Przyłbica spawalnicza to bezpieczeństwo i komfort pracy

0
183

Bezpieczeństwo oraz higiena pracy to najważniejsze zasady, którymi powinno się kierować podczas wykonywania każdego zajęcia. Przyłbica spawalnicza to bez wątpienia przedmiot, który pomaga realizować tę zasadę. Praca spawacza nieuchronnie wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego wymaga odpowiedzialności i postępowania zgodnie z przyjętymi zasadami oraz etyką pracy. Najważniejsza jest więc prawidłowa odzież ochronna, która zabezpieczy przed wysoką temperaturą oraz bardzo jasnym światłem niekorzystnie wpływającym na wzrok człowieka. Poniższy artykuł przedstawi zalety, jakie niesie ze sobą używanie specjalistycznej przyłbicy spawalniczej.

Przyłbica spawalnicza – obowiązkowy element wyposażenia spawacza

Podczas wykonywania swojej pracy spawacz narażony jest na działanie wielu negatywnych czynników zewnętrznych, które nieuchronnie wiążą się ze specyfiką  wykonywanej profesji. Głównym zagrożeniem jest bardzo jasne światło, które generowane jest przez elektrodę w momencie spotkania się jej z metalem. Promień światła jest tak jasny, że jego bezpośredni kontakt z okiem spawacza powodować może poważne uszkodzenia narządu wzroku. Dlatego właśnie tak duży nacisk kładziony jest na wykorzystywanie przyłbic spawalniczych. Dobrą praktyką jest wprowadzona przez większość firm produkujących spawarki reguła, że do każdego fabrycznie zakupionego sprzętu dodawana jest przyłbica spawalnicza. Takie działanie ma na celu szczególne zwrócenie uwagi, że jest ona nieodzownym elementem procesu spawania. Podkreślenia wymaga fakt, że samo odwrócenie głowy bądź zamknięcie oczu nie jest wystarczającym środkiem zabezpieczającym. Każdy zawodowy spawacz jak również osoba dokonująca spawania prywatnie powinna zaopatrzyć się w specjalistyczną oraz spełniającą wszelkie wymagania przyłbicę spawalniczą.

Rodzaje przyłbic spawalniczych

Dobra przyłbica spawalnicza posiada odpowiednio przyciemniane szkło, przez które nie widać praktycznie nic w warunkach pokojowych. Najpopularniejszym rodzajem przyłbic spawalniczych są przyłbice wymagające trzymania jedną ręką, to właśnie taki model jest najczęściej dołączany do spawarek. Należy zaznaczyć, że spełnia wszystkie wymagane parametry i w sposób kompleksowy zabezpiecza przed intensywnym światłem. Jednak aby podnieść ergonomie pracy i komfort spawania warto wyposażyć się w przyłbice, która zakładana jest na głowę i nie wymaga zaangażowania jednej ręki. Jest to świetna propozycja dla spawaczy, ponieważ dwie wolne ręce pomagają im wykonać precyzyjny spaw. Szereg pozytywnych cech, jakie posiada przyłbica spawalnicza, sprawiają, że obowiązkowo powinna być używana przez wszystkich posiadaczy spawarek.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here