Odkurzacz pionowy – jak go wybrać i który model kupić?

0
267

Odkurzacz pionowy to nowoczesne urządzenie, dzięki któremu sprząta się szybciej, łatwiej i przyjemniej. Łatwo dotrzeć nim do trudno dostępnych i wąskich przestrzeni, a także nie trzeba się schylać. Sprawdźmy, pod jakimi względami jest lepszy od tradycyjnego odkurzacza oraz który model warto wybrać.

Czym charakteryzuje się nowoczesny odkurzacz pionowy?

Odkurzacz pionowy jest nie do pomylenia z tradycyjnym. Cechuje go odmienna budowa: wąska szczotka przylega do podłużnego sztywnego korpusu, w którym znajdują się silnik i pojemnik na zabrudzenia. W pojemniku bardzo rzadko stosuje się worki, odkurzacze takie są przeważnie urządzeniami bezrowkowymi. Pojemnik na zabrudzenia zlokalizowany jest albo nad szczotką, albo przy rączce. Wymaga opróżnienia albo po wykonaniu czynności – jeśli jest mały, albo dopiero po zapełnieniu – gdy jest większy.

odkurzacz pionowy

Wśród odkurzaczy pionowych znajdziemy modele o rozszerzonej funkcjonalności, np. pozwalające na usuwanie rozlanej wody. Sprzątniemy nimi również rozlane napoje: kawę, sok, alkohol. Jeśli pozwalają na czyszczenie na mokro, po odkurzaniu nie będziemy musieli dodatkowo myć podłogi. Wyczyścimy nimi także dywany i wykładziny.

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy czy z kablem?

Tak jak klasyczne odkurzacze, urządzenia pionowe dzielą się z uwagi na sposób zasilania. Warto wziąć pod uwagę, że odkurzacze pionowe jako grupa sprzętowa są nieco mniej wydajne od tradycyjnych. Jeśli dodamy do tego zasilanie akumulatorem, może się okazać, że trafimy na model, który nie poradzi sobie z większymi zabrudzeniami. Do domu, w którym są dzieci i zwierzęta, lepiej jednak wybrać przewodowy.

Z drugiej strony odkurzacz pionowy akumulatorowy jest wielofunkcyjny. Zabierzemy go na do samochodu lub budynku, w którym nie ma prądu (np. na altanę, by wysprzątać ją przed sezonem). Warto sprawdzić informacje producenta odnośnie czasu pracy oraz czasu ładowania baterii – ten pierwszy powinien być jak najdłuższy, drugi jak najkrótszy.

Top 5 odkurzacz bezprzewodowy ranking przeprowadzi nas przez wachlarz popularnych modeli odkurzaczy pionowych akumulatorowych.

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy

Na co patrzeć podczas wybierania odkurzacza pionowego?

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że ważną funkcję pełni moc. Co ważne, nie może przekroczyć 1600 W – ten parametr określają przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej. Naturalne im bliżej tej granicy, tym wydajniejszy będzie nasz odkurzacz.

Zdecydowaliśmy się na model bezprzewodowy? Sprawdźmy czas trzymania baterii podczas nieprzerwanej pracy (powinien być równy lub dłuższy od tego, w jakim wykonujemy porządki w domu) oraz ładowania (to da nam odpowiedź, jak szybko będziemy mogli wrócić do przerwanego sprzątania, w razie gdyby się wyładował). A może jednak wybraliśmy przewodowy? Kierujmy się długością kabla – dłuższy pozwoli nam sprzątnąć więcej pomieszczeń bez konieczności przepinania przewodu pomiędzy gniazdkami.

Na pewno zależy nam na długiej pracy, nie zapomnijmy więc sprawdzić pojemności zbiornika na zabrudzenia. Upewnijmy się także, że odkurzacz pionowy ma co najmniej kilka wymiennych końcówek – każda sprawdzi się do powierzchni innego typu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here