Nawozy startowe – dla optymalnego wzrostu roślin uprawnych

0
162

Uprawa roślin wymaga olbrzymiego nakładu pracy, sił, czasu oraz skorzystania ze specjalnych środków. Do najważniejszych należą nawozy, które pomagają w optymalizacji wzrostu roślin, wspomagają je w radzeniu sobie z chorobami oraz przeciwdziałają ich degeneracji. Szczególną grupę nawozów stanowią nawozy startowe, z których korzysta się najczęściej w momencie obsiewania. Poniżej podpowiadamy – dlaczego tak istotne jest nawożenie roślin już w momencie ich „startu” oraz czym powinien odznaczać się nawóz startowy dobrej jakości.

Nawozy startowe – dla roślin rosnących w rozmaitych warunkach

Nawozy startowe to środki, z których korzysta wielu rolników w naszym kraju. Po nawozy startowe można sięgać niezależnie od rodzaju roślin, typu gleby oraz warunków atmosferycznych. Szczególnie jednak poleca się ich wykorzystanie, jeśli warunki panujące danej wiosny nie sprzyjają wzrostowi roślin. Jeśli więc wiosna była sucha, uboga w opady atmosferyczne, a ponadto – szczególnie chłodna – wówczas warto zdecydować się na nawożenie startowe.

Warto przy tym podkreślić, że poziom wód gruntowych w naszym kraju jest dość rozchwiany; w ciągu ostatnich lat zaliczyliśmy kilka poważnych suszy, które nie tylko miały wpływ na ilość uzyskanych plonów, ale również na poziom wód gruntowych. W rezultacie – w wielu miejscach naszego kraju gleba może być wybrakowana i pozbawiona składników pomocnych we wzroście roślin. Szczególnie dotkliwe są braki w azocie, którego niedostatki wpływają na niemal wszystkie gatunki roślin hodowlanych, w tym na zboża.

Nawozy startowe – zasady i warunki stosowania

Nawozy startowe przypominają zwykłe nawozy systemowe, które aplikuje się bezpośrednio do gleby. Z nawozami startowymi należy postępować podobnie – po ich rozpuszczeniu w wodzie należy rozprowadzić je na powierzchni, na której dokonujemy lub dokonamy niebawem obsiewania.

Nawozy startowe mają formę drobnego granulatu, który przeznaczony jest do rozpuszczania w wodzie. W tym celu należy po prostu odmierzyć odpowiednią ilość nawozu, dokładnie wymieszać i – gotowe. Następnie, należy zaaplikować odpowiednią dawkę roztworu. Przykładowo – nawozy startowe z oferty adob.com.pl aplikuje się w dawkach w zakresie od 20 do nawet 30 kilogramów na jeden hektar pola uprawnego.

Nawozy startowe – jakie składniki i do jakich roślin?

Nawozy startowe stosuje się w wielu rodzajach roślin. Wymienić należy między innymi: kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak, słonecznik, ziemniaki, kapustę, kalafior, brokuł, fasolę, groszek, cebulę, por, marchew, seler, dynie, ogórki, cukinie oraz różne odmiany zbóż. Najczęściej, nawożenie odbywa się przed lub w trakcie obsiewania, w bezpośredniej okolicy materiału siewnego.

W składzie nawozów startowych znajdziemy przede wszystkim istotne mikro i makroelementy. Do najważniejszych należą: mangan, cynk, azot, siarka, fosfor i potas. Są to składniki niezwykle ważne dla prawidłowego wzrostu roślin. Warto przy tym podkreślić, że między innymi azot jest składnikiem, z którego nieobecnością w glebie lub zbyt małymi ilościami polscy rolnicy muszą się zmagać. Nawożenie startowe ma na celu między innymi uzupełnić braki tego składnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here