i szczotek. Można je zmieniać i dostosowywać do mytych powierzchni. Najczęściej do myjek ciśnieniowych dodawane są dysze rotacyjne, które pozwalają na skierowanie strumienia wody na powierzchnię pod bardzo ostrym kątem. Myjka ciśnieniowa z dyszą rotacyjną pozwala na lepsze i szybsze usuwanie zabrudzeń. Oprócz niej jako zestaw do dobrych myjek ciśnieniowych dodawane są różnego rodzaju szczotki i pianownice. Ich zadaniem jest pomoc w usuwaniu mechanicznych i chemicznych zabrudzeń. Należy jednak pamiętać, że dysze i szczotki należy dobrać do rodzaju czyszczonej powierzchni, np. szukając myjki do samochodu, nie warto kupować tej z dyszą rotacyjną, ta końcówka będzie nieprzydatna.

Myjka ciśnieniowa ze zbiornikiem na detergenty

Pojemnik na detergenty znajdziemy przede wszystkim w lepszej jakości myjkach ciśnieniowych o zaawansowanej budowie. Takie modele umożliwiają mycie z użyciem środków chemicznych. Decydując się na jego zakup, warto sprawdzi, jaka jest pojemność pojemnika  oraz czy w prosty sposób da się kontrolować ubywanie z niego płynów (w tym zakresie polecane są myjki z przezroczystymi pojemnikami). Nie bez znaczenia będzie również sposób połączenia zbiornika na detergenty, nie powinien on stanowić problemu i być czasochłonny.

Wąż w myjce ciśnieniowej

Ważnym parametrem, którego nie można pominąć przy zakupie myjki ciśnieniowej, jest jej wąż. To od niego zależy, jaki będzie zasięg urządzenia. Tanie myjki to te posiadające węża nie dłuższego niż 5 metrów. Oznacza to, że prace można wykorzystać tylko w takiej długości od gniazdka lub też konieczne jest skorzystanie z przedłużek. Myjki ciśnieniowe z długim wężem (powyżej 5 metrów) wyposażone są zazwyczaj w bęben, na który nawija się zbędny kabel. Bęben pozwalają również na wygodne przechowywanie węża. Z racji tego, że myjki ciśnieniowe z długim wężem są dość ciężkie, warto wybierać bęben z kółkami, który pozwala na ich łatwe transportowanie.

Wydajność myjki ciśnieniowej

Wydajność myjki ciśnieniowej to ilość podawanej wody. Parametr ten ścisłe związany jest z konstrukcją i mocą urządzenia. Zazwyczaj nie ma on większego znaczenia przy użytku amatorskim, należy jednak zadbać, aby wybierany model podawał wodę w przedziale 300-600 litrów na godzinę. Jest to optymalna ilość potrzebna do sprawnego działania. Dobrze jest również sprawdzić maksymalną temperaturę podawanej wody. Większość modeli, która znajduje się w rankingu myjek ciśnieniowych, podaje wodę zimą. W przypadku, gdy chce się korzystać z wody ciepłej, konieczne jest zakupienie specjalnej myjki. W tym wypadku warto wiedzieć, że maksymalna temperatura wody ciepłej, jaką może podawać myjka to 50 stopni Celsjusza. Jeśli jest ona wyższa, to może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia podzespołów urządzenia.

Rodzaj pompy w myjce ciśnieniowej

Aby myjka ciśnieniowa mogła działać, potrzebuje sprawnej pompy. Ten element konstrukcyjny budowany jest z trzech rodzajów materiałów. W mało wydajnych myjkach, które co najwyżej mogą poradzić sobie z umyciem roweru, znajdują się najczęściej pompy plastikowe lub kompozytowe. Tak jak jednak wspomnieliśmy, nie wyróżniają się one ani efektywności, ani dobrą jakością. W rankingu myjek ciśnieniowych można znaleźć modele, które posiadają przede wszystkim pompy aluminiowe oraz mosiężne.

Jak widać, wybór dobrej myjki ciśnieniowej nie jest sprawą łatwą i szybką. Przed zakupem warto przeanalizować wszystkie istotne parametry urządzenia, tak aby wybrać model, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb i nie uszkodzi powierzchni przeznaczonych do mycia. Osoby, które szukają sprawdzonych urządzeń ciszących się dobrą opinią, mogą wybrać modele znajdujące się w rankingu myjek ciśnieniowych.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here