Ranking czytników e-book. Top 10 najlepszych czytników książek

0
381

Mimo że czytelnictwo w Polsce nie ma się najlepiej, to czytniki e-booków są popularnymi urządzeniami. Moda na nie zapanowała kilka lat temu i nadal nie przemija. Ich zaletą jest dość niska cena oraz możliwość dłuższego czytania, dzięki specjalnie ekranowi, który nie męczy oczu. Jednak nie są to jedyne zalety czytnika e-booków. Kolejną  jest możliwość zabrania ze sobą ok. 1000 książek, bez konieczności dźwigania ciężkich bagaży czy zajmowania miejsca przez woluminy w bagażu, czy torebce. Trzeba jednak zaznaczyć, że popularności czytników książek sprawiła, że producenci szybko na rynek zaczęli wypuszczać nowe modele, które oferują coraz więcej funkcjonalności. Sprawia to, że wybór tego własnego jest utrudniony. Warto więc dowiedzieć się, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia, a także poznać ranking czytników e-booków, który pokaże te najpopularniejsze modele.

Spis treści

Polecane czytniki e-booków

Najlepszy czytnik e-booków do 200 PLN

Kiano Booky One

Najlepszy czytnik e-booków do 300 PLN

Czytnik Kruger&Matz KM0199

Najlepszy czytnik e-booków do 350 PLN

inkBOOK Classic 2

Najlepszy czytnik e-booków do 400 PLN

Pocketbook Basic Lux

Najlepszy czytnik e-booków do 450 PLN

Pocketbook Touch Lux 3

Najlepszy czytnik e-booków do 500 PLN

Czytnik Kobo Aura 2ND Edition 6″ (N236-KU-BK-K-EP)

Najlepszy czytnik e-booków do 600 PLN

Amazon Kindle Paperwhite 3

Najlepszy czytnik e-booków do 700 PLN

Czytnik PocketBook Touch HD 2 (PB631-2-X-WW)

Najlepszy czytnik e-booków do 800 PLN

Czytnik Tolino Vision 4 HD

Najlepszy czytnik e-booków do 1000 PLN

Czytnik Kobo Aura One

Czy warto kupić czytnik e-booków? Zalety i wady czytników

Czytnik e-booków to bardzo przydatny i funkcjonalny gadżet, ale nie dla każdego. Przydaje się on osobom, które dużo i chętnie czytają. Czytnik to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które książki lubią zabierać na wakacje lub do komunikacji miejskiej. Pozwala im mieć zawsze przy sobie kilka tytułów bez noszenia ciężkich księgozbiorów. Wiele osób decyduje się również na zakup czytnika e-booków, aby zaoszczędzić miejsce, które trzeba by było przeznaczyć na tradycyjną papierową biblioteczkę.

Do głównych zalet czytników e-booków należą ich kompaktowe rozmiary, lekka waga, ekran niemęczący oczu, możliwość czytania w jasnym pomieszczeniu oraz w pełnym słońcu, możliwość przechowania dużej ilości publikacji, długie działanie na jednym ładowaniu oraz możliwość komfortowego czytania. Trzeba jednak pamiętać, że czytniki książek nie są idealne. Nie nadają się do przeglądania książek z kolorowymi obrazkami czy przeglądania Internetu. Wady te jednak nie przeszkadzają, gdy wykorzystuje się urządzenie do jego podstawowej funkcji, czyli czytania książek.

Jak wybrać czytnik e-booków? Najważniejsze parametry czynników książek

Aby czytnik spełniał swoją rolę i faktycznie pozwala na komfortowe czytanie, musi posiadać odpowiednie parametry. Warto się im przyjrzeć przed zakupem urządzenia. Przede wszystkim należy pamiętać, że najważniejszy w czytniku e-booków jest ekran. To od niego zależy czy tekst będzie czytać się wygodnie i komfortowo. Ekrany czytników e-booków mogą mieć różną wielkość, stąd też należy się zastanowić, jaki nam odpowiada. Modele najpopularniejsze w rankingu czytników e-booków posiadają ekrany o przekątnej pomiędzy 5-10 celi. Za te najbardziej wygodne uznawane są 7 calowe ekrany czytników.

Mówiąc o ekranie czytnika e-booków, należy również pamiętać o ich rozdzielczości, kontraście i poziomie szarości, a także typie samego ekranie. W przypadku rozdzielczości najlepiej kierować się zasadą, że im większa rozdzielczość, tym lepiej. W specyfikacji technicznej czytników parametr ten zazwyczaj podawany jest w pikselach lub w dpi. Analizując parametry czytnika, warto również zwrócić uwagę na kontrast. W najpopularniejszych modelach występuje ten 6:1,  jednak im większa liczba po lewej stronie tym jakość urządzenia jest lepsza. Podobnie należy podejść do poziomu szarości, im wyższy jego wspólniczki, tym lepiej. Należy pamiętać, że obraz w czytnika wyświetlany jest tylko w odcieniach szarości Dlatego też, jeśli poziomów szarości jest dużo obrazki i fotografie będą wyglądać lepiej oraz szczegółowo. Dobre czytniki e-booków posiadają poziom szarości na poziomie 16.

Typ ekranu w czytniku e-booków

Chcąc kupić dobry czytnik e-booków, należy zwrócić uwagę tylko na te modele, które posiadają ekran e-papierowy. To on gwarantuje komfortowe i wygodne czytanie przez dłuższy czas. W rzeczywistości taki ekran nie odbija światła i wygląda jak prawdziwa książka. Tanie czytniki e-booków posiadają zazwyczaj ekrany LCD, ale oprócz atrakcyjnej ceny nie mają one nic więcej do zaoferowania użytkownikowi. Czytniki z ekranami LCD są niewygodne i mało praktyczne, do czytania na nich można zniechęcić się już po paru godzinach.

Czytnik e-booków z dotykowym ekranem

Standardowy czytnik e-booków nie jest wyposażony w dotykowy ekran, chociaż na rynku pojawiają się i takie opcje. W przypadku zwykłego ekranu czytaniem steruje się za pomocą prostych przycisków w jego obudowie. Pozwalają one na włączenie i wyłączenie urządzenia, przekładanie stron czy wyszukanie tej właściwej. W wypadku wyboru czytnika książek z ekranem dotykowym wyróżnia się natomiast urządzenie opierające się na technologii rezystancyjnej, która wymaga do obsługi rysika lub pojemnościowej, która pozwala obsługiwać czytnik palcami. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku obsługi ekranu zarówno za pomocą technologii dotykowej, jak i przyciskami trzeba uzbroić się w cierpliwość. Czytniki nie mają szybkiego czasu reakcji, tak telefon czy tablet.

Czytnik e-booków z podświetlanym ekranem

Pewną nowością na rynku są też czytniki z podświetlanym ekranem. Są one jednymi z chętniej kupowanych modeli i świetnie sprawdzają się przy czytaniu w słabszych warunkach oświetleniowych. Światło przydaje się również do ogólnej poprawy kontrastu, nawet w jasny dzień. Dla ścisłości należy jednak dodać, że w czytnikach e-booków to nie ekran się świeci, a diody, które zamontowane są za pomocą taśmy światło nośnej i oświetlają tekst od góry. Dzięki temu rozwiązaniu światło nie razi w oczy i pozwala na wygodne czytanie. Chcąc kupić czytnik e-booków z podświetlanym ekranem, warto jednak dokładniej przyjrzeć się temu parametrowi.

Ilość miejsca na czytniku e-booków – ile książek zmieści się e czytników e-booków?

Parametry takie jak procesor czy wielkość pamięci RAM w przypadku czytników e-booków są zupełnie bez znaczenia. W zakresie parametrów technicznych trzeba się jednak przyjrzeć temu, ile urządzenie posiada miejsca na książki. Standardowe modele czytników dysponują od 2 do  GB pamięci, co w praktyce pozwala na wgranie około 1000 książkę. Tutaj trzeba pamiętać, że to ile książek się zmieści, zależy również od tego, w jakim formacie będą one zapisywane. Te w formacie EPUB lub MOBI są lżejsze niż PDF-y. Czytniki e-booków, które mają mniejszą pamięć niż wyżej deklarowana, aby być praktycznymi sprzętami, powinny być wyposażone w możliwość wkładania karty pamięci SD lub micro SD. Dzięki temu zwiększy się powierzchnię do przechowania plików. Warto jednak wiedzieć, że czytniki z zewnętrznymi kartami pamięci zazwyczaj szybciej się rozładowują.

W tym miejscu warto od razu sprawdzić jakie pliki są obsługiwane przez czytnik e-booków. Standardowo są to pliki: ePUB, PDF, MOBI< TXT HTML, RTF, DOC czy FictionBook. Lista może być jednak o wiele dłuższa, wtedy czytelnik będzie mógł korzystać z książek i innych plików tekstowych, zapisanych w rzadko spotykanych formatach. Ważną funkcjonalnością, jeśli chodzi o pliki, jest również system Adobe DRM, który odpowiada za zabezpieczenie ebooków. Jego brak może utrudniać, a nawet uniemożliwić otworzenie niektórych z książkę. Sprawdzając te parametry, dobrze jest też zorientować się, czy możliwa jest zmiana wielkości czcionki oraz powiększenie/ oddalenie tekstu, zmiana marginesów itp. Wszystkie te czynniki wpływają na komfortowe czytanie i podsuwanie pliku do swoich potrzeb.

Pojemność baterii w czytniku e-booków

Radość z długiego czytania na jednym ładowaniu zapewnia akumulator o dużej pojemności. Czytniki e-booków ładuje się tak samo, jak telefony czy inne tego typu urządzenie elektroniczne. Chcąc sprawdzić pojemność baterii w czytniku e-booków, w specyfikacji technicznej należy szukać ilości mAh. Producenci podając tą wartość, najczęściej oznaczają liczbę odświeżeń ekranu (przeczytanych stron) przy pełnym naładowaniu baterii. Należy jednak wiedzieć, że w praktyce może ona być niższa, jeśli urządzenie będzie miało włączone WiFi, odtwarzało pliki mp3 lub będzie posiadało duży i jasny ekran.

Czytnik e-booków z Internetem

Czytniki e-booków to urządzenia, które mogą łączyć się z Internetem. Jest to praktyczna funkcja, która pozwala na szybkie pobieranie książkę z sieci.  Po połączeniu z Internetem czytnik może też ściągać aplikacje, korzystać ze sklepu czy przesyłać pliki na zasadach bezprzewodowych. Dobre czytniki e-booków wyposażone są także łączność 3G, czyli tą komórkową. Dzięki niej ma się możliwość korzystania z Internetu w czasie podróży. Jak pokazuje jednak ranking czytników e-booków, modele z 3G są tymi droższymi.

Dodatkowe funkcjonalności czytników e-booków

Nowoczesne i droższe modele czytników e-booków wyposażone są również w szereg dodatkowych opcji. Ich zadaniem jest ułatwiać czytania i korzystania z urządzania. Najczęściej spotykanymi funkcjami dodatkowymi jest: możliwość tworzenia zakładek, obsługa darmowych słowników, dyktafon, interaktywny indeks, wyszukiwarka słów kluczowych oraz text to speech. Często też czytniki mają wbudowany odtwarzacz mp3.

Akcesoria do czytników e-booków – czy warto i w jakie inwestować?

Czytniki e-booków nie posiadają wiele akcesoriów. Tym podstawowym jest etui na nie, które chroni urządzenie przed uszkodzeniami czy zarysowaniami. Okładki do czytników e-booków dostępne są w różnych kolorach oraz wzorach, wybrać tylko tą, która rozmiarowo pasuje do posiadanego urządzenia. Ciekawym gadżetem, jeśli nie posiada czytnika z podświetlanym ekranem, jest mała lampka LED z giętkim ramieniem i regulacją oświetlenia. Akcesorium, w które nie warto inwestować, jest natomiast ładowarka. Czytnik można naładować, łącząc go kablem USB do komputera lub też wykorzystać do tego standardową ładowarkę do smartfonu, ta osobna nie jest potrzebna.

Cena czytnika e-booków

Co do zasady czytnik e-booków jest tanim urządzeniem. Podstawie modele będące jednocześnie tymi najprostszymi, można kupi już za 100-200 zł, dobrej jakości czytnik to koszt ok. 300-00 zł. Na rynku są dostępne także czytniki bardziej zaawansowana, których cena przekracza nawet i 1000 zł, jednak ich zakup do podstawowego użytku nie jest niezbędny. Z modelami, których jakość przekłada się na cenę, można zapoznać się w rankingu czytników e-booków. Analiza tego spisu będzie dobrym początkiem poszukiwania dobrego czytnika książek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here