Ranking Lamp Błyskowych

0
361

Kupując aparat fotograficzny, sprawdzamy szereg jego parametrów oraz funkcji. To one wpływają na komfort użytkowania sprzętu oraz na  jakość wykonywanych zdjęć. Jedną z podstawowych funkcjonalności każdego nowoczesnego aparatu fotograficznego jest lampa błyskowa. Niestety jak pokazują parametry tego elementu, są to zazwyczaj słabe urządzenia. Sprawdzają się jedynie do doświetlania zdjęć wykonywanych w świetle dziennym i słabo radzą sobie w przypadku fotografii nocnej. Dlatego też osoby, którym zależy na wykonywaniu dobrych zdjęć nocą, decydują się na zakupienie zewnętrznej lampy błyskowej. Ta, która jest odpowiednio dobrana, może stanowić główne źródło światła. Wybór dobrej lampy błyskowej nie jest jednak łatwy. Producenci oferują różne jej rodzaje, a także urządzenia o odmiennych parametrach. Poznaj ranking lamp błyskowych i zobacz, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Czy warto kupić zewnętrzną lampę błyskową?

Pierwszym pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, jest to czy opłaca się w ogóle zakupić zewnętrzną lampę błyskową. O takim zakupie powinni pomyśleć wszyscy ci, którzy wykonują dużo zdjęć wieczorem, w nocy lub przy słabym świetle, a przy tym zależy im na wysokiej jakość fotografii. Jeśli zdjęcia wykonuje się tylko na dorocznych wakacjach i to w dzień, nie zależy nam na tym, aby były one wysokiej klasy, zakup zewnętrznego urządzenia można sobie odpuścić. W kolejnych krokach należy ustalać, do jakiego aparatu chce się zakupić urządzenia. Na sklepowych półkach znajdziemy zarówno lampy błyskowe do lustrzanki, jak i do aparatu kompaktowego. Ważne jest także przemyślenie, jakie zdjęcia będzie się chciało wykonywać przy użyciu zewnętrznej lampy błyskowej. Pozwoli to określić, jak duży obszar ma ona oświetlać, czy ma obijać błysk od ścian i sufitów, czy będzie działać sama, czy też wspomagana będzie drugą lampą.

Rodzaje zewnętrznych lamp błyskowych

Zewnętrzne lampy błyskowe można spotkać w ofercie niemal każdego producenta sprzętu fotograficznego. Poszczególne sprzęty różnią się od siebie zaawansowaniem, posiadanymi funkcjami, ceną oraz przeznaczeniem. Wyszczególnione w rankingu lamp błyskowych urządzenia możemy podzielić na:

  • proste lampy błyskowe zewnętrzne – produkowane są one zarówno do aparatów kompaktowych, jak i lustrzanek; pośród innych urządzeń tego typu wyróżniają się nie wielkością, wagą oraz własnym zasilaniem; podstawowe lampy błyskowe zazwyczaj działają na baterie, co pozwala ograniczyć zużycie głównego akumulatora aparatu przy wykonywaniu zdjęć; ze względu na podstawowe możliwości lampa błyskowa tego typu posiada wiele wad, które obniżają jej skuteczności oraz komfort użytkowania; przede wszystkim rzadko można spotkać się z urządzeniami, które pozwalają na zmianę położenia palnika i ustawianie go w różnych pozycjach; obracanie go jest możliwe tylko i wyłącznie w pionie, dlatego też błysk może się obijać tylko do sufitu (jeśli aparat trzyma się poziomo); proste lampy błyskowe do aparatu to również niewielka moc; jak pokazuje ranking zewnętrznych lamp błyskowych, najczęściej spotykamy modele o sile przewodniej 20; małe lampy błyskowe nie pozwalają również do odpowiedniego doświetlenie dużych pomieszczeń;
  • półprofesjonalne lampy błyskowe zewnętrzne – są to urządzenia posiadające większe możliwości niż te typu prostego; przeznaczone są one do współpracy zarówno ze sprzętem amatorskim, jak i półprofesjonalnym; stosuje się je głównie przy lustrzankach; zaletą półprofesjonalnych lamp błyskowych jest możliwość obracania palnika we wszystkich kierunkach; dzięki temu ma się możliwość uzyskania odbicie światła i od sufitu i od ściany; stopieni operowania palnikiem różni się w zależności od wybranego modelu; w rankingu lamp błyskowych standardowo można spotkać głowicę do obracania w pionie o 180 stopni i w poziomie o 90 stopni; funkcje te pozwalają na ustawienie błysku w dowolną stronę; lampa błyskową z pochylonym palnikiem ma wiele zalet; to tych najważniejszych należy to, że na zdjęciach nie ma efektu czerwonych oczu, czy płaskiego światła; półprofesjonalne lampy błyskowe wyposażone są również z zoom, co pozwala na modyfikację kąta emitowane błysku w zależności od wybranej ogniskowej obiektywu zmiennoogniskowe; standardem jest zoom obejmujący 24-120 milimetrów; oprócz tego w lampach tej klasy znajdziemy wspomagania ogniskowych; liczba przewodnia w sprzęcie półprofesjonalnym wynosi od 35-45 i właściwie tylko ona odróżnia go od profesjonalnych lamp błyskowych; lampami tego typu bez problemu można wykonywać zdjęcia w małych i średnich pomieszczeniach, problem można napotkać przy profesjonalnych zdjęciach ślubnych czy biznesowych robiących w dużych obiektach;
  • profesjonalne lampy błyskowe zewnętrzne – ten typ sprzętu przeznaczony jest dla profesjonalistów, którzy na co dzień wykonują zdjęcia lustrzanką; najważniejszą cechą sprzętu jest możliwość sterowania pracą więcej niż jednej zewnętrznej lampy błyskowej; praca na takich urządzeniach charakteryzuje się dużą swobodą przede wszystkim przy zmianie położenia głowicy; zaletą profesjonalnej lampy błyskowej jest również jej krótki czas ładowania; warto również wspomnieć, że lamp tej klasy są uszczelnione, dzięki czemu umożliwiają wykonywanie zdjęć nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych; co ważne dla profesjonalnych fotografów mają też większą moc, która mieści się w przedziale od 50 do 60; decydując się na taki zakup, trzeba jednak liczyć się z dużym wydatkiem; cena profesjonalnej lampy błyskowej to ponad 1500 złotych; warto także pamiętać, że urządzenia te są dość duże i ciężki, ważą ok. pół kilograma, stąd też są mało poręczne i ciężko je zabierać ze sobą, chociażby na wakacje.

Rodzaje zewnętrznych lamp błyskowych – sposób montażu

Zewnętrzne lampy błyskowe różnią się od siebie nie tylko ze względu na stopień zaawansowania i możliwość, jakie dają, ale także i sposobem montażu. W tym zakresie w rankingu lamp błyskowych można odnaleźć modele:

  • instalowane z boku aparatu fotograficznego – są to najpopularniejsze i najczęściej spotykane lampy błyskowe; posiada ono wiele zalet, które ważne są zarówno dla amatora, jak i profesjonalisty; dzięki temu, że lampa nie jest w osi obiektywu, zmniejsza się ryzyko wystąpienia efektu czerwonych oczu, dodatkowy uchwyt zwiększą również stabilność całego zestawy; lampy błyskowe montowane z boku są jednak dość ciężkie i mało poręczne.

Jak wybrać dobrą lampę błyskową?

Kupując lampę błyskową, przede wszystkim należy pamiętać, że nie każde urządzenie będzie pasować do danego aparatu. Lampy nie są uniwersalne, stąd konieczność zakupienia tej kompatybilnej z posiadanym sprzętem. Najprościej i najbezpieczniej jest postawić na zewnętrzną lampę błyskową tej samej marki co aparat. Warto jednak w pomnieć, że w rankingu lamp błyskowych można także spotkać urządzania niezależnych producentów. Mimo że przystosowują oni swoje produkty do konkretnych aparatów, to nie zawsze są one zgodne z najnowszym oprogramowaniem. Decydując się na zakup lamy innej marki niż aparat, trzeba liczyć się więc z tym, że regularnie będzie trzeba aktualizować jej oprogramowanie fabryczne.

Najważniejsze parametry zewnętrznej lampy błyskowej – liczba przewodnia

Kupując lampę błyskowa, trzeba zwrócić uwagę nie tyko na to, czy pasuje ona do aparatu, ale i na jej parametry. Tym najważniejszym jest liczba przewodnia. Określa ona moc urządzenia Im liczba ta jest większa, tym silniejsze światło daje lampa. Parametr ten podawany jest przez producentów w metrach, na które dany sprzęt wysyła światło wystarczające do poprawnego oświetlenia matrycy o czułości 100 ISO. Wielkość tego parametru należy dobrać do rodzaju zdjęć, jakie chce się wykonywać. W przypadku fotografii robionych w świetle dziennym lub zdjęć portretowych/produktowych wystarczy lampa z liczbą przewodnią 20. Liczba przewodnia w okolicach 40 to konieczność, jeśli chce się wykonywać dobrze doświetlone zdjęcia w średniej wielkości pomieszczeniu np. pokoju. Lampa błyskowa o dużej mocy będzie potrzeba w przypadku zdjęć wykonywanych w dużych pomieszczeniach np. w kościołach, salach bankietowych czy konferencyjnych. Sprzęt o liczbie przewodniej przekraczającej 50 stosuje się również przy wykonywaniu zdjęć reporterskich.

Zoom w lampie błyskowej

Wybierając półprofesjonalną lampę błyskową, należy przyjrzeć się dodatkowym elementom i funkcjonalnością, z których najważniejszy jest zoom. Standardowy obejmuje on zakres podstawowego obiektywu, czyli 24-85 milimetrów. W lepszej jakości lampach spotykamy mechanizm nachylenia kąta emisji światła o szerszym zakresie, który dochodzi nawet do 200 milimetrów.

Podświetlanie punktów AF

W rankingu lamp błyskowych dużą popularnością cieszą się modele wyposażone  podświetlanie punktów AF. Pozwalają one na automatyczne nastawienie ostrości w złych warunkach oświetleniowych. Cały proces odbywa się za pomocą specjalnej lampy, która emituje promienie podczerwone. W tanich lampach błyskowych z podświetleniem AF, działa ono na dystansie ok. 3 metrów. Lampy półprofesjonalne czy profesjonalne mogą oświetlać cały kadr.

Zasilanie zewnętrznej lampy błyskowej

Ważnym elementem, którego nie można pominąć przy zakupie, jest zasilanie lampy błyskowej. Zazwyczaj w tego typu urządzeniach mamy od czynienia z zasilaniem bateryjnym. Lampa działa na 2 lub 4 baterie, które można zastąpić akumulatorami o większej pojemności. Warto na takie postawić, dzięki temu z pomocą lampy będzie można jednorazowo wykonać większą ilość zdjęć. W lepszej jakości lampach błyskowych producenci umożliwia podłączenie do zewnętrznego zasilania z battery packa.

Zakup lampy błyskowej ma podwyższyć komfort wykonywania zdjęć oraz jakość samych fotografii. Będzie to jednak możliwe, tylko jeśli zakupi się sprzęt pasujący do posiadanego aparatu oraz wyposażony w odpowiednie funkcje. Możliwości jest dużo. Na rynku spotkać można podstawowe i tanie lampy błyskowe, które dedykowane są amatorom, jak w pełni profesjonalnej sprzęty dla zawodowców. Wybór trzeba uzależnić od tego, jak często i jakiej jakości zdjęcia chce się wykonywać. Należy przy tym pamięć, że im bardziej profesjonalna lampa, tym wyższa jest jej cena. Standardowe lampy można kupić od ok. 300 złotych. Wraz z ich profesjonalizacja cena rośnie. W rankingu lamp błyskowych można znaleźć atrakcyjne model cieszące się dobrymi opiniami dla amatorów, półprofesjonalistów oraz zawodowców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here