Ranking lornetek. Top 10 najlepszych modeli

0
482

Lornetka to taki sprzęt, który kupuje się raz na długie lata. Oznacza to, że przed jej zakupem trzeba poświecić chwilę czasu na wybranie tego najlepszego i trwałego modelu. Dzięki temu będzie można z niej korzystać w różnych sytuacjach np. na wakacjach czy podczas wizyt w teatrze, czy operze. Jednak wiele osób, które chce zakupić dobrą lornetkę, nie wie jakimi parametrami się kierować przy jej wyborze. Wskazanie ich nie jest łatwe, ponieważ należy je uzależnić od tego, do czego lornetka ma być wykorzystywana. Inne elementy należy wziąć pod uwagę kupując lornetkę dla myśliwego, a inne, jeśli szuka się lornetki na wycieczkowe safari. Osoby, które chcą wykorzystywać urządzenie przy wielu sytuacjach, powinny postawić na lornetkę uniwersalną. Zobacz jak ją wybrać.

Spis treści

Polecane lornetki

Najlepsza lornetka do 100 PLN

Celestron UPCLOSE G2 10×25 – ROOF ( 1506740000 )

Najlepsza lornetka do 150 PLN

Celestron 824258/ 71258 LORNETKA UPCLOSE G2 20×50 – PORRO ( 1506860000 )

Najlepsza lornetka do 250 PLN

Bresser Spektar 12×60 Porro (8910140)

Najlepsza lornetka do 400 PLN

Celestron SKYMASTER 15×70 ( 1501110000 )

Najlepsza lornetka do 500 PLN

Nikon Aculon A211 12×50

Najlepsza lornetka do 750 PLN

Nikon Aculon T11 8-24×25 (czarny)

Najlepsza lornetka do 1000 PLN

Nikon ACTION EX 16×50 CF

Najlepsza lornetka do 1500 PLN

Nikon Monarch 5 10×42

Najlepsza lornetka do 2000 PLN

Nikon Monarch 7 8×42

Rodzaje lornetek

Lornetki dzieli się ze względu na ich budowę.  W tym zakresie mówimy o:

  • lornetkach prostych – są to urządzenia o mało skomplikowanej budowie; wykorzystywane są one przede wszystkim na imprezach masowych oraz w teatrze; są one również bardzo często wybierane przez osoby, które szukają niskobudżetowego rozwiązania;
  • lornetkach peryskopowych – ten typ urządzenia jest nazywany również lornetę nożycową; składa się z dwóch peryskopów, które połączone są statywem w układzie litery V; lornetka peryskopowa pozwala obserwować odległe obiekty;
  • lornetkach pryzmatycznych – budowa tego typu lornetki opiera się na pryzmacie, który pozwalają na dobre widzenie, chociaż obiektywy są rozstawione szerzej niż ludzkie oczy.

Budowa lornetki

Aby móc wybrać dobrą lornetkę na początek trzeba wiedzieć, z czego się ona składa. Pomoże to na lepsze zrozumienie jej działania, a co za tym idzie sprawdzenie najważniejszych parametrów w czasie wyboru urządzenia. Przy budowie lornetki najważniejsze są trzy elementy: obiektyw, okular oraz pryzmat. Z tymi trzema elementami wiążą się także podstawowe parametry urządzenia. Każdy z nich montowany jest w odpowiedniej obudowie, która najlepiej, jeśli jest wykonana z wysokiej jakości materiałów.

Obiekty w lornetce

Chcąc zakupić dobrą lornetkę, należy przyjrzeć się obiektywowi. Od jego rozmiarów oraz jakości zależy, ile światła będzie zbierana przez lornetkę, a więc jak będzie jakość uzyskiwanego obrazu oraz jego rozdzielczość. Najwięcej światła zbierają duże obiekty, one też mają największą rozdzielczość. Obiektyw w lornetkach składa się z kilku soczewek. W standardowych modelach mamy do czynienia z dwiema soczewkami, które wykonywane są z różnego rodzaju szkła. W  dobrej jakości lornetkach z wyższej półki soczewek jest więcej.

Okular w lornetce

Okular w lornetce to ten element, który bezpośrednio odpowiada za obserwowanie obrazu wytworzonego przez obiektyw. Tanie lornetki zawierają jedną soczewę w okularze. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie. W rankingu lornetek przede wszystkim spotkać możemy urządzania lepszej jakości posiadające co najmniej trzy soczewki. Najlepsze i profesjonalne lornetki mogą mieć nawet pięć soczewek, które skupione są w dwóch lub  trzech grupach.

Pryzmat w lornetce

Obraz, który wytwarzany jest w obiektywie, jest tym odwróconym. Aby mógł on docierać do okularu we właściwej formie, konieczne jest zastosowanie w urządzeniu pryzmatu. To ten element odpowiada za odwrócenie obrazu i sprawia, że w okularze nie oglądamy tego, który jest do góry nogami. Pryzmat w lornetce umieszczona jest pomiędzy okularem a obiektywem. Aktualnie na rynku jest kilka rodzajów pryzmatów do lornetek. Każdy z modelu zbudowany jest ze szkła i posiada nachylone do siebie ściany. Są one płaskie i występuje w ilości co najmniej dwóch. W rankingu lornetek znajdziemy przede wszystkim urządzenia, w którym występuje pryzmat porro. Jest on najpopularniejszy i najtańszy. W konstrukcji porro pryzmaty nie są montowane w jednej linii z obiektywem, co pozwala na uzyskanie lepszego obrazu. Dzięki oryginalnemu ułożeniu pryzmatów uzyskuje się trójwymiarowość uzyskiwanych obrazów. Jednak ten typ pryzmatów nie jest idealny. Lornetki z nimi są zazwyczaj dość duże oraz łapią ostrość w stosunkowo dużej odległości od obiektu.

Alternatywą są lornetki z pryzmatem roff, czyli dachowym. W tym wypadku pryzmat ustawiany jest na równej linii z okularem. Budowa konstrukcji przypomina połączone ze sobą tuby. Dzięki temu jest zwarta. Pryzmaty dachowe wykorzystywane są w małych lornetkach wykorzystywanych głównie przez ornitologów czy myśliwych. Światło w nich jest rozszczepione na dwie wiązki i dopiero w następnym etapie łączone w jedną. Lornetki z pryzmatami roff są poręczniejsze, precyzyjniejsze oraz wykonywane z wysokiej jakości materiałów, przez to tez są o wiele droższe. Ich wysoka cena sprawia, że nie cieszą się one zbyt dużą popularnością w rankingu lornetek.

Parametry lornetek

Chcąc kupić dobrą lornetkę, warto również zwrócić uwagę na kilka mniej znanych, ale równie istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest powiększenie. Parametr ten mówi o tym, ile razy obserwowany obiekt będzie powiększony przez lornetkę, a co za tym idzie, o ile będzie większy od tego, który widzimy gołym okiem. Powiększenie w dużej mierze zależy od wielkości obiektywu. Skupiając się na tym parametrze, najlepiej jest zachować umiar. Zbyt duże powiększenie, a więc ogromny obiektyw sprawia, że lornetka jest nieporęczna i niepraktyczna. Z powiększeniem ściśle wiąże się średnica obiektywu lornetki. Jest ona wyrażana w milimetrach i mówiąca o tym, ile światła będzie skupiać soczewka. Średnica wpływa również na większość powiększenia. Jak pokazuje ranking lornetek, największym zainteresowaniem cieszą się urządzenia mające średnicę od 25 do 63 milimetrów. Pozwala to na wygodne obserwowanie oddalonych obiektów. Mniejsze średnice nie są polecane, ponieważ nie pozwala na obserwowanie w utrudnionych warunkach oświetleniowych np. o zmroku. Należy pamiętać, że średnica obiektywu oraz powiększenie są podawane razem i zapisywane w formacie np. 6×45, pierwsza z cyfr mówi o tym, ile razy powiększony jest obraz, druga o średnicy obiektywu.

Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze lornetki jest odstęp źrenicy wyjściowe. Parametr określa, w jakiej maksymalnej odległości może się znajdować oko od okularu lornetki, aby móc dobrze widzieć. Zakresie ten wynosi od 10 do 27 milimetrów. Jak widać w rankingu lornetek, najchętniej wybierane są urządzenia, które umożliwiają dobrą widoczność przy odległości 20 milimetrów. Pozwalają na to przede wszystkim lornetki z dużym okularem. Im jest on większy, tym jasności obrazy jest większą, a oglądający widzi mniej błędów. Na odstęp źrenicy wyjściowej szczególną uwagę powinny zwrócić osoby noszące okulary. Przy ich noszeniu odstęp oka od lornetki zawsze jest większy, niż u osób, które ich nie noszą.

W następnej kolejności kupując lornetkę, trzeba skupić się na liniowych oraz kątowych pola widzenia. Pozwoli to dowiedzieć się jaki obszar może objąć lornetka. Pole liniowe podawane jest w specyfikacji technicznej w metrach na 1000m, a pole kątowe w stopniach. Pole widzenia maleje wraz z powiększeniem się obrazu.

Na koniec należy przeanalizować wskaźnik sprawności zmierzchowej, która mówi o tym, jak urządzenie będzie sprawdzać się przy słabym oświetleniu.

Podstawowe funkcje lornetki

Wybierając dobrą lornetkę, nie można również pominąć podstawowej funkcji, w jaką wyposażone są nawet podstawowe urządzenia. Jest nią regulacja ostrości. W jej przypadku mamy do czynienia z regulacją centralną lub indywidualną. Regulacja centralna oznacza, że ostrość regulowana jest przez jedno pokręteł dla obu okularów, natomiast lornetki z regulacją indywidualną wyposażone są w dwa pokrętła, po jednym dla jednego z okularów. W dobrej jakości lornetkach można spotkać również autofocus, który pozwala na automatyczne ustawienie ostrości w ciągu kilku chwil.

Rodzaj szkieł i muszli w lornetkach

Przy wyborze lornetki można również spotkać się z różnymi rodzajami szkieł. Decydują one o stopniu przenikania światła. W podstawowych modelach ze średniej półki cenowej stosuje się zazwyczaj szkła o oznaczeniu Bk7 lub BaK4. Zastosowane szkła ochraniane są tzw. muszlami. Dzięki nim nie dotyka się bezpośrednio okularu. Wpływa to na to, że zwiększa się odległość szkieł od oczu. Przeszkadza to przede wszystkim osobom ze słabym wzrokiem, które nie mogą zbliżyć oczu bezpośrednio do lornetki. Jeśli ma się taki problem, warto szukać modeli, które mają wykręcane muszle oczne lub gumowe, które pozwalają na wywijanie. Dla lepszego komfort dobrze jest również postawić na lornetki z tzw. wypełnieniem z azotu lub argonu. Wypełnienie to zapobiega parowaniu szkieł.

Obudowa lornetki

Lornetka zazwyczaj jest sprzętem, który wykorzystywany jest w ekstremalnych warunkach. Stąd też obudowa urządzenia powinna być wykonana z trwałych i solidnych materiałów. Najlepiej, jeśli zabezpieczona jest antypoślizgowymi elementami z gumy. Przydatną funkcjonalnością jest również wodoodporna obudowa. Taka przydaje się, jeśli lornetkę będzie chciało się zabierać na polowania, wycieczki czy w góry. Pozwoli na korzystanie z niej nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, czyli podczas deszczu czy śniegu.

Ile kosztuje lornetka?

Ceny lornetek są bardzo zróżnicowane. Podstawowe modele można kupić bardzo tanio. W sklepach standardowe lornetki bez rozbudowanych funkcji oraz oferujące nie najlepszy obraz dostępne są od 50 złotych. Na drugim biegunie znajdują się profesjonalne przyrządy optyczne, które mogą kosztować nawet ponad 10 tysięcy złotych i dostępne są w wersji dziennej oraz nocnej. Ze specjalistycznych lornetek zazwyczaj korzystają myśliwi czy ornitolodzy.  Jeśli jednak szuka się uniwersalnej lornetki do użytku prywatnego i nie ma się specjalistycznych wymagań co do niej, można zainwestować w urządzenie w przedziale 100-300 złotych. Gwarantuje ono dobrą jakość obrazu oraz podstawowe funkcjonalności. Osoby, które mają problem w wyborze dobrej lornetki wśród sklepowej oferty, pod uwagę mogą wziąć opinie faktycznych użytkowników danych modeli. Pomoże to w podjęciu decyzji oraz sprawi, że dowiedzą się one, jak lornetka sprowadza się w rzeczywistości. Takie opinie można znaleźć m.in. w rankingu lornetek.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here