Ranking klawiatur dla graczy. Top 10 najlepszych modeli

0
357

Fani gier komputerowych, aby móc w pełni cieszyć się rozgrywką, swój sprzęt powinni wyposażyć w odpowiednie akcesoria. To z ich pomocą mogą szybko reagować na powstałe w fabule zdarzenia oraz komunikować się z zespołem. Źle dobrane i kiepskiej jakości akcesoria komputerowe sprawią, że każda rozgrywka będzie męcząca i mało udana. Oznacza to, że zakup takich akcesoriów jak np. klawiatury powinien być gruntownie przemyślany. Klawiatura dla gracza to model, który niewiele ma wspólnego z tym tradycyjnym używanym w biurach. Różni się nie tylko funkcjonalnością, ale i cena. Dobrej jakości klawiatura do gier to wydatek rzędu kilkuset złotych. Zanim jednak je wyda, należy sprawdzić, czy wybrany model jest tym odpowiednim. W tym pomoże wykaz najważniejszych parametrów klawiatury dla graczy.

Spis treści

Polecane klawiatury dla graczy

Najlepsza klawiatura gamingowa do 25 PLN

Esperanza TK105

Najlepsza klawiatura gamingowa do 50 PLN

Fury Spitfire US (NFU-0868)

Najlepsza klawiatura gamingowa do 75 PLN

Tracer Battle Heroes Squadron (TRAKLA44999)

Najlepsza klawiatura gamingowa do 100 PLN

Natec Genesis RX22 (NKG-0554)

Najlepsza klawiatura gamingowa do 150 PLN

A4 Tech Bloody B314 (A4TKLA45173)

Najlepsza klawiatura gamingowa do 200 PLN

Rampage Raptor RGB 7 Colors LED KB-R17 (RAMPKE13942)

Najlepsza klawiatura gamingowa do 250 PLN

Logitech G213 Prodigy (920-008093)

Najlepsza klawiatura gamingowa do 300 PLN

Logitech G413 Carbon

Najlepsza klawiatura gamingowa do 350 PLN

Ozone Strike Pro US Cherry MX Red (OZONESTRIKEPROUS)

Najlepsza klawiatura gamingowa do 400 PLN

Razer Ornata Chroma (RZ03-02040100-R3M1)

Najlepsza klawiatura gamingowa do 450 PLN

Razer BlackWidow Ultimate 2016 (RZ03-01700100-R3M1)

Najlepsza klawiatura gamingowa do 500 PLN

SteelSeries Apex M500 (64490)

Najlepsza klawiatura gamingowa do 600 PLN

Corsair K65 RapidFire RGB Cherry MX Speed (CH-9110014-NA)

Najlepsza klawiatura gamingowa do 750 PLN

Razer BlackWidow Chroma V2 Green Switch (RZ03-02030100-R3M1)

Najlepsza klawiatura gamingowa do 1000 PLN

Corsair Gaming K95 RGB Platinum

Co może klawiatura dla graczy?

Aby grać w gry komputerowe, wcale nie trzeba zainwestować w specjalną klawiaturę dla graczy. Wirtualne rozgrywki można toczyć również przy wykorzystaniu zwykłej klawiatury, której używa się do pisania, trzeba jednak pamiętać, że nie jest to optymalne rozwiązanie. Dobra klawiatura do gier wyposażona jest w całą gamę przydatnych funkcji. Jej zadaniem jest pozwolić graczowi osiągnąć lepszą precyzję oraz zwiększyć szybkość reakcji. Klawiatura dla gracza cechuje się również o wiele lepszą ergonometrią niż modele tradycyjne.

Jaka klawiatura dla gracza? Rodzaje klawiatur do komputera

Na rynku dostępnych jest wiele rodzaju klawiatur. Producenci dostosowują je do potrzeb określonych grup. Na sklepowych półkach można więc odnaleźć oprócz klawiatur dla graczy również te dla programistów, czy osób, które pisaniem zajmują się zawodowo. Oprócz podziału na zadaniowość często stosowanym rozróżnieniem klawiatur do komputera jest również ich rodzaj komunikacji z komputerem. W tym zakresie wyróżnia się klawiatury przewodowe oraz bezprzewodowe. Pierwsze z nich są tymi najpopularniejszymi modelami. Z komputerem łączy się one za pomocą złącza, które może być portem USB lub rzadszej stosowanych porem PS/2. Tego typu klawiatury dla graczy nie potrzebują dodatkowego zasilania, ponieważ energię do działania pobierają bezpośrednio z komputera. Ich główną wadą jest kabel, który nie tylko często przeszkadza przy wirtualnych rozgrywkach, ale i ogranicza swobodę ruchów. Alternatywą dla klawiatur przewodowych ją modele bezprzewodowe.  Aby mogły one działać, konieczne jest dostarczenie im zewnętrznego źródła zasilania. Najczęściej klawiatury bezprzewodowe dla graczy działa w oparciu o baterie typu AA lub AAA.  Urządzenia z komputerem komunikują się za pomocą podczerwieni, bluetooth lub WiFi. W przypadku każdej drogi komunikacji zasięg działania jest różny. Największym mogą się pochwalić klawiatury dla graczy na Bluetooth.

Klawiatury do komputera dzielimy również ze względu na mechanizm działania. W tym zakresie wyróżniamy tanie klawiatury tradycyjne oraz droższe mechaniczne, które przede wszystkim dedykowane są graczom. Wyróżniają się one większą sprężystością przycisków oraz wytrzymałością i żywotnością. Producenci sprzętu komputerowego oferują również klawiatury ergonomiczne oraz dzielone. Swoje zastosowanie znajdują one głównie na biurkach osób dużo pracujących przy komputerze.

Klawiatura dla gracza: klawisze

Wybierając klawiaturę dla gracza, należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj konkretnego modele, ale przede wszystkim na pewne unikalne cechy. Jedną z nich jest rozmieszczenie, wyskalowanie, oznaczenie oraz wyprofilowanie klawiszy. To właśnie one bowiem są najważniejsze przy wyborze klawiatury do gier. Należy zwrócić uwagę na to, czy są optymalnie rozmieszczone oraz wyskalowane. Tanie klawiatury mogą mieć zbyt małe przyciski, które sprawiają, że nawet najprostsza rozgrywka nie będzie łatwa do przeprowadzenia. Przed zakupem warto wypróbować klawiaturę, sprawdzają, czy ręce układają się na niej wygodnie oraz, czy dostęp do kluczowych przycisków jest łatwy. Profil klawiszy najlepiej jest dobrać do osobistych preferencji. Na rynku znajdzie się klawiatury dla gracza niskopodłogowe, z płaskimi lub wysokimi przyciskami. Warto również zwrócić uwagę na metodę oznaczeń na klawiaturze. Zazwyczaj w tanich modelach producenci wykorzystują tampodruk. Sprawia to, że klawisze szybko się wycierają, a ponadto symbole są wyczuwalne pod palcami. W rankingu klawiatur dla graczy dominują lepszej jakości model, które proponują trwalszy, choć mniej wyraźny grawer laserowy. Osoby poszukujące wysokiej klasy klawiatury dla graczy mogą natomiast wybrać modele z symbolami nanoszonymi metoda termosubkimacyjną. W ich przypadku oznaczania są doskonale widoczne i bardzo trwałe. Dużą zaletą klawiatur tego typu jest również to, że symbole nie są wyczuwalne pod palcami.

Przełączniki w klawiaturze dla graczy

W klawiaturze dla graczy ważna jest  wytrzymałość przycisków. Modele stykowe w podstawowym zakresie, które są obecnie najpopularniejsze w rankingu klawiatur do gier komputerowych, nie są jednak zbyt trwałe. Ich wytrzymałość oscyluje w granicach od 1 do 5 mln wciśnięć. Zdecydowanie na tym polu radzą sobie klawiatury stykowe z mechanizmem nożycowym oraz z kopułkami. Mechanizmy te stosowane są zazwyczaj w klawiaturach z wyższej, jak i niższej półki, z tym że te dorsze wyposażone są w bardziej zaawansowane membrany, które pozwala na lepszą odpowiedź klawiszy i responsywność. W rankingu klawiatur dla graczy można znaleźć również modele mechaniczne, które uznawane są za jedna z najlepszych na rynku. Chociaż ich cena jest dość wysoka, to mogą one wytrzymać nawet do 50 milionów uderzeń. Czynie je to wytrzymałymi urządzeniami, które idealnie nadają się do gier.

Dodatkowe przyciski

Klawiatura dla graczy różni się od tej tradycyjnej między innymi zastosowaniem dodatkowych przycisków. Znaleźć można  na niej przyciski do sterowania multimedialnego, które są standardem nawet w najtańszych urządzeniach, ale także i dodatkowe klawisze pozwalające na dowolne ich zaprogramowanie. Umożliwiają one graczowi przypisanie do klawisza określonej funkcji. W dobrej jakości klawiaturach dla graczy każdy przycisk da się zaprogramować osobno, w modelach zaawansowanych ta opcja jest możliwa tylko przy niektórych klawiszach.  Optymalnym wyborem jak pokazuje ranking klawiatur dla graczy, jest zakup modelu z 5-10 przyciskami makro.

Podświetlana klawiatura dla graczy

Ranking klawiatur do gier komputerowych pokazuje duże zainteresowanie urządzeniami ze wybudowaną funkcją podświetlana klawisz. Jest ona praktycznym rozwiązaniem, które pozwala na toczenie rozgrywek nocą. Dobre klawiatury pozwala na wybór koloru podświetlania, a także umożliwiają dobór sfer, które mają się świecić. Jeśli szuka się optymalnego rozwiązania, warto wybrać klawiaturę pozwalającą na regulację siły podświetlania.

Kombinacje klawiszowe

Wybierając klawiaturę do gier komputerowych, nie można pominąć tego, z jakimi kombinacjami klawiszowymi sobie ona radzi. Standardowe i tanie klawiatury dla graczy obsługują kombinacje 3 klawiszy, dokładnie tak jak w przypadku modeli standardowych do prac biurowych. Większe pole manewru dają bardziej zaawansowane modele, które bez problemu radzą sobie z kombinacją 5 klawiszy, które dodatkowo mogą być rozsiane po całej klawiaturze. O tym, jak klawiatura poradzi sobie z kombinacjami, mówi system Anti-Ghosting.

Czas reakcji w klawiaturze dla graczy

W klawiaturze dla graczy niezwykle ważnym parametrem jest również czas reakcji klawisza. W większości  modeli wskaźnik próbkowania wynosi 1000 Hz, oznacza to, że klawisz odczytywany jest co 1 milisekundę, a rzeczywisty czas reakcji jest trochę dłuży. Dzieje się tak dlatego, że ma tu zastosowanie mechanizm obijania klawisza.

Materiał wykonania klawiatury dla graczy

Na to, jak klawiatura będzie działać, wpływ ma również materiał jej wykonania. W przypadku tańszych modeli producenci zazwyczaj proponują urządzenia z niskiej jakości plastiku. Nie są one zbyt solidne, szybko się wycierają oraz pękają. Warto również pamiętać, że oprócz trwałości materiału, z jakiego wykonana jest klawiatura dla gracza, liczy się również to, aby był on komfortowy w użytkowaniu. Klawiatury z plastiku ABS dość szybko się brudzą i ścierają. Użytkownicy o wiele bardziej doceniają modele wykonanie z plastiku PBT, to właśnie one najczęściej znajdują się w rankingu klawiatur dla graczy. Dodatkowo lepszej jakości modele wzmacniane są stalowymi elementami oraz antypoślizgową fakturą klawiszy.

Oprogramowanie do klawiatury dla graczy

W klawiaturze do gier komputerowych kluczowe znaczenie ma również oprogramowanie. To dobre pozwala na łatwą konfigurację urządzenia oraz maksymalne wykorzystanie jego możliwość. Oprogramowanie zazwyczaj dodawane jest do klawiatury ze średniej i wysokiej półki cenowej. W tanich klawiaturach dla graczy bardzo często brakuje dedykowanego oprogramowania, co znacznie utrudnia korzystanie z urządzenia.

Akcesoria do klawiatury dla graczy

Dobrej jakości klawiatury dla graczy wyposażone są w dodatkowe akcesoria, które mają pozwolić komfortowo toczyć wirtualne rozgrywki. Do postawnych gadżetów do klawiatur do gier zalicza się podpórki pod nadgarstki oraz nóżki pozwalające na regulacje pochylania. Urządzenia, które nie są fabrycznie wyposażone w takie udogodnienia, zazwyczaj pozwalają na ich samodzielne dokupienie.

Wielu producentów do klawiatury dla graczy dodaje również wymienne klawisze W,S, A i D – dzięki temu ma się możliwość ich wymiany po zbytnim eksploatowaniu przycisków.

Przydatnym gadżetem mogą być również różnego rodzaju organizery na kable czy huby USB i wyprowadzone złącza audio. Pozwolą one zachować porządek na biurku, a dzięki temu, że kable nie będą się plątać, gra będzie łatwiejsza.

Ile kosztuje klawiatura do gier?

Producenci sprzętu komputerowego proponują zarówno tanie klawiatury dla graczy, których ceny zaczynają się od 100 zł, jak i zaawansowane modele po kilkaset złotych. Za średniej jakości klawiaturę, która pozwoli grać na w miarę dobrym poziomie, należy zapłacić ok. 300 zł. Modele, które posiadają atrakcyjną cenę i dobre parametry można znaleźć w rankingu klawiatur dla graczy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here