Ranking lustrzanek cyfrowych. Top 10 najlepszych modeli

0
361

Chęć udokumentowania tych ważnych i tych codziennych chwil sprawia, że coraz większa ilość osób inwestuje w dobrej klasy aparaty cyfrowe. Kupując je, nie chcą oni nie tylko utrwalać ważne momenty, ale i podwyższać swoje umiejętności fotograficzne. Takie osoby bardzo często jako aparat wybierają lustrzankę. Zakup lustrzanki cyfrowej często też podyktowany jest modą na tego typu aparaty. Wtedy to kupujący nie wiedzą, jakie parametry urządzenia wziąć pod uwagę i kierują się głównie jego cena. Tymczasem inwestując w lustrzankę, warto wybrać model, który pozwoli nam nie tylko na zwykłe cykanie fotek, ale i rozwój umiejętności w tym zakresie. Zobacz jak wybrać lustrzankę cyfrową.

Spis treści

Polecane lustrzanki cyfrowe

Najlepsza lustrzanka cyfrowa do 1300 PLN

Canon EOS 1200D + 18-55 mm DC III

Najlepsza lustrzanka cyfrowa do 1600 PLN

Canon EOS 1300D+18-55mm III + torba + karta

Najlepsza lustrzanka cyfrowa do 1800 PLN

Nikon D3300 + AF-P 18-55 VR

Najlepsza lustrzanka cyfrowa do 2000 PLN

Canon EOS 700D + 18 – 55 mm DC III

Najlepsza lustrzanka cyfrowa do 2500 PLN

Nikon D3300 + 18-105 VR

Najlepsza lustrzanka cyfrowa do 3000 PLN

Nikon D5300 + 18-105 VR

Ile kosztuje lustrzanka cyfrowa?

Przez użytkowników lustrzanka cyfrowa uważana jest za jeden z najlepszych typów aparatów, widać to w rankingach najczęściej wybieranych urządzeń do fotografowania. Wiele osób utożsamia jednak ten typ aparatu z wysoką ceną. Tymczasem cena lustrzanki cyfrowej nie zawsze musi być wysoka. Wszystko zależy od tego, jaki model się wybierze. Najprostszą lustrzankę można kupić już za ok. 1300 zł. Taki aparat powinien wystarczać amatorom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią. Profesjonalne lustrzanki cyfrowe kosztują już o wiele więcej. Ceny najdroższych modeli dochodzą nawet do 25 tysięcy złotych. Trzeba jednak zaznaczyć, że aby móc swobodnie korzystać z funkcjonalności i możliwości, lepiej zainwestować jest w model ze średniej półki, którego cena oscyluje od 2,5 do  tysięcy złotych. Takie tez urządzenia cieszą się największym zainteresowanie według rankingu lustrzanek cyfrowych.

Parametry lustrzanek cyfrowych: na co zwrócić uwagę?

Kupując lustrzankę cyfrową, konieczne jest przenalizowanie wielu parametrów. Pomoc w tym może określenie zarówno swojego poziomu wiedzy o fotografowaniu, jak tego, do czego aparat będzie się wykosztować. Inny zestaw parametrów będzie obowiązywał przy zakupie aparatu do wykonywania zdjęć studyjnych, a innych do plenerowych. Osoby, które szukają uniwersalnej lustrzanki cyfrowej, powinny wypośrodkować te parametry.

Waga i wymiary

Decydując się na zakup lustrzanki, należy pamiętać, że jest to aparat znacznie większy oraz cięższy niż standardowe urządzenie cyfrowe. Sam korpus lustrzanki może ważyć ponad kilogram, a do tego dochodzi jeszcze waga obiektu. W związku z tym, jeśli chce się aparat zabierać ze sobą na długie wędrówki, warto rozważyć swój wybór oraz szukać modelu jak najlżejszego. Dobrze jest też zwrócić uwagę na wymiary. Poszczególne modele mogą znacząco się od siebie różnić. Aktualnie w rankingu lustrzanek dużym zainteresowaniem cieszą się urządzenia o wymiarach 124x96x74,5mm.

Jakość wykonania

Na to, jak lustrzanka jest wykonana, należy zwrócić uwagę już na samym początku procesu zakupowego. Zazwyczaj modele o dobrych parametrach są też stworzone z wysokiej klasy materiałów – nie jest to jednak zasada odbywająca zawsze. Koniecznie więc trzeba zobaczyć, czy tworzywo, z jakiego wykonana jest lustrzanka to to trwałe i odporne na zarysowania. Dobrej jakości lustrzanki cyfrowe posiadają też powłokę antypoślizgową, która ułatwia wykonywanie zdjęć nawet w niesprzyjających warunkach takich jak duży upał czy deszcz. W tanich lustrzankach obudowa zazwyczaj wykonywane jest z plastiku. Osoby, które szukają wyższej klasy aparatu, mogą postawić na te, z obudową ze stopu magnezu. Są one trwałe, odporne na uderzenia, a nawet na upuszczenie urządzenia.

Matryca w lustrzance

Jednym z najważniejszych elementów lustrzanki jest matryca. To ona odpowiada za rejestrowanie obrazu. Aktualnie aparaty tego typu dostępne są z trzema rodzajami matryc. Pierwsze z nich oznaczone są symbolem CDD. Są one spotykane w starszych typach lustrzanek, których cena jest najniższa. Zdjęcia wykonywane przez nie odznaczaj się najwyższą jakością. Wynika to z dużej obecności szumów. Nowsze modele aparatu wyposażone są w matrycę CMOS, która jest tą najpopularniejszą. Gwarantuje ona oszczędne działanie oraz dobrą jakość zdjęć. W profesjonalnych sprzętach zazwyczaj stosuje się matrycę Live MOS, która łączy w sobie wysoką jakość obrazu i nie zużywa wiele prądu. Wybierając matrycę w lustrzance cyfrowej, warto się kierować zasada, że im jest ona większa, tym lepiej. Większa matryca równa się dokładniejszym odwzorowaniu obrazy, pozwala na większą redukcję szumów oraz uzyskanie większej plastyki. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli aparatu zamierza się używać amatorsko, nie ma co inwestować w tę pełnoklatkową. W prywatnym użytku sprawdzają się lustrzanki z matrycą nie pełnoklatkową.

Rozdzielczość lustrzanki cyfrowej

Z matrycą aparatu wiąże się również jego rozdzielczość, czyli liczba fotoczułych komórek, które znajdują się w matrycy. Reguła mówi, że im jest ich więcej, tym większą jest rozdzielczość sprzętów. W matrycach lustrzanek cyfrowych mamy do czynienia z dwoma rodzajami fotoczułych komórek. Pierwszym rodzajem są komórki efektywne, czyli te wykorzystywane do utrwalania obrazu, drugim komórki niewykorzystane, które służą do zapisywania informacji o obrazach. Informacje o rozdzielczości lustrzanki można znaleźć w specyfikacji technicznej urządzenia. Średniej klasy lustrzanki to te posiadające od 12 do 18 Mpx. O aparacie z wyższym parametrem powinny pomyśleć osoby, które fotografowaniem zajmuję się zawodowo lub też chcą swoje zdjęcia drukować w wielkich formatach.

ISO w lustrzance cyfrowej

Kupując lustrzankę, warto również zwrócić uwagę na parametr ISO. Określa on zakres światłoczułości matrycy. Wysokie ISO oznacza, że matryca jest czuła, czyli może robić dobrej jakości zdjęcia nawet przy słabym oświetleniu (bez lampy błyskowej). Trzeba jednak pamiętać, że wysokie ISO oznacza również większą ilość szumów na zdjęciach. W związku z tym w rankingu lustrzanek cyfrowych dla amatorów dominują modele, które posiadają mechanizm regulacji czułości. System ten pozwala na ograniczenie szumów spowodowanych wysoką czułością matrycy. Mechanizm ten dostępny jest w najnowszych modelach aparatów.

Stabilizacja obrazu

Podstawowe modele lustrzanek cyfrowych wyposażone są także w stabilizator obrazu. Umożliwi on wykonywanie nieporuszonych fotografii w każdych warunkach. Stabilizator ten może być zamontowany optycznie w obiektywnie lub mechanicznie w matrycy. Warto również zaznaczyć, że do lustrzanki można mechanizm ten dokupić osobno, występuje on w postaci obiektywu stabilizującego.

Wyświetlacz w lustrzane

Wbrew pozorom wyświetlacz zastosowany w lustrzance to bardzo ważny element aparatu. Dodaj on podgląd tego, co chce się sfotografować oraz wyświetla ustawione parametry. Wobec tak ważnych funkcji warto wyświetlaczowi przyjrzeć się dokładniej. Producenci lustrzanek informacje o wielkości wyświetlacza podają w calach. Większość z aparatów dysponuje takimi od 2,5 do 3 cala. Jest to optymalne wielkość pozwalającą na dobre obejrzenie obrazu. Na rynku dostępne są też lustrzanki z większymi wyświetlaczem, jednak zużywają one o wiele więcej energii. Warto również pamiętać, że w specyfikacji technicznej podawana jest rozdzielczość wyświetlacza. Jego wielkość nie ma jednak wiele wspólnego z jakością zdjęcia. Ten parametr informuje tylko o tym, że jaka jakością będzie się widzieć obraz na małym monitorze.

Oprócz wyświetlacza fotografowany obraz można wysiedlić również w wizjerze. Element ten montowany jest standardowo w każdym urządzeniu. Przed zakupem aparatu warto jednak sprawdzić, ile obrazu pokrywa wizjer. W tanich lustrzankach do użytku amatorskiego zazwyczaj procent ten wynosi ok.95. 100% krycia obrazu występuje już w pół profesjonalnych lustrzankach cyfrowych.

Lampa błyskowa w lustrzance

Tanie lustrzanki cyfrowe dysponują wbudowaną lampą błyskową. Może on pracować w trybie manualnym, automatycznym oraz pozwalającym wyeliminować efekt czerwonych oczu. Do lepszej jakości lustrzanek lampę należy dokupić osoba i dołączyć ją aparatu za pomocą tzw. gorącej stópki. Jest to złącze przeznaczone do podpięcia lampy. Dodatkowa lampa, chociaż przyczynia się do tego, że aparat będzie cięższy, pozwala również na możliwość dalekiego doświetlenia obrazu. Kupując lustrzankę z budowaną lampą błyskową, koniecznie trzeba sprawdzić zasięg jej działania, pozwoli to określić, jak dobrze może ona doświetlić zdjęcia.

Obiektyw w lustrzance

Lustrzanki dla amatorów wyposażone są zazwyczaj w jeden uniwersalny obiekty. W lepszej jakości sprzętach obiekty są dwa, ale ciężko nazwać je profesjonalnymi. Tymczasem należy pamiętać, że to jakiej jakości zdjęcia będzie się wykonywać, zależy właśnie od tego elementu. Warto wiec postawi na aparat z dobrym obiektywem. W rankingu lustrzanek popularnością cieszą się modele z odchylonym obiektywem, który pozwala na wykonywanie zdjęć z nietypowych perspektyw. Często wybieranym modelem jest również lustrzanka z obiektywem sześciokątnym, standardowym oraz teleobiektywem. Każdy z tych rodzajów jest przeznaczony do wykonywania innego rodzaju zdjęć. Zanim więc zainwestuje się w cały zestaw obiektywów do lustrzanek, dobrze jest się zastanowić jakie fotografie najczęściej się wykonuje. Osoby szukające uniwersalnego obiektywu do lustrzanki mogą postawić na ten 28-70 mm, jest on dedykowany wszelkim zastosowaniom i można nim wykonywać różnego rodzaju zdjęcia.

Tryby ekspozycji w lustrzance

Kolejnym ważnym parametrem w lustrzankach cyfrowych są tryby ekspozycji. Odpowiadają one za możliwość właściwego ustawienia przesłony. Podstawowe modele aparatów wyposażone są w kilka takich trybów. Do najczęstszych należą:

  • Tryb P,
  • Tryb A,
  • Tryb S,
  • Tryb M.

Wybór lustrzanki cyfrowej nie jest prostym zadaniem. Dużo problemów stwarza on szczególnie laikom fotografii, którzy nie wiedzą jak odczytywać parametry podawane przez producentów. Najczęściej chcą oni kupić dobrej klasy aparat i wybierają te z najwyższej półki cenowej. O ile technicznie są one dobre, to osoby te nie korzystają ze wszystkich możliwości, które one dają. Wynika to nie tylko z braku wiedzy technicznej, ale i tej o fotografowaniu. Stąd też poszukując lustrzanki dla amatora, lepiej postawić na model ze średniej półki, który będzie dał się w przyszłości udoskonalić, np. poprzez dokupienie dodatkowej lampy błyskowej czy też obiektywów. Pomocą w wyborze optymalnego modelu służy ranking lustrzanek cyfrowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here