Ranking Laptopów dla Graczy 2018

0
1970

Jeszcze do niedawna laptopy nie były sprzętem, na jakim można byłoby grać w zaawansowane gry komputerowe. Mocą obliczeniową  oraz parametrami znacznie odbiegały do tradycyjnego peceta, przez co gracze spoglądali na nie bardzo rzadko. Dziś producenci laptopów wyposażają je w podzespoły, które potrafią zapewnić takie same parametry, jak te spotykane w komputerach stacjonarnych. Sprawia to, że na sklepowych półkach pokazały się laptopy dla graczy. Spełniają one ich wysokie wymagania i z powodzeniem mogą zastąpić komputer stacjonarnych. Zanim jednak zdecyduje się na taką zamianę, należy dokładnie przeanalizować parametry poszczególnych modeli i zastanowić się, jaki laptop będzie dla nas odpowiedni. Jeśli na sprzęcie zamierza się grać tylko w proste rozgrywki, w których efekty graficzne odgrywają drugorzędną rolę, nie ma sensu i inwestować w drogi laptop do gier. Z takimi aplikacjami poradzi sobie podstawowe urządzenie w cenie do 2000 złotych wyposażone w dedykowaną kartę graficzną. W przypadku, gdy chcemy na laptopie odpalać najnowsze tytuły, konieczne staje się zakupienie specjalistycznego sprzętu.

Spis treści

Polecane laptopów dla graczy

Najlepszy laptop dla gracza do 1500 PLN

Lenovo IdeaPad 110-15ACL 15,6″ A6-7310 – 4GB RAM – 500GB Dysk – Win10

Najlepszy laptop dla gracza do 2000 PLN

Acer Aspire 3 A315 15,6″ Intel® Core™ i3-6006U – 4GB RAM – 500GB Dysk – Win10

Najlepszy laptop dla gracza do 2500 PLN

Dell Inspiron 15 5567 15,6″ Intel® Core™ i3-6006U – 4GB RAM – 256GB Dysk – R7M440 Grafika – Win10

Najlepszy laptop dla gracza do 3000 PLN

HP Pavilion 15-cc502nw 15,6″ Intel® Core™ i5-7200U – 8GB RAM – 1TB Dysk – GF940MX Grafika – Win10

Najlepszy laptop dla gracza do 3500 PLN

Laptop MSI GV62 7RC-019XPL

Najlepszy laptop dla gracza do 4000 PLN

Dell Inspiron 15 7560 15,6″ Intel® Core™ i5-7200U – 8GB RAM – 256GB Dysk – GF940MX Grafika – Win10

Najlepszy laptop dla gracza do 4500 PLN

Lenovo Legion Y520-15 15,6″ Intel® Core™ i7-7700HQ – 8GB RAM – 1TB Dysk – GTX1050 Grafika – Win10

Najlepszy laptop dla gracza do 4500 PLN

MSI GL72M 7RDX-828PL 17,3″ Intel® Core™ i5-7300HQ – 8GB RAM – 1TB+128GB Dysk – GTX1050 Grafika – Win10

Najlepszy laptop dla gracza do 5000 PLN

MSI GL62 7RD-614PL 15,6″ Intel® Core™ i7-7700HQ – 8GB RAM – 1TB Dysk – GTX1050 Grafika – Win10

Parametry laptopa dla graczy

Wybierając typowego laptopa dla gracza, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim parametry urządzenia. Im będą one lepsze, tym więcej gier, szczególnie tych najnowszych będzie można na nim otworzyć. Dobry laptop do gier to również urządzenie, które pozwoli cieszyć się występującymi w rozgrywkach efektami graficznymi. Oznacza to, że szukając notebooka dla graczy, trzeba rozejrzeć się za modelem posiadającym szybki procesor oraz odpowiednią ilość pamięci operacyjnej RAM. Istotna jest również zastosowana karta graficzna. Warto wybierać tę wydajną i dedykowaną o najwyższych osiągach, która oznaczana jest symbolem GTX. Takie parametry laptopa sprawiają, że jego cena jest wyższa od tej, którą trzeba byłoby zapłacić za standardowe urządzenie, służące do przeglądania Internetu i obsługi programów biurowych. Jak pokazuje ranking laptopów dla graczy, jego średnia cena wynosi ok. 4000 złotych.

Czy opłaca się kupować laptopa do gier?

Wielu graczy zastanawia się, czy zakup laptopa będzie dobrą inwestycją. Obawiają się oni, że będzie on mało wydajnym sprzętem, który organiczny możliwości gry w najnowsze i wymagające tytułu. Trzeba jednak pamiętać, że nowoczesne technologia pozwala na zamknięcie podzespołów o dużej mocy obliczeniowej w bardzo małych obudowach. Dzięki temu laptop dla graczy niewiele różni się od komputera stacjonarnego, a przy tym oferuje dodatkowe zalety. Do tych, które są najczęściej wymieniane, zalicza się mobilność, której w żaden sposób nie zapewni klasyczny pecet. Laptop do gier można zabrać ze sobą w podróż i cieszyć się wirtualnymi rozgrywali w czasie wakacji czy innego typu podróży. Przemieszczenie laptopa umożliwiają jego kompaktowe rozmiary. Doceniają je również te osoby, które w domu mają niewiele miejsca. Warto również wspomnieć, że laptop dla graczy to sprzęt energooszczędny. Działając na najwyższych parametrach, zużywa on o wiele mniej prądu niż tradycyjny sprzęt stacjonarny. Wszystko to sprawia, że nie ma co obawiać się zakupu laptopa do gier i postrzegać go jako gorszego sprzętu.

Karta graficzna w laptopie do gier

Chcąc kupić dobrego laptopa do gier, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka jego elementów. Pierwszy z nich jest karta graficzna. Mocna i wydajna, ale oznaczona symbolem GPU nie oznacza, że będzie można otworzyć i grać w każdą grę. Karta graficzna w laptopie do gier powinna zapewniać płynność wyświetlanego obrazu oraz móc sprostać dynamicznym efektom graficznym. W związku z tym dedykowanymi modelami są te, które działają szybko i wydajnie. Zazwyczaj w laptopach dla graczy stosuje się karty oznaczone symbolem GTX. Analizując parametry tego podzespołu, dobrze jest również zwrócić uwagę na ilość pamięci, jaką dysponuje karta. Im będzie ona większa, tym proces przetwarzania obrazu będzie szybszy. W dobrych laptopach dla graczy stosuje się karty graficzne o minimalnej pamięci 2 GB, natomiast, aby grać w nowoczesne gry, należy zainwestować w kartę z 4 GB pamięci. Pozwoli to na toczenie rozgrywek w wysokiej rozdzielczości.

Pamięć RAM w laptopie dla gracza

Laptop dla gracza to przede wszystkim ten o dużej wydajności. Za nią natomiast odpowiada ilość wbudowanej pamięci RAM, czyli tej operacyjnej. Jej zadaniem jest przechowywanie i przetwarzanie danych niezbędnych do prawidłowego działania procesora. Im większa jest ilość pamięci RAM, tym szybciej laptop będzie mógł wykonywać zaplanowane działania. W urządzenia dedykowanych graczom zazwyczaj stosuje się pamięć RAM o pojemności  8 GB. Szukając laptopa dla gracza wysokiej jakości, spotkać można się z modelami, które ten parametr mają na poziomie 16 lub nawet 32 GB. Oferuje to szybką i niczym niezakłóconą pracę, nawet przy graniu w najnowsze produkcje.

Procesor w laptopie dla gracza

Procesor to kolejny element laptopa dla gracza, który jest niezwykle istotny. Od jego mocy obliczeniowej zależy wykonywanie poszczególnych operacji, a więc prędkość ogólna komputera. Najnowsze tytuły gier komputerowych do uruchomiania potrzebują bardzo szybkiego procesora, który będzie wspierał działania pozostałych podzespołów. W rankingu laptopów dla graczy przede wszystkim spotkamy urządzania z CPU marki Inter i serii Core i5 lub 6. Osoby, które mają ponad standardowe wymagania, powinny wybierać sprzęty, które wyposażone są w procesor Intel Core i7, czyli ten najnowszej generacji. Przy wyborze procesora do laptopa należy pamiętać, że słaby może znacznie ograniczać działanie nawet najwydajniejszej karty graficznej.

Dysk twardy w laptopie dla gracza

W laptopie do gier ważny jest również dysk twardy, a dokładnie jego szybkość. Odpowiadania pozwala na łatwiejszy dostęp do zapisanych danych, a co za tym idzie, podwyższa komfort użytkowania sprzętu. W laptopach do gier stosuje się zazwyczaj dyski na talerzach magnetycznych. Polecanymi parametrami w przypadku tego podzespołu jest pojemności 500 GB oraz szybkość 72000 obrotów na minutę. Alternatywą dla tradycyjnych dysków są te SSD. Umożliwiają one bardzo szybki zapis oraz odczyt danych stosowanych w grach komputerowych. Co do zasady dyski SSD są jednak mniejsze od tych HHD oraz droższe. Stąd też polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie w laptopach do gier dwóch dysków: klasycznego i SSD. Przy takim rozwiązaniu jeden z nich służy do zapisywania danych, a drugi (ten szybszy) do przechowywania gier.

Układ chłodzenia w laptopie do gier

Szukając dobrego laptopa do gier, nie można również zapominać o układzie chłodzenia. Praca na wysokich obrotach sprawia, że poszczególne podzespoły osiągają bardzo wysokie temperatury i konieczne jest ich chłodzenie. Zazwyczaj w laptopach dla graczy rozbudowane układy chłodzenia zastępują napędy optyczne, czyli te pozwalające na odtwarzanie i nagrywanie płyt DVD i CD. Jeśli ten element wyposażenia sprzętu jest potrzebny graczowi, powinien on pomyśleć o dokupieniu zewnętrznego napędu, a nie rezygnować z zaawansowanego chłodzenia. Zewnętrzny napęd można potraktować jako dodatkowe akcesorium, podobne do słuchawek z mikrofonem, wydajnej myszki i podstawki chłodzącej. Gracze do laptopów często kupują również klawiatury, czy wzmocnione zawiasy ekranu. Wszystko to ma sprawić, że toczenie wirtualnych rozgrywek będzie jeszcze przyjemniejsze.

System operacyjny w laptopie dla gracza

Wybór laptopa dla gracza powinien również obejmować sprawdzenie systemu operacyjnego, na jakim działa komputer. Pełni on bardzo ważną rolę. Na rynku można dostać urządzania działać na różnych wersjach Windowsa, z czego najnowsza jest 10, jak i na apllowskim OS X. Należy pamiętać, że starsze, ale dalej kultowe tytuły wirtualnych rozgrywek, nie zawsze będą mogły zostać uruchomione na najnowszym systemie. Stąd też konieczne jest zapoznanie się z możliwościami konkretnych systemów i wybranie tego, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb. W rankingu laptopów dla graczy dużą popularnością cieszą się komputery z systemem operacyjnym Windows 8 lub 8.1, czyli te starszej generacji niż najnowsza 10. Szukając jednak komputera, który uruchomi i starsze i nowsze produkcje warto postawić na Windows 7, który jest dość często aktualizowany i wyróżnia się uniwersalnością oraz niską awaryjnością.

Przekątna ekranu w laptopie dla gracza

W przypadku laptopa do gier liczy się nie tylko wydajność poszczególnych wewnętrznych podzespołów, ale także i komfort użytkowania samego sprzętu. Za ten odpowiada między innymi przekątna ekranu. To na nim bowiem widać wydarzenia rozgrywające się w grze. Matryca w laptopie dla gracza powinna wyświetlać obraz w standardzie Full HD, a sam ekran powinien mieć wysoka rozdzielczość. Ta minimalna to 1920×1080 pikseli. Sprawi to, że wszystkie efekty graficzne będę dobrze odwzorowywane. Szukając dobrego laptopa do gier, można również postawić na modele obsługujące standard 4k (w ich przypadku rozdzielczość wynosi 4096 x 3112 piksele).

Analizując ekran i matrycę laptopa do gier, warto też pochylić się nad przekątną ekranu. Im będzie ona większa, tym więcej szczegółów będzie można dojrzeć na wyświetlaczu. Jak pokazuje ranking laptopów dla graczy, najczęściej wybierane są urządzenia o przekątnej 15,4 lub 17,3 cala. Warto jednak wiedzieć, że im dłuższa jest przekątna, tym cięższe jest urządzenia. Waga laptopa dla gracza 17,3 cala może dochodzić nawet do 4 kilogramów. Oznacza to, że transport takiego urządzenia nie należy do najbardziej komfortowych.

W zakresie ekranu gracz musi podjąć również decyzję czy matryca ma być błyszcząca, czy matowa. Ta pierwsza oferuje żywsze i intensywniejsze kolory i jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Jednak je poważnymi wadami jest to, że utrudnia ona granie przy zmieniających się warunkach oświetleniowych oraz może być szkodliwa dla wzroku. Matryca matowa to ta droższa, która zapewnia ochronę wzroku (nie męczy tak oczu, więc pozwala na długie godziny grania) oraz niezakłóconą pracę przy różnych warunkach oświetleniowych. Do wad matrycy matowej zalicza się jednak to, że kolory na ekranie mogą wydawać się wyblakłe, a w niektórych przypadkach może nastąpić redukcja ostrości.

[Głosów:6    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here