Pożyczka dla pracujących za granicą – czy można dostać ją w Polsce?

0
370

Sprawdzając ranking pożyczek, można zauważyć, że są one udzielane wyłącznie obywatelom Polski, ale czy Polak pracujący za granicą może się ubiegać o taką pożyczkę, a jeśli tak, to jakie zasady trzeba spełnić?

Czy osoba pracująca za granicą może dostać pożyczkę?

W większości przypadków emigracja do innego kraju w celach zarobkowych jest jednoznaczna z niemożnością otrzymania pożyczki pozabankowej w Polsce, ale od takiej sytuacji są jednak drobne odstępstwa. Trzeba zauważyć, że obecnie wielu Polaków wyjechało za granicę „za chlebem”, a ludzie ci pracują w Wielkiej Brytanii, w Belgii, w Irlandii, w Holandii i wielu innych krajach. Emigranci wybierają zwykle te państwa, w których notuje się dobre zarobki, a poziom życia jest lepszy. Jedni wyjeżdżają do pracy tylko okresowo, na czas kilku tygodni lub kilku miesięcy, z kolei inni na stałe. Przeglądając oferty zawarte w rankingu pożyczek na https://7pozyczki.pl, możemy zauważyć, że jednym z koniecznych warunków otrzymania pożyczki jest posiadanie polskiego obywatelstwa i adresu na terenie kraju. Jak ma się to jednak w stosunku do klientów, którzy pracują poza Polską? Na pożyczkę pozabankową z pewnością nie mogą liczyć ci klienci, którzy wyjechali na stałe do pracy za granicę. W nieco lepszej sytuacji są osoby, które wyjeżdżają tylko okresowo, ale nadal mają w Polsce dom lub mieszkanie i są tutaj zameldowane.

Adres i rodzaj pracy – warunki pożyczki

Firmy pozabankowe odmawiają pożyczek klientom na stałe mieszkającym za granicą z tego względu, że w razie braku spłaty prawdopodobieństwo ściągnięcia od nich należności będzie znikome. Kiedy dany klient mieszka na terenie kraju i podlega polskiemu prawu, dochodzenie od niego roszczeń jest zdecydowanie prostsze, a firmy pozabankowe biorą to pod uwagę. Drugim powodem, dla którego instytucje pozabankowe odmawiają pożyczek klientom mieszkającym i pracującym za granicą, jest trudność sprawdzenia takich klientów w bazach BIK i BIG oraz sprawdzenie ich zdolności kredytowej.

Na pożyczkę pozabankową mogą liczyć właściwie tylko ci klienci, którzy pracują za granicą sezonowo i są zatrudnieni przez polskie agencje pracy. W takich przypadkach centrum życia finansowego i rodzinnego takich klientów nadal jest w Polsce, więc spełnione zostaje kryterium zamieszkiwania na terenie kraju. Dodatkowo tacy klienci zarabiają za granicą, ale wydają swoje pieniądze głównie w Polsce i mają też konta bankowe, a tym samym historię w bazie BIK. Żeby jednak wszystkie te warunki były wzięte pod uwagę, wynagrodzenie z pracy za granicą musi wpływać koniecznie na polskie konto bankowe. Jeśli wynagrodzenie jest odbierane na zagraniczne konto, to taki klient nie uzyska pożyczki.

Dochód pracującego za granicą

Drugą kwestią jest oczywiście dochód. Sprawdzając ranking pożyczek pozabankowych, widzimy tylko podstawowe zasady, takie jak odpowiedni wiek, minimalną i maksymalną kwotę pożyczki oraz okres spłaty. Każda firma wymaga jednak, by jej klient mógł wykazać się jakimś dochodem, bo to on jest zabezpieczeniem spłaty pożyczki. W przypadku pracy za granicą zwykle mamy do czynienia z dosyć wysokimi dochodami, które w pełni wystarczają na uregulowanie ewentualnego zadłużenia. Każdorazowo klient jest jednak proszony w określenie wysokości miesięcznego dochodu.

Kiedy możesz nie dostać pożyczki?

Jak wynika z wyżej wymienionych przykładów, pożyczki pozabankowej z pewnością nie otrzyma klient, który nie posiada polskiego konta bankowego i nie ma adresu na terenie Polski, gdyż pracuje i mieszka za granicą na stałe. Tych obostrzeń nie da się przeskoczyć. Przeszkodą mogą być czasami też długi lub zła historia kredytowa odnotowana w polskich bazach.

Pożyczki dla obcokrajowców? To nie takie proste

Brak polskiego obywatelstwa nie zawsze jest wykluczeniem w przypadku wnioskowania o pożyczkę. Zdarzają się sytuacje, kiedy banki lub firmy pożyczkowe mogą pożyczyć takim klientom pieniądze, ale żeby się tak stało, trzeba spełnić szereg bardzo restrykcyjnych warunków. Wśród tych warunków możemy wymienić przede wszystkim konieczność posiadania paszportu i zezwolenia na czasowy lub stały pobyt w Polsce, a dodatkowo zaświadczenie o meldunku, legalną i stałą pracę z odpowiednio wysokimi zarobkami, dobrą historię kredytową oraz własne konto w polskim banku. W części przypadków wymagane jest też poręczenie spłaty pożyczki, przy czym gwarant zazwyczaj musi mieć polskie obywatelstwo, co ułatwia ewentualne ściągnięcie należności. 

Jeżeli szukasz więcej informacji o pożyczkach, skorzystaj z porad ekspertów 7POŻYCZKI.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here