Ocena punktowa BIK a pożyczka gotówkowa.

0
269

Pożyczka gotówkowa to produkt cieszący się niesłabnącą popularnością głównie ze względu na fakt, iż w dosyć szybkim czasie można otrzymać niezbędne w danej chwili środki pieniężne z przeznaczeniem na dowolny cel. Starając się jednak o taką pożyczkę, należy mieć świadomość tego, iż kredytodawca musi w pierwszej kolejności sprawdzić, czy wnioskodawca jest godną zaufania osobą, która w wyznaczonym czasie zwróci wszystkie pożyczone środki finansowe. W jaki jednak sposób bank może sprawdzić potencjalnego kredytobiorcę? Kierując się z zapytaniem do BIK, dzięki czemu w bardzo szybkim czasie sprawdzi, jak kształtowała się historia kredytowa klienta. Do tego celu służy tzw. scoring BIK, z którego obecnie korzystają nie tylko banki, ale również instytucje parabankowe. Czym jednak jest scoring BIK i jakie czynniki wpływają na ogólną ocenę punktową?

Ocena punktowa BIK
Osoby, które w przeszłości zaciągały już jakieś zobowiązania z pewnością będą widnieć w bazie BIK, dzięki czemu z oceną punktową nie powinno być żadnych problemów. Biuro Informacji Kredytowej zbierając informacje o kredytobiorcach, ułatwia znacząco bankom analizę historii kredytowej, stosując tzw. ocenę punktową. Ocena ta waha się zwykle w przedziale od 192 do 631 punktów i warto również wiedzieć o tym, iż jest ona prezentowana dodatkowo na specjalnej skali od 1 do 5. W jaki jednak sposób wyniki przekładają się na możliwość otrzymania pożyczki? Oczywiście im wyższy scoring BIK, tym większa szansa na otrzymanie wymarzonej pożyczki, dlatego też warto zadbać o jak najlepszą historię kredytową. Co jednak wpływa na ocenę punktową BIK?

Spłata raty z opóźnieniem
Spłacanie rat w terminie ma największy wpływ na ocenę punktową BIK. Z tego też względu osoby, które zawsze regulowały swoje zobowiązania w terminie, otrzymają większą liczbę punktów niż kredytobiorcy, którzy w przeszłości choć raz spóźnili się z zapłatą. Warto również wiedzieć o tym, iż terminowość w spłacaniu rat to aż 76% ogólnej oceny, dlatego też warto zadbać o tę właśnie kwestię.

Kilka kredytów na koncie
Aktywność kredytowa to drugi bardzo ważny parametr stanowiący około 11% ogólnej oceny. Osoby, które w przeszłości miały kilka kredytów i wszystkie zostały spłacone w terminie, nie powinny obawiać się o swoją ocenę. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które w danej chwili spłacają naraz kilka zobowiązań. W takiej sytuacji ocena z pewnością zostanie obniżona, ponieważ udzielenie kolejnej pożyczki staje się dla banku dosyć ryzykowne, a na takie coś nie może sobie po prostu pozwolić.

Przekroczony limit kredytowy
Pozostałą część oceny punktowej BIK (8%) stanowi coś, o czym zdecydowana większość kredytobiorców nawet nie pamięta. O czym mowa? Oczywiście o przekroczeniu limitu kredytowego. Wydając zatem z karty ostatnią złotówkę, należy mieć świadomość tego, iż ogólna ocena punktowa z pewnością ulegnie obniżeniu, dlatego też warto nieco głębiej zastanowić się nad tą kwestią.

goforchange.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here