Po co banki wyliczają zdolność kredytową?

0
244

Wyliczanie zdolności kredytowej to standardowa procedura podczas rozpatrywania wniosku o kredyt. Dlaczego jest ona wykonywana? Po co banki wyliczają zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa pomaga oszacować ryzyko związane z kredytem

Na zdolność kredytową mają wpływ takie czynniki, jak wysokość wynagrodzenia, koszty utrzymania czy aktualnie spłacane kredyty i pożyczki. Pozwala ona ustalić, czy daną osobę stać na terminową spłatę kredytu. Niska zdolność kredytowa może wskazywać, że potencjalny kredytobiorca nie dysponuje dużą ilością wolnych środków i nie zawsze będzie w stanie na czas uregulować ratę.

Im niższa zdolność kredytowa, tym większe ryzyko związane z udzieleniem danej osobie kredytu. Nierzetelni klienci są dla banku szkodliwi, ponieważ koszt windykacji może przerosnąć zysk z kredytu, a w wielu przypadkach wyegzekwowanie zwrotu należności jest bardzo czasochłonne. Dlatego też w przypadku wysokiego lub nawet średniego ryzyka związanego z kredytem bank może odmówić lub zażądać dodatkowego zabezpieczenia (na przykład poręczenia kredytu przez osobę posiadającą odpowiednio wysoką zdolność kredytową).

W każdym banku mogą panować inne zasady dotyczące tolerowanego ryzyka, dlatego też odmowa w jednej instytucji nie oznacza, że dokładnie tak samo będzie w innej. Nie warto jednak samemu po kolei składać wniosków do różnych banków i liczyć, że w końcu się uda. Szybszym, prostszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego pośrednika kredytowego, znajdującego się pod tym adresem: https://splatakredytow.pl/. Unikniemy w ten sposób licznych odrzuconych wniosków czy przepłacania na kredycie.

Historia kredytowa również jest ważna

Bardzo duży wpływ na ostateczną decyzję banku może mieć także historia kredytowa, a więc to, jak spłacaliśmy nasze zobowiązania w przeszłości. Nawet osoba o wysokiej zdolności kredytowej może mieć problem z uzyskaniem pozytywnej decyzji, jeśli dotychczas notorycznie zdarzało jej się spóźniać z płatnościami. Im większe i częstsze były opóźnienia, tym gorzej to o potencjalnym kredytobiorcy świadczy.

Banki czerpią informacje o historii kredytowej Polaków z Biura Informacji Kredytowej. Znajdują się tam przede wszystkim informacje o kredytach, ale z Biurem współpracuje także wiele firm pożyczkowych. Dane o zobowiązaniach spłacanych na czas przechowywane są tylko do ich pełnego uregulowania, chyba że wyrazimy zgodę na dalsze ich przetwarzanie, co warto zrobić. Jeśli jednak spóźnialiśmy się ze spłatą danej pożyczki czy kredytu, to dane o niej będą widniały w BIK-u jeszcze przez 5 lat bez konieczności uzyskania zgody byłego dłużnika.

Podsumowanie

Nie bez powodu zdolność kredytowa jest dla banków tak niezwykle istotna. Udzielenie kredytu jednemu niewypłacalnemu klientowi nie zaszkodzi znacznie budżetowi banku, ale problem pojawia się, kiedy nierzetelnych klientów jest więcej. Na dłuższą metę może to być bardzo szkodliwe finansowo, dlatego też dokładna weryfikacja potencjalnych klientów i podejmowanie rozsądnych decyzji są tak istotne.

Kontaktując się z dobrym pośrednikiem kredytowym, dostępnym pod adresem https://splatakredytow.pl/, nie tylko możemy liczyć na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej nawet w trudnej sytuacji, ale także nie ryzykujemy, że niepotrzebnie przepłacimy na kredycie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here