Ranking Gier akcji na PC. Najlepsze gry na PC. Jakie wybrać

0
388

Gry akcji to jedne z tych popularniejszych. Często wybierane są przez poszukiwaczy mocnych wrażeń i osoby, które nie mają cierpliwości do gier strategicznych. Gatunek ten opiera się wirtualnych rozgrywkach, w których przede wszystkim liczy się szybkość akcji oraz refleks zawodnika. Gracz jest czynnym uczestnikiem wirtualnych zdarzeń, dzięki czemu udziela mu się napięcie i adrenalina towarzysząca wydarzeniom rozgrywającym się na szklanym ekranie. Trzeba jednak pamiętać, że gier akcji na PC jest bardzo dużo. Producenci podobnie jak w przypadku innych gatunków gier komputerowych co roku wypuszczają setki nowości. Wybór dodatkowo utrudnia istnienie na rynku kultowych pozycji, w które koniecznie trzeba zagrać. Z racji tego, że gry akcji na PC nie kosztują mało, konieczne jest wybranie tych najlepszych tytułów, które chce się mieć w swojej kolekcji. Jak to zrobić zobaczcie sami?

Spis treści

Polecane gry akcji na PC

Grand Theft Auto V

Assassin’s Creed Origins

Star Wars: Battlefront II

Call of Duty: WWII

Wolfenstein II: The New Colossus

Far Cry 5

Battlefield 1

Fortnite: Battle Royale

The Evil Within 2

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands

Destiny 2

Gry akcji na komputer – o czym pamiętać?

Gier akcji na komputer jest bardzo duży. Grać w nie mogą wszyscy, bowiem producenci ten gatunek przystosowują do różnych kategorii wiekowych. Adrenalinę mogą poczuć zarówno najmłodsi użytkownicy komputera, jak i bardziej świadomi gracze. Na rynku nie brakuje również propozycji dla wytrawnych graczy i laików. Należy również pamiętać, że komputerowe gry akcji to nie tylko te opierające się na strzelaniach. Coraz więcej tytułów rezygnuje z rozlewu krwi i opiera fabułę na innych wydarzeniach, nadal dostarczających graczom adrenaliny i emocji. Mnogość tytułów sprawia, że wybranie tych najlepszych i wartych zakupienia nie jest łatwe. Pomocą w wyborze dobrych produkcji mogą być opinie innych graczy, które bez problemu można znaleźć na formach internetowych oraz ranking gier akcji na PC, który pokazuje obecnie najchętniej kupowane tytułu. Ranking komputerowych gier akcji tworzony jest na postawie najchętniej kupowanych tytułów oraz opinii, które pozostawiają gracze. Co więcej, aktualizowany jest on na bieżąco, dzięki czemu zawsze obejmuj najnowsze produkcje. Oznacza to, że kierując się nim, nie tylko można wybrać dobrą grę, ale także i nie ominie się żadnych nowości wydawniczych. Warto jednak pamiętać, że moda i trendy oraz ogólny zarys fabuły gry akcji na komputer to nie jedyne elementy, jakimi należy się kierować. Gra powinna być również dopasowana do możliwości komputer. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych produkcji. Bardzo często okazuje się, że producenci gier stawiaj przed komputerami bardzo wysokie wymagania techniczne. Tylko urządzenia, które je spełnią, będą miały możliwość uruchomienia rozgrywki oraz pozwolą się cieszyć graczowi jej płynnością i dobrym odwzorowaniem efektów graficznych. Przed zakupem komputerowej gry akcji dobrze jest więc sprawdzać, czy dany tytuł będzie można uruchomić na posiadanym komputerze. W innym przypadku srogo się rozczarujemy,  a wydane na grę pieniądze będą stracone. Warto również wiedzieć, że nawet jeśli gra się uruchomi, to nie oznacza, że starszej generacji komputer pozwoli na jej płynną obsługę. Mało wydajne podzespoły mogą powodować jej zawieszenie się, brak szczegółowości detali czy płynności. Wszystko to negatywnie wpływa na komfort toczenia wirtualnej rozgrywki. Płynność działania jest także istotnym elementem przy grach akcji na PC, gdzie przede wszystkim liczy się refleks i szybkość działania gracza.

Gra akcji dostosowana do wieku gracza

Nie należy również zapominać, że komputerową grę akcji koniecznie trzeba dostosować do wieku i umiejętności gracza. W tym zakresie pomocna jest opracowana i ogólnoświatowa klasyfikacja PEGI. Jest ona oficjalny ratingiem wiekowym, którym objęte są wszystkie wirtualne rozgrywki zarówno te przeznaczone na konsole, jak i komputery. Pozwala ona ustalić, do jakiej grupy wiekowej przystosowana jest dane produkcja. Klasyfikacja daje również rozeznanie czy gra nie będzie za trudna dla najmłodszego gracza. Informacja, jaka klasa została przyznana grze, znajduje się zawsze na jej opakowaniu. Przybiera ona formę kolorowych lub czarno białych kwadratów z informacją o wieku najmłodszego gracza. PEGI obejmuje pięć kategorii wiekowych 3,7,12,16 oraz 18 lat.

Gry akcji na komputer zazwyczaj znajdziemy w kategorii od lat 12. Na rynku są jednak produkcje przeznaczonej dla młodszych graczy. W produkcjach przeznaczonych od lat 3 (PEGI 3) dopuszczalna jest tylko pewną ilość przemocy ujętą w komicznym kontekście i prezentowana na podobnych zasadach jak w kreskówkach. W takich grach mogą występować postacie, z którymi dziecko nie będzie się utożsamiać i nie będzie brać je za osoby rzeczywiste, mogą to być np. zwierzęta itp. Gra nie powinna zawierać dźwięków i obrazów mogących budzić strach, a także wulgaryzmów. Wyższa kategoria wiekowa (od lat 7 – PEGI 7) to gry oparte na podobnych zasadach, lecz mogące zawierać agresywniejsze dźwięki lub sceny. Jak więc widać o typowych komputerowych grach akcji możemy mówić w kategorii od 12 lat. PEGI 12 dopuszcza gry video o bardziej realistycznym charakterze, w których występuje przemoc. Powinna ona być skierowana przeciwko postaciom fanatycznym o nierozpoznawalnych postaciach ludzkich lub rozpoznawalnych zwierząt. W grach mogą występować wulgaryzmy, które nie będą jednak zawierać odniesień do zachowań seksualnych. Jeszcze większe możliwości dają gry przeznaczone dla graczy powyżej 16 lat. Przemoc czy aktywność seksualna wyglądają tu jak w rzeczywistości. W grach akcji mogą występować narkotyki czy sceny popełniania przestępstw. Produkcje skierowane do najstarszych graczy to te PEGI 18. W rozgrywkach występuje daleko przesunięta lub specyficzna przemoc.

Kupując grę akcji na PC, oprócz oznaczenia wiekowego warto zwrócić uwagę na dodatkowe informacje określające fabułę gry. Będą one mówić, czy w rozgrywce występuje wulgarny język, lęk, narkotyki, seks, dyskryminacja, hazard oraz przemoc. Oznaczenia te pozwolą również sprawdzić, czy w grę da się grać online, czyli w Internecie z innymi ludźmi.

Rodzaje gier akcji na PC

Gier akcji na PC jest bardzo duże, jednak co do zasady dzielą się one na:

  • first-person perspective (w skrócie FPP) – są to gry komputerowe, w których gracz ogląda wirtualny świat oczami głównego bohatera; zazwyczaj o grach FPP mówmy w przypadku pierwszoosobowych strzelankach, jednak taki rodzaj perspektywy graficznej może również występować w grach przygodowych czy wyścigowych również zaliczonych do tych z gatunku gier akcji; w wielu produkcjach możliwe jest wybieranie perspektywy pierwszo lub trzecioosobowej;
  • third-person perspective (w skrócie TPP) – w tego typu grach akcji na PC gracz obserwuje wyświetlaną rzeczywistość zza pleców postaci, którą kierują; pozwala to na obserwowanie otoczenia, postaci oraz jej działań.

Elementy dobrej gry akcji na PC

Wybierając grę komputerową, zazwyczaj posługujemy się recenzjami takimi jaki ranking gier akcji na PC oraz ogólnym opisem fabuły udostępnionym przez producenta. Z racji tego, że dla każdego dobra gra akcji oznacza coś innego trudno jednoznacznie wskazać najlepsze tytułu. Te powinny być dobrane do indywidualnego gustu. Jednak dobre gry akcji posiadają kilka ważnych elementów, które powinny wystąpić w każdej wirtualnej rozgrywce. To one sprawiają, że produkcja jest chętnie kupowana i dobrze oceniania.

Większość graczy wskazuje, że dobra produkcja powinna posiadać odpowiedni klimat, który przeniesie gracza do innego, wirtualnego świata. W świecie tym gracz powinien mieć natomiast zapewnioną pełną swobodę działania i duże pole manewru, powala to wczuć się w klimat. Kolejnym ważnym elementem dla gier akcji są maszyny/moce/bronie, w które wyposażona jest wirtualna postać oraz jej przeciwnicy. Im jest ich więcej, tym lepiej. W tym zakresie liczy się także innowacyjność i kreatywność. Należy również pamiętać, że dobre gry akcji to te, które oparte są na przemyślanym i ciekawym scenariusz. W rankingu gier akcji na PC raczej nie znajdują się tytuły, które posiadają ubogą fabułę, opierającą się na przechodzeniu z miejsca  na miejsce i eliminacji przeciwników. O wiele większym zainteresowaniem cieszą się produkcje obfitujące w bardziej skomplikowane zadania i niecodzienne efekty specjalne. Wszystkie te elementy sprawiają, że wirtualna rozgrywka staje się ciekawsza i bardziej emocjonująca. Trzeba jednak pamiętać, że każdy gracz ma swoją własną definicję dobrej komputerowej gry akcji i takich też produkcji powinien szukać na rynku i wśród propozycji polecanych przez ranking gier akcji na PC.

Ile kosztują komputerowe gry akcji?

W rankingu gier akcji na PC znajdziemy przede wszystkim produkcje najnowsze i kultowe, których ceny nie należą do najniższych. Za dobrą i oryginalną grę trzeba zapłacić powyżej 100 złotych wzwyż. Takie ceny sprawiają, że nie da się kupić wszystkich najnowszych produkcji, byłoby to bardzo kosztowne. Należy również zaznaczyć, że nie wszystkie tytuły są warte swojej ceny. Niekiedy dobry opis fabuły i atrakcyjna okładka nie idzie w parze z faktyczną efektywnością rozgrywki. Jeśli więc nie chce się wydawać pieniędzy na niesprawdzone tytuły, zanim się je kupi, dobrze jest sprawdzić jaką popularność uzyskują w rankingu gier akcji na PC oraz co piszą o nich inni gracze, którzy zdążyli je już przetestować. Dobrze jest też pamiętać, aby kupować gry oryginalne. Kupowanie czy ściąganie wersji porobionych jest i nielegalne i nieetyczne. Dodatkowo gracze szkodzą sobie takimi działaniami, ponieważ nie otrzymują wielu dodatkowych funkcjonalności czy dodatków, które dostępne są tylko w oryginalnych wydaniach. Ich brak powoduje, że rozgrywka jest bardziej uboga i mniej emocjonująca. Lepiej więc zainwestować w kilka dobrych i oryginalnych komputerowych gier akcji, które pozwolą cieszyć się w pełni wirtualnym światem, niż posiadać kilkanaście czy kilka setek produkcji, które nie dostarczą oczekiwanych wrażeń. Szukając dobrej gry komputerowej, można również kierować się procentem gier. Do tych najpopularniejszych w zakresie gier akcji na PC wymienia się od lat Ubisoft, Activision oraz Electronic Arts. Marki te oferują całą gamę gier komputerowych, nie tylko z gatunku akcji i pozwalają cieszyć się dobrymi rozgrywkami na najwyższym poziomie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here